pekmez.gen.tr https://www.pekmez.gen.tr Pekmez, Nedir ve Nasıl Yapılır? tr-TR hourly 1 Copyright 2020, pekmez.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Fri, 03 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Pekmez Alerjisi https://www.pekmez.gen.tr/pekmez-alerjisi.html Fri, 19 Oct 2018 01:50:11 +0000 Pekmez alerjisi; Normalde vücudu koruyan bağışıklık sistemi bazı insanlarda zararlı olmayan besinlere karşı aşırı tepki vererek bu gıdalara karşı duyarlı hale geçebiliyor. Bu besinlerden biri de üzüm, kuşburnu, incir, keç Pekmez alerjisi; Normalde vücudu koruyan bağışıklık sistemi bazı insanlarda zararlı olmayan besinlere karşı aşırı tepki vererek bu gıdalara karşı duyarlı hale geçebiliyor. Bu besinlerden biri de üzüm, kuşburnu, incir, keçiboynuzu ve ya dut gibi tatlı meyvelerin ezilerek kaynatılmasından yapılan Pekmezdir.  Günümüzde yeni doğan her 20 bebekten birinde gıda alerjisi tespit edilmiştir. Pekmez alerjisinde meyve şekerinin bağırsaktaki emiliminde bozulma olmaktadır. 

Pekmez alerjisi, pekmezin içerdiği meyveye karşı bir hassasiyet sonucu olabildiği gibi pekmez yapımında kullanılan mayadan da kaynaklanabilir. Tarım ve köy işleri bakanlığı 25 kg pekmez için 5 yumurta akı, 500 g pudra şekeri, 500 g eski pekmezden oluşan bir maya yapılmasını önermiştir. Mayanın içerdiği yumurta dolayısıyla yumurta alerjisi olan birinin pekmeze de alerjik tepki vermesi normaldir. Yine glikoz, früktoz ya da karbonhidratlara karşı duyarlı olan kişilerde pekmez alerjisi sıklıkla görülmektedir.  
 
Pekmez alerjisi nasıl anlaşılır,

Tüketimi sırasında ağızda yanma hissi, tükürme isteği, bağırsaklarda gaz oluşumu; pekmez tüketiminden sonra deride kuruma, kızarma, kabarma görülmesi ya da gözlerde sulanma, burunda akma olması pekmez alerjisinin ilk belirtileridir.  Ciddi vak'alarda ise nefes darlığı, dokusal şişkinlikler görülebilir. Kızarıklık ve kabarıklıklar tüm vücuda yayılabilir ve kişi şoka girebilir. Semptomların şiddetli mi yoksa hafif mi olacağı tüketilen pekmez miktarı ve alerjinin ne kadar ilerlemiş olduğuna bağlıdır. Bazı kişilerde çok küçük miktarlara bile şiddetli fiziksel tepkiler görülürken bazı kişiler kendi bireysel dozları aşılmadığı sürece pekmezi tolere edebilirler. 

Pekmez alerjisi tanısı,

Alerjik testlerin ardından koyulmaktadır. Tanı koymak için yararlanılan testlerden biri H2 nefes testidir. H2 nefes testi ile kişinin bozulmuş früktoz emilimini gösteren bağırsak gazı olup olmadığı tespit edilir. Fakat kişi, pekmez tükettikten sonra yukarıda sayılan tepkilerden birini ya da birkaçını veriyorsa durumu kendisi de fark edebilir.  

Pekmez alerjisi tedavisi; 

Meyve şekeri intoleransı şu an tıbbi ilaçlarla tedavi edilememektedir. Kişi pekmezden ve pekmez içeren gıdalardan uzak durmalıdır. Pekmezin kendisine karşı mı yoksa pekmezin içeriğindeki gıdalara karşımı alerjisi olduğunu tespit ederek günlük beslenmesi içinde bu besinleri en aza indirmeye çalışmalıdır.
]]>
Pekmez Besin Değeri https://www.pekmez.gen.tr/pekmez-besin-degeri.html Fri, 19 Oct 2018 05:34:21 +0000 Pekmezin besin değeri 100 gramı ortalama 36.5 gram su, 60 gram karbonhidrat, 3.5 gram madensel maddeler ve protein içermektedir. Koyu pekmezin su miktarı ortalama 25.5 gram karbonhidratların miktarı 70 gramdır. Pekmezdeki karbonhid Pekmezin besin değeri 100 gramı ortalama 36.5 gram su, 60 gram karbonhidrat, 3.5 gram madensel maddeler ve protein içermektedir. Koyu pekmezin su miktarı ortalama 25.5 gram karbonhidratların miktarı 70 gramdır. Pekmezdeki karbonhidratlar sindirim gerektirmeyen glikoz ve früktozdur. Pekmez yendikten sonra bu şekerler kana geçer ve enerji verirler. 100 gram pekmez ortalama 293 kalorilik enerji sağlar. Pekmez madensel maddeler açısından zengindir. 100 gram pekmezde ortalama 400 mg seviyesinde kalsiyum, 10 mg seviyesinde demir yer alır. Pekmez potasyum da içerir Pekmezde vitaminler az miktarlarda yer alır.

Pekmezin vücuda yararları,

Pekmezin beslenme tarafından önemi enerji sağlaması yanında, kemik gelişimi ve sağlığı amacıyla lgerekli kalsiyumla, kan yapıcı demir içeriğinin zengin olmasıdır. Besinden enerji oluşabilmesi kanın alyuvarlarının yeterli düzeyde olması gerekir. Alyuvarların yapımı demir varlığını lüzumlu kılar. Demir yetersiz olunca kansızlık oluşur. Pekmez hem basit enerji kaynağı ve hem de bu kaynaktan enerji oluşması kan yapıcı maddeyi içermesi bakımından önemlidir. Ülkemizde pekmezden; cevizli sucuk, pestil ve pekmez lokumu gibi yiyecekler yapılır. Pekmeze ceviz, susam gibi gıdaların karıştırılmasıyla elde edilen yiyecekler enerji ve mineraller tarafından zengin  oldukları gibi protein de sağlarlar. 

Pekmezin besin değeri gösteren yiyeceklere en güzel misal tahin-pekmezdir. 2 yemek kaşığı pekmez, 1.5 yemek kaşığı tahinle karıştırılıp yenildiğinde 220 kalori seviyesinde enerji, 4.5 gram seviyesinde protein, 127 mg seviyesinde kalsiyum, 3 mg seviyesinde demir sağlar. Tahin pekmez karışımının 2 büyük dilim ekmek ve 1 bardak sütle kahvaltı da yendiğini düşünülürse, buluğ çağında bulunan bir gencin, günlük enerji ihtiyanın yüzde 25'lik kısmını karşılar. Enerjisi yüksek bu tür yiyeceklere, özellikle, büyüme çağında olan çocuk ve gençlerin, vücut çalışması çok olanların, zayıf, halsiz ve iştahsızlık sorunu olan kişilerin beslenme öğünlerinde yer verilmelidir. Pekmez de, balda bulunduğu gibi, şişman, vücut hareketi az olanlar, şeker hastaları amacıyla sakınılması gereken bir besindir. Aynı şekilde anında kana karıştığından damping sendromu gibi haller amacıyla da sakıncalı sayılır. Bunun yanında, ishal gibi hallerde yararlıdır. Tuzlu bir şeyle pekmez şerbeti vücut içindeki su kaybının düzelmesinde yardımcı olur. Pekmezin besin değeri değişik pekmez cinslerinde bulunduğu gibi üzüm pekmezinde, fosforla kalsiyum seviyesi gene istenilen seviyesin çok çok üzerindedir. Fosfor ve kalsiyum içeriği pek çok gıdada yer alır fakat bu tür gıdalarda fakat fosfor seviyesi düşük kalsiyum seviyesi çok ise kalsiyumun alınımı çok olur.
]]>
Dut Pekmezi Besin Değeri https://www.pekmez.gen.tr/dut-pekmezi-besin-degeri.html Fri, 19 Oct 2018 17:19:48 +0000 Dut Pekmezi Besin Değeri, 100 gram dut pekmezi, yaklaşık olarak 299 (kcal) kaloridir. Dut pekmezi, duttan elde edilen bir pekmez türüdür. Aynı zamanda kalbimizin en büyük dostudur. Genel olarak mide hastalıkları ve ülsereye iyi ge Dut Pekmezi Besin Değeri, 100 gram dut pekmezi, yaklaşık olarak 299 (kcal) kaloridir. Dut pekmezi, duttan elde edilen bir pekmez türüdür. Aynı zamanda kalbimizin en büyük dostudur. Genel olarak mide hastalıkları ve ülsereye iyi gelmektedir. Astım, bronşit gibi hastalıklarda da soğuğa karşı olan direnci arttırmaktadır. Spor yapanlar için oldukça enerji depolu bir besindir. Çocuklarda ve bebeklerde zeka ve bedensel gelişimde yardımcı olmaktadır. Gargara yapılması halinde ağız ve boğaz hastalıklarına da oldukça etkilidir. Genel olarak çocuklarda sık olarak rastlanan pamukçukta da tedavi edici bir besin olarak kullanılır.  Doğru ve düzenli bir şekilde yararlandığımız zaman bizlere şifa bakımından oldukça etki ve yarar sağlayacaktır. Sabahları aç karnına tüketimi sağladığımız zaman bizlere büyük enerji vermektedir. Ve gün boyu bunu bünyemizde hissedebilecek derece de olacaktır. Lakin alırken dikkat etmeniz bir husus ise katkı maddeli olup, olmadığıdır. Katkı maddeli dut pekmezinin size zararları da olabilmektedir.

100 Gram Dut Pekmezi Besin Değerleri
 • Karbonhidrat (g) değeri 75,3'dur.
 • Protein (g) değeri 0'dır.
 • Yağ (g) değeri 0'dır.
 • Lif (g) değeri 0,1'dir.
 • Kolesterol (mg) değeri 0'dır.
 • Sodyum (mg) değeri 0'dır.
 • Potasyum (mg) değeri 0'dır.
 • Kalsiyum (mg) değeri 0'dır.
 • Vitamin A (mg) değeri 0'dır.
 • Vitamin C (mg) değeri 0'dır.
 • Demir (mg) değeri 0'dır. 
]]>
Pekmez Neye İyi Gelir https://www.pekmez.gen.tr/pekmez-neye-iyi-gelir.html Sat, 20 Oct 2018 02:05:23 +0000 Pekmez neye iyi gelir, daha çok kış aylarında akla gelen pekmez, aslında yüzyıllardır bilinmekte ve hak ettiği değeri yeni yeni bulmaya başlamıştır. Son yıllarda uzmanlar pekmezden sıkça bahsetmekte ve her fırsat Pekmez neye iyi gelir, daha çok kış aylarında akla gelen pekmez, aslında yüzyıllardır bilinmekte ve hak ettiği değeri yeni yeni bulmaya başlamıştır. Son yıllarda uzmanlar pekmezden sıkça bahsetmekte ve her fırsatta faydalarına değinmektedir. Bu durumda pekmeze olan ilgiyi arttırmaktadır. Pekmez, keçiboynuzu, üzüm, ayva, dut, hurma gibi farklı çeşitlere sahiptir. Magnezyum, fosfor, demir, protein ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahip olan pekmezin en bilindik özelliği kan yapımına destek olmasıdır. Vücut direncini arttırıcı ve hastalıklara koruyucu özelliği vardır. Mide rahatsızlıkları, öksürük, ağız içi yaraları gibi pek çok alanda kullanılabilir. İltihap sökücü, anne sütünü arttırıcı etkisi vardır. Pekmez neye iyi gelir Gelin hep birlikte inceleyelim.

Pekmez neye iyi gelir

Karaciğer hastalıkları: Kan dolaşımı üzerinde olumlu etkileri olan pekmez karaciğer hastalıklarında tedaviye destek amacıyla kullanılabilir. Sigara kullanan kişilerde karaciğer, damar ve akciğerlerde oluşan hasarı gidermek için pekmezden yardım alınabilir.

Kanseri önler: Kansere karşı pekmezin faydalı olduğuna dair birçok çalışma yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre pekmez beslenme programına eklenip düzenli kullanıldığında kanser başlangıç aşamasındaysa önleyici etki yaratır. İçeriğinde bulunan yüksek kalsiyum kolon kanserini engelleyici özelliğe sahiptir.

Antioksidan: Mükemmel bir antioksidan kaynağı olan pekmez, DNA ları serbest radikallere karşı korur. Bu sayede genel vücut sağlığına da katkıda bulunur.

Enerji sağlar: Karbonhidrat ve yağlar bakımından zengin içeriğe sahip olan pekmez, demir, bakımından da mükemmel bir kaynaktır. İçeriğinde bulunan demir ayrıca kanda oksijenin sağlıklı şekilde taşınmasını sağlar.

Kemik sağlığını korur: Kalsiyum, potasyum, manganez, magnezyum bakımından zengin içeriğe sahip olan pekmez, kemiklerin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Düzenli pekmez tüketimi kemik hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlar.

Kalp sağlığı: Kalp krizi, inme gibi hastalıkların oluşma riskini azaltan pekmez, kan pıhtılaşması tedavisinde de kullanılabilir. Kan pıhtılaşmasını tedavi ederek inme riskini azaltır.

Demir deposu: Günlük bir yemek kaşığı kadar tüketilen pekmez, günlük demir ihtiyacının %20'sini karşılamak için yeterli olur. Demir eksikliği nedeniyle vücutta pek çok problem oluşabilir. Saç dökülmesi, yorgunluk, sinir, kansızlık gibi farklı sağlık problemlerine yol açan demir eksikliği pekmez tüketilerek tedavi edilebilir. Pekmez yarıca beyin ve kas fonksiyonlarını desteklemek içinde faydalıdır. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar.

Cilt sağlığını korur: Pekmez, egzama, sedef ve akne gibi cilt problemlerine karşı iyi gelir. Ciltte oluşan kırışıklıkları giderici etkisinin yanı sıra ciltteki hücrelerin yaşlanmasını geciktirir.

Sindirim sistemi: Midede gelişen ağrıların hafiflemesine yardımcı olan pekmez, kabızlık, mide ülseri ve ishal gibi sindirim problemlerine karşı da iyi gelir.

Kilo vermeye yardımcı olur: Kilo vermek isteyen kişiler için mükemmel bir besin kaynağı olan pekmez, diyet anında vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineralleri karşılamak ve enerji sağlamak için kullanılabilir.

B6 vitamini: B6 vitamini bakımından zengin içeriğe sahip olan pekmez, bu özelliğinden dolayı sinir sistemi, hücre oluşumu, enerji üretimi için faydalıdır.

Selenyum: İçeriğinde bol miktarda selenyum barındıran pekmez, romatoid artrit gibi iltihap hastalıklarına karşı faydalıdır. Vücutta selenyum eksikliği kanser, kalp hastalıkları, iltihaplı romatizma gibi daha pek çok hastalığın oluşma riskini arttırır. Pekmez tüketilerek bu risk en az indirilebilir.

Alerji hastalıkları: Özellikle andız pekmezi alerji ve alerjik gelişen hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

Soğuk]]> Pekmezli Tatlılar https://www.pekmez.gen.tr/pekmezli-tatlilar.html Sat, 20 Oct 2018 11:27:24 +0000 Pekmezli tatlılar, denilince ilk aklıma gelen tatlı Gümüşhane kömeleridir. Her çeşidi ayrı bir lezzete sahip olan bu pekmezli tatlı çeşidi oldukça doğal ve sağlıklıdır. Özellikle çayına şeker atmadan tüketen çay Pekmezli tatlılar, denilince ilk aklıma gelen tatlı Gümüşhane kömeleridir. Her çeşidi ayrı bir lezzete sahip olan bu pekmezli tatlı çeşidi oldukça doğal ve sağlıklıdır. Özellikle çayına şeker atmadan tüketen çay tiryakileri çayı yanında atıştırmalık olmadan içemezler. Çayın yanında oldukça lezzetli ve sağlıklı olan pekmezli tatlı aynı zamanda güzel bir hediye ve ikramlıktır. Özellikle üzüm ve dutun bol olduğu yörelerde bu pekmezli tatlı türü evde bayanlar tarafından yapılabilmektedir. Artık günümüzde de bu tatlıya ulaşmak çok zor değildir. Şeker kullanılmadığından emin olduğunuz her türlü pekmezli tatlıyı gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Pekmezli tatlılar elbette sadece bununla sınırlı değildir. Daha evinizde çok kolay hazırlayabileceğiniz bir çok pekmezli tatlı bulunmaktadır. Bu tatlı tariflerinden sadece 2 tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum.


Pekmezli tatlı malzemeler: 
 • 2 su bardağı üzüm pekmezi,
 • 3 su bardağı soğuk su,
 • 2 çorba kaşığı tepeleme miktar un,
 • 1 yemek kaşığı buğday nişastası,
 • Bol miktarda ceviz ve ilave olarak farklı kuruyemişler
Yapılışı: Tatlının yapımı en az hazır puding yapmak kadar kolaydır. Ceviz hariç tüm malzemeyi bir tencereye boşaltarak iyice çırpın ve kısık ateşte kıvam alana kadar pişirin. Daha sonra bir kalıba ya da borcama yarısını başaltın. Arasına bol ceviz ekin ve üzerine kalan malzemeyi boşaltarak tatlıyı dinlendirin. Dinlenen tatlıyı dilimleyerek servis yapın. Arzu ederseniz kaselere de koyabilirsiniz. 

Pekmezli yağlı un helvası tarifi:

Malzemeler:
 • 2 su bardağı silme miktar un,
 • Yarım su bardağı sıvı yağ,
 • 125 gr. tereyağı,
 • 1,5 su bardağı toz şeker,
 • 1 çay bardağı üzüm pekmezi,
 • 1,5 su bardağı kaynar su.
Yapılışı: Derin bir tavanın içerisinde tereyağını eritin ve üzerine sıvı yağı ilave edip kızmasının sağlayın. Daha sonra karıştırarak unu ekleyin ve mum ateşi gibi kısık ateşte yaklaşık 1,5 saat boyunca helvanın ununu kavurun. Sürekli karıştırmanıza gerek yok. Kısık ateşte yaparsanız helvanız ağır kokmaz ve lezzetli olur. Derin bir tencerede şeker ve suyu bir taşım kaynatın ve altını kapattıktan sonra içerisine pekmezi ekleyin. Kavrulan helvanın rengini kontrol etmek için şerbete biraz atabilirsiniz. Yeterli olduğuna kanaat getirdiğinizde tavanın altını kapatın. 

Helva tavasını rahat bir ortama alın. Bir taraftan helvanın içerisine şerbeti dökün bir taraftan da pıhtılaşmasın diye küçük bir tahta kaşık yardımıyla hızlı hızlı karıştırarak şerbet ile unun iyice buluşmasını sağlayın. Biraz meşakkatli bir aşamadır elinizi yakmamaya ve etrafı kirletmemeye dikkat edin. Şekeri size göre az ise üzerine sıcakken ekleyebilirsiniz. Ayrıca biraz daha yumuşak severseniz kaynar su ilave edebilirsiniz. Hazır olan helvanın kapağını kapatın ve dinlenmesi için bir örtünün arasında 15 dakika bekletin. Pekmezli tatlılardan bir diğeri olan yağlı un helvamız hazır. Kaşık yardımıyla şekil vererek ve cevizle süsleyerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun... ]]>
Kuşburnu Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/kusburnu-pekmezi.html Sat, 20 Oct 2018 12:55:08 +0000 Kuşburnu pekmezi, halk arasında çok farklı şekillerde isimlendirilmektedir. Bazı bölgelerde yaban gülü bazı bölgelerde ise it gülü olarak bilinen bu pekmezin daha birçok farklı adı bulunmaktadır. Günümüzde en çok Azerbayca Kuşburnu pekmezi, halk arasında çok farklı şekillerde isimlendirilmektedir. Bazı bölgelerde yaban gülü bazı bölgelerde ise it gülü olarak bilinen bu pekmezin daha birçok farklı adı bulunmaktadır. Günümüzde en çok Azerbaycan'da yetişmektedir. Ülkemizde de belli bir miktarda üretilen bu bitki, birçok kişinin sevdiği bitkilerden biridir. Ülkemizin Tokat ilinde gül burnu olarak bilinmektedir. Kuşburnu daha pekmez yapılmadan bile çok mükemmel faydalar sağlamaktadır. Bu bitkinin pekmezi yapıldıktan sonra faydaları iki katına çıkmaktadır. bu bitkinin 100 gram kadarı yaklaşık olarak iki kilo portakalın sağladığı tüm faydaları sağlamaktadır. Özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda kuşburnu pekmezi bir tıbbi ilaç kadar etkiler yapmaktadır. Kuşburnu pekmezi içerisinde çok yüksek miktarda C vitamini bulunmaktadır. Bu nedenle C vitaminine ihtiyaç duyan insanlar portakal yerine kuşburnu pekmezini gün ,içerisinde tüketmelidir. Özellikle belli saatlerde direk olarak bu pekmezi tüketerek son derece olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. 

Kuşburnu pekmezi nasıl yapılır
 • Yaklaşık olarak 1 kilo kadar kuşburnu (Kurumamış olmasına özen göstermelisiniz.)
 • Bir miktar kadar su,
 • Biraz toz şeker

Kuşburnu pekmezi  yapılışı: 

Oldukça az çeşitteki malzemeden yapılan kuşburnu pekmezi, bir o kadar da kolay bir şekilde yapılmaktadır. İlk olarak olgunlaşmış olan kuşburnu bitkisini isterseniz toplayın isterseniz satın alın. Daha sonra bunları çok temiz bir şekilde yıkayın. Yıkama işleminden sonra çiçeklerini ve dip kısımlarını bıçakla keserek temizleyin. Derin bir tencere içerisine koyarak üzerine bir miktar su ekleyerek ocağa koyun. 
Bu şekilde belli bir süre kaynatın ve kaynamaya başlayınca ateş bir miktar kısın. Bu durumda kuşburnu bitkisi yumuşamış olacaktır. İyice yumuşamış olan kuşburnunu süzgeçten geçirin ve çekirdeklerinden ayrılmasını sağlayın. Elde etmiş olduğumuz püreyi un eleğinden geçirerek tencereye alın. Yüksek ateşte sürekli karıştırarak pişirin. 
Pişirme esnasında şekeri aktararak bol bol karıştırın. Bu şekilde pişirmeye devam edin. Hafif bir koyuluk oluşması gerekecektir. Bu şekilde ocaktan alın ve sıcakken kavanozlara koyun. Artık kuşburnu pekmezi hazır. 

Kuşburnu pekmezi faydaları:
 • Daha önceden de belirttiğimiz gibi içerisinde çok yüksek miktarda C vitamini bulunmaktadır. Bu nedenle birçok farklı hastalık ortadan kalkacaktır. Bunun yanı sıra insanlarda yorgunluğun ortadan kalkmasında ciddi bir fayda sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle akşam vakitlerinde sizler için iyi olacaktır.
 • Özellikle kadınlarda meydana gelen selülit sorunlarında çok iyi faydalar elde edilmektedir. Bu nedenle bol bol tüketilmesi iyi olacaktır. 
 • Kuşburnu pekmezi insanlarda idrar söktürücü bir özellik göstermektedir. Bu nedenle özellikle çocuklarda kullanılması olumlu sonuçlara neden olacaktır. 
 • Şeker hastalarında kan şekerinin düzenlenmesi için olumlu sonuçlara neden olacaktır. Bu nedenle önce doktora danışarak bu pekmezi tüketebilirsiniz.
 • Kan içerisinde bulunan alyuvarların artmasına ve dolayısıyla daha fazla kan oluşumuna neden olacaktır. 
 • Özellikle gençler olmak üzere meydana gelen eklem kireçlenmesinde çok olumlu sonuçlar elde edilmektedir. 
 • İnsanlarda meydana gelen birçok böbrek rahatsızlığında kuşburnu pekmezi olumlu sonuçlar vermektedir. Özellikle böbrek yetmezliği ve böbrek taşlarında son derece etkin rol oynamaktadır. 
]]>
Hamilelikte Pekmez https://www.pekmez.gen.tr/hamilelikte-pekmez.html Sun, 21 Oct 2018 12:25:00 +0000 Hamilelikte pekmez, bilindiği üzere hamilelik dönemi, bayanların en özel ve en dikkat edilmesi gereken bir dönemdir.  Çünkü Cenabı Allah'ın kadınlara emanetleri kısacası can içinde canı barındırdıkları dönemi kapsar. Muc Hamilelikte pekmez, bilindiği üzere hamilelik dönemi, bayanların en özel ve en dikkat edilmesi gereken bir dönemdir.  Çünkü Cenabı Allah'ın kadınlara emanetleri kısacası can içinde canı barındırdıkları dönemi kapsar. Mucizevi şekilde tek bir hücreden oluşan annenin sağlığı ve bebeğin sağlığı oldukça önem taşır. Bir bayanın ilk hamileliğini öğrendikten sonra artık bayan için yeni bir dönem başlamış olacaktır.  Eski besin alışkanlıklarını bir kenara bırakmalı ve unutmaması gerekir ki artık bir annedir. Anne için daha bebeği anne karnında iken fedakarlık başlamış sayılır. Nasıl bir fedakarlık mı Öncelikli doğru ve dengeli beslenme ile hamilelik dönemine kadar hiç tüketmediği besinleri, bebeği için tüketmek zorunda kalacağından çok sevdiği besinleri ise bebeğinin sağlığı için tüketmemek gibi çoğu anne adayların daha önceden hiç tüketmediği pekmez de bu besinlerin başında gelir. Bir annenin hamilelikte protein kalsiyum ve zengin vitaminlere ihtiyacı olduğu açıktır. Burada da pekmez büyük önem taşır. Çünkü annenin doğal beslenmesi ve kalıcı kilolar almaması için pekmez tüketmesi gerekir. Hamilelikte pekmezin her türlüsü anne ve bebeğe farklı katkılar sağlar. Pekmez türlerinin, bebeğe ve anneye sağlayacağı fayda sağlamaktadır. 

Hamilelikte pekmez faydaları ve çeşitleri 
 • Üzüm Pekmezi: Vücuttaki kan eksikliğini gidererek kan değerlerini dengelemektedir. Direnci yükseltir, iştahı açar. Hamilelikte bebek ve anneni gelişmesini sağlamaktadır. Damarları kuvvetlendirip, mide ve bağırsaklara oldukça yararlıdır.
 • Dut Pekmezi: Dut pekmezi, bebek ve anne  için enerji ihtiyacını karşılar. Bilhassa anne vücudunu hastalıklara karşı direncini artıran şifa kaynağı olup kan eksikliğini gidermektedir. Anneyi bilhassa kış aylarımda soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklardan bir kalkan gibi korumaktadır. 
 • Keçi Boynuzu Pekmezi:  Tansiyonu ve kolesterolü düzenler. Kalp sağlığına katkı yapmakta, vücudu kuvvetli ve güçlü hale getirir. magnezyum, kalsiyum, demir, fosfor, bakır, çinko ve potasyum barındırır. Ayrıca karaciğer ve akciğer hastalıklarına da iyi gelmektedir.
 • Andız Pekmezi: Mide bulantıları, bronşit, astım, soğuk algınlığı gibi hastalıklara bire birdir. Ayrıca kan yapıcı özelliği mevcut olup, bunun yanında diğer pekmezler gibi enerji de verir.
Yukarı kısımda görüldüğü gibi pekmezin her türlü ayrı bir fayda sağlar. Ninelerimizin benzeri olmayan buluşu, pekmezin daha birçok yararı mevcuttur. Bu kadar yararı gördükten sonra eski toprak dediğimiz ninelerimizin ve dedelerimizin gerçekten kuvvet ve güçlerini nereden geldiğini görmüş oluruz. Şimdi ki besinlerle karşılaştıracak olduğumuzda, hiç bir katkı malzemesi bulunmayan pekmez, bu yönüyle en doğal besinde denilebilir. Günümüzde bulunan besinler, içindeki katkı malzemeleri iştah açmak yerine tam aksine iştahımızı keser ve kapatır. Hamilelikte de kalıcı kilolara sebebiyet vermektedir. 
]]>
Gezo Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/gezo-pekmezi.html Sun, 21 Oct 2018 18:16:08 +0000 Gezo Pekmezi, Gezo Bitlis ilimizin Mutki yöresindeki meşe ağaçları yapraklarının üzerinde bulunan ve bala benzeyen renksiz yapışkan bir şıradır. Bitlis vatandaşları bu şıraya gezo adını vermişlerdir. Gezo, bal gibi t Gezo Pekmezi, Gezo Bitlis ilimizin Mutki yöresindeki meşe ağaçları yapraklarının üzerinde bulunan ve bala benzeyen renksiz yapışkan bir şıradır. Bitlis vatandaşları bu şıraya gezo adını vermişlerdir. Gezo, bal gibi tatlıdır. Hoş bir kokusu vardır. Lezzeti de çok güzeldir. Halk tatlı olan bu şıranın gece olunca Allah tarafından yağdırıldığına inanır. Gezo pekmezi kayıp kavim pekmezi olarak ta bilinir.Anlatılan göre Musa Peygamberimiz Firavun’un kötülüğünden, zulmünden kaçarken Eriha’da (Filistin) bir dağa gelmiştir. Musa Peygamber ve kavmi sabah yola çıkar, her yeri sis kaplar. Çıkışı bulamazlar ve aynı yerde dolaşıp dururlar. Bu zaman içerisinde kırk yıl geçmiştir. Allah bu kırk yıl boyunca gökyüzünden gezo yağdırmış. Musa Peygamber ve kavmi meşe yapraklarına yağan bu balı kırk yıl boyunca yemişler.

Gezo Pekmezi Nasıl Yapılır Köy halkı ormana yolladıkları keçi ve koyunların üzerlerine yapışan meşe yapraklarını gördüklerinde, meşe ağacının yaprakların da şıra olduğunu anlarlar. Köy halkı, vatandaşlar gezo pekmezi yapmak için çok yapraklı meşe dallarını keserler. Şıra olan dalları belirli yerde toplarlar. Toplanan şıra yüklü dallar gezo pekmezi yapmak için eve getirilir. Gezo pekmezi yapmak için içi su dolu kazanlara şıralı dallar batırılır. Kazanın içerisindeki su şıranın ilavesi ile şerbet haline gelir. Gezo pekmezi için bu şıralı su kazanın içinde buharlaşıp koyulaşana ateşte karıştırılarak kaynatılır. Kaynayan bu karışım gezo pekmezi olur. Gezo pekmezinde kullanılıp, şırası alınan yapraklar hayvanlara verilir. Bitlis yöresindeki insanlara göre gezo pekmezinin şifa verdiğine inanılmıştır. Meşe ağaçlarındaki gezo oluşumu ilginç bir tabiat olayıdır. Gezo 10-15 yılda bir oluşur. Gezo pekmezi  için kullanılan gezo yapraklar üzerinde kalın bir tabaka halinde görülür. Gezo şırası hakkında yeterince araştırma yapılmamıştır. Yapılan araştırmalarda ise her yıl görülmemesinin nedeni bulunamamıştır. Gezo şırası en son 2009 yılında görülmüştür. Gezo  pekmezi de diğer pekmezler gibi sağlıklı bir besin kaynağıdır. Gezo pekmezi kış ayalarında aranan pekmezlerin arasındadır. 

]]>
Beyaz Üzüm Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/beyaz-uzum-pekmezi.html Sun, 21 Oct 2018 19:36:11 +0000 Beyaz Üzüm Pekmezi;  içimde barındırdığı insan vücudu için önemli olan değerli ve zengin besin maddelerinden kaynatılmaktadır. Ülkemiz üzüm çeşitleri ve yeterliliği konusunda oldukça verimlidir. Bu sayede yurdumuzda üz Beyaz Üzüm Pekmezi;  içimde barındırdığı insan vücudu için önemli olan değerli ve zengin besin maddelerinden kaynatılmaktadır. Ülkemiz üzüm çeşitleri ve yeterliliği konusunda oldukça verimlidir. Bu sayede yurdumuzda üzüm üretimi ve sonrasında üzümden faydalanılarak yapılan beyaz üzüm pekmezin üretimi oldukça artmıştır.

Aslında pekmez asırlar önce şifa kaynağı olarak üretilmeye başlanmıştır. Özellikle Osmanlı mutfağında vazgeçilmez tatlısı olan helvanın ana malzemesidir. Yüzyıllar önce de Amerikalı misyonerler tarafından 1840' lı yıllarda şifalı besin olduğunu ve sarhoş edici olmadığını bildirdi. Müslümanların rahatlıkla tüketebileceklerini söyledi. Beyaz Üzüm Pekmezi, olgunlaşan üzümlerin sıkılarak üzüm suyu yani şırasının kaynatılması ile şıra asidini azaltmak için kaynatma esnasında kireçli olarak bilinen özek bir toprak ilave edilerek belli bir süre karıştırarak kaynatılması sonucu elde edilir. Doğal früktoz ve glikoz kaynağı olması sonucu enerji kaynağı olan Beyaz Üzüm Pekmezi değerli mineraller bakımından da oldukça zengindir.

Beyaz Üzüm Pekmezi Faydaları;
 • İnsan vücudu için günlük alınması gereken kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyumun büyük bir bölümünü karşılar.
 • Yüksek oranda barındırdığı şeker  sebebi ile yüksek enerji ve karbonhidrat kaynağıdır.
 • Beyaz üzüm pekmezi vücut tarafından kan yapımı için kullanılır.
 • İçeriğinde bulunan değerli mineraller sayesinde insan vücudu tarafından hızla emilerek kana karışır ve metabolizma sayesinde enerjiye dönüşür.
 • Beyaz üzüm pekmezinin yaklaşık 200 gramı 300 gram ekmeğe eşdeğer seviyededir.
 • Beyaz üzüm pekmezi iştah açmada oldukça iyidir.
 • Böbrek, mide ve bağırsaklar üzerinde olumlu faydalar sağlamaktadır.
 • Kan dolaşımının hızlanmasına ve damar sertliğinin tedavi edilmesinde önemli rol oynamaktadır.
 • Özellikle kalp krizi oluşumunu engeller ve günümüzün sık rastlanan hastalığı kanser riskini en aza indirmektedir.
 • Yaşlanmanın etkilerini minimum seviyeye indirir. Sigara,alkol ve güneş ışınlarının zarar verdiği cilt sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Öncelikle gebelikten başlayarak bebek gelişimi, hamilelik dönemindeki henüz anne olmuş bayanlar için oldukça faydalı olan doğal ve sağlıklı bir besin kaynağıdır.
 • Düzenli olarak her sabah iki tatlı kaşığı kadar alınması durumunda vücudun gün içinde ihtiyacı olan enerjiyi sağlar.
 • Beyin gelişiminin en önemli zamanı olan bebeklik döneminde beynin oldukça fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Bu dönemde bebeğe verilebilecek en doğal besin beyaz üzüm pekmezidir.
 • Fazla tüketilmesi durumlarında yağlanma ve kilo almaya neden olmaktadır.
 • Faydaları saymakla bitmeyen pekmezin elde edilmesinde kullanılan torağın sağlık açısından sakıncaları olabilmektedir. Alındığı yere bağlı olarak yerleşim yerlerine yakın ise çöp atıkları. ilaç kalıntıları ve ağır metal kirliliğine maruz kalabilmekte olan üzümlerden yapılan pekmezlere dikkat edilmesi gerekir. Elimizden geldiği kadar menşeyi bilinen kaliteli ürünler kullanmalıyız.
]]>
Siyah Dut Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/siyah-dut-pekmezi.html Mon, 22 Oct 2018 02:04:36 +0000 Siyah dut pekmezi, Siyah dut pekmezi yapılışı aslında oldukça kolaydır. Ancak siyah dut pekmezini yapılışını çoğu kişi bilmediğinden dolayı insanlar dışarıdan hazır satın alır. Aslında siyah dut pekmezi evde kolaylıkla Siyah dut pekmezi, Siyah dut pekmezi yapılışı aslında oldukça kolaydır. Ancak siyah dut pekmezini yapılışını çoğu kişi bilmediğinden dolayı insanlar dışarıdan hazır satın alır. Aslında siyah dut pekmezi evde kolaylıkla herkes tarafından yapılabilen kolay bir tariftir. Sizde siyah dut pekmezinin evde kendiniz. Yaparak gönül rahatlığıyla içeriğinde ne olduğunu bilerek kendiniz ve sevdiklerinizle tüketebilirsiniz. Bir çok faydası olan siyah dut pekmezini yapmak için öncelikle siyah dutun en bol olduğu mevsimlerde toplayarak yada satın alarak yapabilirsiniz. Mevsiminde bolca bulunan siyah duttan sizde siyah tut pekmezi yaparak ister mevsiminde isterseniz de kış aylarında faydalarından yararlanabilirsiniz. Siyah dut pekmezi yaparken yapılış aşamalarına dikkat etmek siyah dut pekmezi yapmanızı daha kolaylaştıracaktır. Siyah dut pekmezi yapmadan önce siyah dutun lekesinin bulaştığı yerden kesinlikle çıkmayacağını göz önünde bulundurarak uygun ortam ve malzeme kullanmanıza dikkat etmeniz gerekir. Lekesini göz önünde bulundurduktan sonra ortalama yapım ve bekletme aşaması 1 hafta kadar sürecek. 

Siyah dut pekmez için gerekli malzemeler,
 • Siyah dut,
 • Su.
Siyah dut pekmezin yapılışı, Bahçeden topladığınız yada temin ettiğiniz siyah dutlara zarar vermeden iyice yıkayın. Yıkama işleminde dutları ezmemeye özen gösterin. Aksi takdirde yıkama esnasında dutun suyu boşa gider. Sap kısımlarını iyice ayırdıktan sonra uygun bir tencereye koyup kısık ateşte tahta, kaşık kullanarak siyah dut pekmezini iyice kaynatın. Kaynama esnasında üzerine köpük çıkarsa kevgir yardımıyla köpüğü alın. Siyah dutu kaynattıktan sonra uygun bez süzgeçlere koyup ağzını sıkıca bağlayın. Yüksekçe bir yere astığınız torbaların altına kap koyup siyah dut pekmezi yavaş yavaş kendiliğinden süzülünceye kadar bekleyin. Sonlara doğru elinizle torbaya baskı yaparak siyah dut pekmezinin tamamen süzülmesine yardımcı olun. Tamamen süzüldükten sonra posasını ayırıp atabilirsiniz. Elde edilen karadut özünü geniş tepsilere dökerek direk güneş ışığı alacak bir yere koyun. İçerisine böcek ve toz girmesini engellemek için tepsilerin ağzına tülbent serin. Bu şekilde ara ara tahta kaşıkla karıştıracağınız siyah dut pekmezi. Bir kaç günde koyulaşacakatır. Siyah dut pekmezi yaparken dikkat etmeniz gereken su ile temas ettirmemenizdir. Aksi takdirde siyah dut pekmezi su ile temas ederse ekşiyip bozulacaktır. Olgunlaşan siyah dut pekmezini cam kavanozlara koyarak ağzı kapalı bir şekilde kuru ve serin bir yerde muhafaza edebilir kış aylarında gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. İçerdiği antioksidanlar sayesinde özellikle kış aylarında vücudumuzun mikroplara karşı direncini artıracak olan siyah dut pekmezini sizde eliniz altında bulundurabilir kendinize ve çocuklarınıza kaşık kaşık gönül rahatlığıyla yedirebilirsin. Sağlıklı günler dileriz.
]]>
Ayva Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/ayva-pekmezi.html Mon, 22 Oct 2018 11:47:34 +0000 Ayva Pekmezi; Ayva pekmezi hem lezzetli hem de yarar sağlayan bir tatlı türüdür. Sağlık açısından günümüzde çok fazla tüketilmektedir. Her yaşta tüketilmesi ayrı bir derde deva olmaktadır. Yaprağı ve çekirdeği bile kozme Ayva Pekmezi; Ayva pekmezi hem lezzetli hem de yarar sağlayan bir tatlı türüdür. Sağlık açısından günümüzde çok fazla tüketilmektedir. Her yaşta tüketilmesi ayrı bir derde deva olmaktadır. Yaprağı ve çekirdeği bile kozmetik ve ilaç sanayisinde vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Çocuk yaşta ayva pekmezi tüketmek birçok hastalığı da önüne geçmektedir.

Ayva Pekmezi Yapabilmek İçin Gerekli Malzemeler;
 • 3 Adet Ayva,
 • 1 Su bardağı su,
 • 1.5 su bardağı pekmez,
 • 1 adet çubuk tarçın,
Ayva Pekmezi Yapılışı;

İlk olarak ayvalar soyulur ve çekirdek kısımları temizlenir. İri küpler şeklinde temiz bir halde tencereye atılır. Üzerine 1 su bardağı su ile 1 adet çubuk tarçın ilave edilir. Ve pişmeye bırakılır. Yaklaşık olarak 5-6 dakika sonrasında üzerine 1.5 su bardağı pekmez ilave edilerek ayvalar yumuşayana kadar kısık ateşte pişirilir.

Ayva Pekmezinin Faydaları;
 • Demir, potasyum ve bakır gibi mineralleri içerisinde bulundurmaktadır.
 • Sinir sistemini güçlendirmektedir.
 • Çocuklarda büyüme ve gelişmeyi hızlandırmaktadır. Aynı zamanda sağlığı korumaktadır.
 • Bağırsak ve midelerimizdeki zararlı mikroplardan arındırarak, hazımsızlık vb. sorunları önlemektedir.
 • Akciğer, kalp, boğaz hastalıkları, mide ve bağırsak tedavisi için kullanılmaktadır.
 • Nezle ve grip gibi hastalıklarda oldukça faydalıdır.
 • İshale oldukça iyi gelmektedir.
 • Ağız ve göz hastalıkları tedavisinde de ayva pekmezi oldukça etkilidir.
]]>
Hünnap Keçiboynuzu Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/hunnap-keciboynuzu-pekmezi.html Mon, 22 Oct 2018 20:16:34 +0000 Hünnap keçiboynuzu pekmezi, keçiboynuzu meyvesinin özünden elde edilip, lezzetli tadı ve güzel kokusu bulunan, insan sağlığı bakımından gerekli olan bütün vitamin ve mineralleri içinde barındıran çok güçlü bir besin kayna Hünnap keçiboynuzu pekmezi, keçiboynuzu meyvesinin özünden elde edilip, lezzetli tadı ve güzel kokusu bulunan, insan sağlığı bakımından gerekli olan bütün vitamin ve mineralleri içinde barındıran çok güçlü bir besin kaynağıdır. Marketlerde, eczanelerde ve aktarlarda kolaylıkla bulabileceğimiz ve yüksek olmayan maliyete sahip hünnap keçiboynuzu pekmezi içerdiği gallik asit vesilesi ile sağlığımız açısından oldukça yararlıdır. Gallik asidin ağrı kesici, astım, alerji, bakteri, kanser, karaciğer ve mikroplarla verdiği başarılı mücadele hünnap keçiboynuzu pekmezi aracılığıyla vücudumuzdaki yerini almaktadır. 
Ülkemizde haziran, temmuz ve ağustos aylarında büyük çoğunlukla Akdeniz bölgesinde yetişen keçiboynuzu ağaçları, yeşil renkli küçük çiçekler açan ve yaklaşık 12 cm uzunluğunda fasulye benzeri meyve veren ağaçlardır. Bu meyvelerin taze haliyle veya kurutulmasıyla beraber hünnap keçiboynuzu pekmezi yapımına başlanır. Fabrikasyon yapımı hünnap keçiboynuzu pekmezi ile el yapımı hünnap keçiboynuzu pekmezi arasında lezzet ve kalite farkı oldukça fazladır. Ben mutfağımda el yapımı hünnap keçiboynuzu pekmezini tercih ediyorum ve tüketilmesini tavsiye ediyorum. 

El yapımı hünnap keçiboynuzu pekmezinin sağlımız açısından faydaları,
 • Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimini destekler.
 • Tansiyon problemlerine karşı oldukça faydalıdır.
 • Sindirim sisteminin daha verimli çalışmasını sağlar.
 • Alerjik astım, nefes darlığı ve bronşit rahatsızlıklarına faydalıdır.
 • Erkeklerde sperm sayısını ve cinsel gücü artırır.
 • Akciğer kanseri ve akciğer rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Sigara içen insanlar için balgam söktürücü özelliğe sahiptir.
 • Kansızlık tedavisinde önemli rol oynar.
 • Diş ve diş etinin kuvvetlenmesini sağlar.
]]>
Zile Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/zile-pekmezi.html Tue, 23 Oct 2018 07:23:15 +0000 Zile pekmezi, ülkemizde Tokat ilinin meşhur yiyeceği olarak bilinmektedir. Renk olarak beyaz bir renge sahip olan bu pekmez, her ne kadar tokat iline özel olsa bile ülkemizde yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Bu pekmezin içerisinde Zile pekmezi, ülkemizde Tokat ilinin meşhur yiyeceği olarak bilinmektedir. Renk olarak beyaz bir renge sahip olan bu pekmez, her ne kadar tokat iline özel olsa bile ülkemizde yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Bu pekmezin içerisinde direk olarak üzüm ve yumurta bulunmaktadır. Bu maddelerin bazı işlemlerden geçirilerek pekmez haline getirilmesi, çok mükemmel lezzetlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Zile pekmezi, eski zamanlarda insanlar tarafından çok daha fazla tüketilen bir yiyecekti. Günümüzde kullanımı biraz daha azalmış olan bu pekmez hala bazı insanlar tarafından olmazsa olmaz olarak görülmektedir. Bu pekmez, sadece ülkemizde değil, birçok Avrupa ülkesinde de yaygın olarak tüketilmektedir. Zile pekmezinin böylesine yaygın olarak tüketilmesinin nedeni tabi ki besin değerinin çok yüksek olmasıdır. Bu nedenle zengin bir içeriğe sahip olduğunu da söyleyebiliriz. İnsanlarda anne sütünü arttırma açısından çok fazla tüketilmektedir. Öyle ki zile pekmezinin daha ilk kullanımında bile farklar görülebilir. Bunun yanında zile pekmezi birçok faydayla karşımıza çıkmaktadır.

İçeriği: Zile pekmezi içerisinde bol miktarda üzün şırası bulunmaktadır. Genel malzeme olarak üzün şırası ve yumurta vardır. Bu iki malzeme içerisine pekmez toprağı olarak bilinen maddeden eklenerek zile pekmezi elde edilmektedir. Zile pekmezlerinin iki farkı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar cevizli zile pekmezi ve sade zile pekmezidir. Cevizli olan zile pekmezi daha çok zile pekmezinin üzerine ceviz serpilerek tüketilmektedir. Genellikle insanlar zile pekmezini sabah kahvaltılarında tüketmektedir. 

Zile pekmezi yapılışı:

Zile pekmezinin yapılışı genel olarak presleme yöntemiyle yapıldığı için herkesin bu pekmezi yapması mümkün değildir. Yani zile pekmezini yapmak için biraz daha tecrübeli kişilerin yapılış sırasında yanınızda bulunması gerekmektedir. İlk olarak üzümleri hazırlayın ve bir kap içerisine üzümlerin suyunu sıkın. Daha sonra kalan kısmı pres yöntemleriyle iyice sıkarak tüm suyunu sıkın. Daha sonra elde ettiğiniz üzüm suyunu zileye özgü olan pekmez toprağı ile karıştırın. Bu karışımı bir tencereye koyun ve kaynatın. Kaynatma işlemi sırasında sık sık üzerinde oluşan köpüğü alın. Bu kaynama sırasında malzemeler yavaş yavaş pekmez haline gelmeye başlayacaktır. Bu pekmez kahverengi ve sıvı halde bir pekmez olacaktır. Bu aşama sonrasında en önemli kısım ise zile pekmezi miktarına göre yumurtayı eklemektir. Bunun için 50 kg kadar pekmeze 10 yumurta olacak şekilde kullanabilirsiniz. 10 adet yumurtaya ise 300 gram kadar pudra şekeri eklemelisiniz. Bu işlem sonrasında tahta kaşık kullanarak pekmezi çırpın. Pekmez yavaş yavaş beyazlaşacaktır. Bu şekilde tüm malzemeleri yavaş yavaş çırparak karıştırın. Artık pekmez hazır. Afiyet olsun.

Zile pekmezi faydaları: 
 • İçerisinde çok yüksek miktarda şeker bulundurur. Bu nedenle iyi bir karbonhidrat deposu olarak kullanılabilir. 
 • Başta kalsiyum ve demir olmak üzere çok çeşitli mineraller bulunmaktadır.
 • Özellikle hamile ve emziren kişiler için önemli etkileri vardır.
 • Meydana gelen kansızlık sorunlarında kan yapıcı bir madde olarak kullanılabilmektedir. 
 • Çocuklarda da bir o kadar faydalı olan zile pekmezi, özellikle anlama, kavrama ve odaklanmayı arttırıcı bir özellik göstermektedir. 
 • Aç karınla tüketildiği zaman midede oluşan ülser problemleri için ciddi faydalar sağlamaktadır. 
 • Hem erkeklerde hem kadınlarda cinsel yönden olumlu sonuçlara neden olur. 
]]>
Beyaz Zile Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/beyaz-zile-pekmezi.html Tue, 23 Oct 2018 19:43:02 +0000 Beyaz Zile Pekmezi, Beyaz zile pekmezi adını renginden almaktadır. Tokat ilimizin Zile yöresinde yapılan bir pekmez türüdür beyaz zile pekmezi. Zile yöremizde yetişen üzümlerin toplanarak daha sonrasında pekmez yapılma aşaması Beyaz Zile Pekmezi, Beyaz zile pekmezi adını renginden almaktadır. Tokat ilimizin Zile yöresinde yapılan bir pekmez türüdür beyaz zile pekmezi. Zile yöremizde yetişen üzümlerin toplanarak daha sonrasında pekmez yapılma aşamasında yumurta akı ile işlenmesi sonucunda elde edilen pekmezdir. Özellikle Avrupa ülkelerinde çok tercih edilen beyaz zile pekmezi ülkemizde de sevilerek tüketilen bir pekmez çeşidimizdir. Ülkemizde çok meşhur olan beyaz zile pekmezi besin değeri çok yüksek ve aynı zamanda çok besleyici özelliği sayesinde oldukça ilgi gören pekmez çeşididir. Besin değeri bakımından beyaz zile pekmezi baldan çok daha zengin bir besin değeri içeriğine sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca beyaz zile pekmezi kansızlık ve anne sütünün artırılması gibi bir çok insan sağlığına faydası olan bir pekmezdir. 

Beyaz Zile Pekmezi Faydaları
 • Tüberküloz hastalığına iyi gelir
 • Hamileler için son derece faydalıdır
 • Anne sütü artırma özelliğine sahiptir
 • Zekayı geliştirir
 • Cinsel gücü artırır
 • Kansızlığa iyi gelir
 • Enerji kaynağıdır
 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir
Beyaz Zile Pekmezi Özelliği

Kalsiyum ve demir yönünden zengindir, yüksek oranda potasyum ve magnezyum içerir, çok zengin miktarda şekere sahiptir, karbonhidrat deposudur. Ayrıca 100 gram beyaz zile pekmezi içerisinde A, B1, B2, vitaminlerine sahiptir. 100 Gram beyaz zile pekmezinde % 70,6 karbonhidrat, %4 kalsiyum, %0,1 demir ve %0,1 oranında yağ içermektedir. 

Beyaz Zile Pekmezi İçerisinde Bulunanlar

Beyaz zile pekmezi içerisinde yumurta akı, üzüm şırası ve pekmez toprağı bulunmaktadır. Ayrıca beyaz zile pekmezi sade ve cevizli olarak iki çeşit olarak üretilmektedir. 

Beyaz Zile Pekmezi Yapılışı

Beyaz zile pekmezi özenle seçilen ince kabuklu üzümlerden yapılmaktadır. Toplanan üzümler çıplak ayakla zile yöresinde şinavat denilen çeşme yatağında ezilerek ilk önce üzümün şırası çıkartılır. Üzümden çıkartılan şıra daha sonra özel pekmez toprağı ile karıştırılarak durulaştırma yapılır. Daha sonra elde edilen karışım büyük bakır kaplarda odun ateşinde iyice kaynatılır. Her kaynamasında üzerine biriken köpük alınır. Daha sonra başka bir tencerede yumurta akı ve pudra şekeri mikser ile karıştırılarak yavaş, yavaş üzerine pekmez katılır beyazlaşana kadar karıştırılır. Bu işlem pekmez bitene kadar tekrarlanır. Daha sonra biriken pekmez genişçe bir leğene alınarak zelve adı verilen sopa ile çırpılır. Beyaz zile pekmezi yapmanın en zor ve yorucu kısmı burasıdır. Zelve adı verilen bu sopalar ile pekmeze her vurulduğunda pekmez gittikçe beyazlaşmaya başlar. Beyaz zile pekmezinin çok lezzetli olması için bu çırpma işlemi çok önemlidir. Ne kadar çırpılırsa beyaz zile pekmezi o kadar lezzetli olur.

]]>
Dut Pekmezi Kaç Kalori https://www.pekmez.gen.tr/dut-pekmezi-kac-kalori.html Wed, 24 Oct 2018 07:46:34 +0000 Dut pekmezi kaç kalori: Dut meyvesinden üretilen dut pekmezi kaç kalori bir inceleyelim. Bir çok vitamin ve minerali bünyesinde barındıran dut pekmezi en değerli pekmez çeşitlerinin başında gelmektedir. Dut pekmezi dut meyvesinin s Dut pekmezi kaç kalori: Dut meyvesinden üretilen dut pekmezi kaç kalori bir inceleyelim. Bir çok vitamin ve minerali bünyesinde barındıran dut pekmezi en değerli pekmez çeşitlerinin başında gelmektedir. Dut pekmezi dut meyvesinin sıkılarak zorlu bir işlemden geçmesi sonucunda elde edilmektedir. Dut pekmezi vücuda faydaları ile bilinmektedir. Düzenli ve bilinçli bir şekilde tüketildiğinde vücutta bir çok hastalığın olası oluşma riskini azaltıcı özelliğe sahiptir. Özellikle sporcuların günlük belirlenen limitte dut pekmezi tükettikleri bilinmektedir. 
Vücuda çok büyük bir enerji kaynağı sağlayan dut pekmezi kişinin enerjik ve dinçlik kazanması sonucunda başarılar elde etmesine fayda sağlamaktadır. Dut pekmezi soğuk algınlıklarına da iyi gelmektedir. Özellikle soğuk algınlığı sonucu kişide oluşan öksürük, pekmez ve tereyağı ısıtılarak içildiğinde kişi üzerinde ilaç tesiri oluşturmaktadır. Dut pekmezi anemi hastalığının tedavisinde de ilaçlar eşliğinde tüketildiğinde destekleyici bir besin olarak fayda sağlamaktadır.

Dut pekmezi kaç kalori sorusuna kalorisi yüksek bir besindir cevabı vermemiz doğru olacaktır. Hem besin değeri hemde kalorisi yüksek olan dut pekmezi özellikle şeker hastalarının ve fazla kilo problemi yasayan kişilerin tüketmemeleri gereken bir üründür. Diyet programı uygulayanlar ve obezite hastalarının da dut pekmezini çok dikkatli tüketmeleri gerekmektedir. Dut pekmezinin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlayan dut pekmezi çok eski yıllardan günümüze kadar hiçbir değişime uğramadan gelmiştir. Vücutta kan dolaşımını dengeleyen ve düzenleyen dut pekmezi kişinin karaciğer hastalıkları tedavisinde de destekleyici doğal bir ürün olarak kullanılmaktadır. Dut pekmezi kaç kalori merak ediyorsanız pekmezin ölçüsü oldukça önemlidir. 1 yemek kaşığı pekmezin kalorisi ile 2 yemek kaşığı dut pekmezinin vücuda verdiği kalori birbirinden farklıdır. Dut pekmezi kalorisini hesaplarken ya gram ayarına göre veya tükettiğiniz miktarın ölçüsüne göre kalori ayarı yapabilirsiniz.

Dut pekmezi kaç kaloridir kaşık veya gram hesabına göre bir bakalım:
 • 1 yemek kaşığı dut pekmezi 10 gram olduğu düşünülmektedir. 10 gram dut pekmezi 29 kaloridir.
 • 1 küçük porsiyon dut pekmezinin 50 gram olduğu düşünüldüğünde ise 145 kaloridir.
 • 1 büyük porsiyon dut pekmezi 100 gram olarak düşünüldüğünde ise kalori miktarı 290 kaloriye yükselmektedir.
]]>
Keçiboynuzu Pekmezi Neye İyi Gelir https://www.pekmez.gen.tr/keciboynuzu-pekmezi-neye-iyi-gelir.html Thu, 25 Oct 2018 00:02:49 +0000 Keçiboynuzu pekmezi neye iyi gelir; harnup olarak da bilinen, baklagiller familyasından gelen keçiboynuzu oldukça güçlü bir besin kaynağıdır. Keçiboynuzu doğal olarak her dönem yeşil kalan çalı biçimindeki ağaçlarda yetişir Keçiboynuzu pekmezi neye iyi gelir; harnup olarak da bilinen, baklagiller familyasından gelen keçiboynuzu oldukça güçlü bir besin kaynağıdır. Keçiboynuzu doğal olarak her dönem yeşil kalan çalı biçimindeki ağaçlarda yetişir. Anavatanı Güney Anadolu, Yunanistan, Fas, Cezayir, Tunus, Suriye, Kıbrıs, Libya ve Yunanistan olarak bilinir. Ülkemizde ise Mersin, Antalya, Datça ve Silifke bölgelerinde doğal olarak yetişmektedir. İçerisinde kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum, demir, magnezyum, bakır ve çinko bulunduran keçi boynuzunun sağlığa olan faydaları sayılmayacak kadar çoktur. Aynı zamanda içerdiği gallik asit sebebiyle insan sağlığı üzerinde oldukça  fazla faydası vardır. Bu nedenle keçiboynuzunun bakla ve pekmezli yapılarak mutfaklarınız da bulundurmanızda fayda vardır.

Keçiboynuzu pekmezinin faydaları nelerdir, 

Mükemmel bir tada sahip olan ve tamamen doğal olarak üretilen keçiboynuzu pekmezi doğal bir şifa kaynağıdır ve birçok rahatsızlığa iyi gelir. 
 • Kalsiyum bakımından sütün 3 katı kadar zengin olan keçiboynuzu pekmezi, kemik sağlığı için oldukça önemlidir. Osteoporoz rahatsızlığı olan kişilerin kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanmasına sağlar.
 • İçerdiği E vitamini sayesinde öksürük ve grip gibi rahatsızlıklara iyi gelir. 
 • İyi bir balgam söktürücüdür, nefes darlığına iyi gelir. 
 • Göğsü yumuşatarak bronşlarının açılmasını sağlar ve alerjik astımı olan kişilere kullanmaları tavsiye edilir.
 • Ham selüloz etkisinden dolayı bağırsak rahatsızlıklarını giderir ve gastrite iyi gelir. 
 • Mide ve bağırsakta oluşan gazların dışarı atılmasına yardımcı olur. Mide şişliğinin azaltır.
 • Tenya, solucan ve bağırsak kurdu gibi bağırsak parazitlerinin temizlenmesine yardımcı olur.
 • İçerdiği yüksek miktarda vitamin ve mineraller sayesinde diş ve diş etleri için çok faydalıdır.
 • İçerdiği zengin mineraller, A, B, B2, B, D vitaminleri ve doğal şekerler sayesinde vücuda doğal güç verir ve iyi bir besin kaynağıdır.
 • İçerisinde bulunan sodyum ve potasyum sayesinde akciğer, karaciğer ve tansiyon üzerinde olumlu etkileri vardır. 
 • Kanda bulunan zehirli maddelerin temizlenmesini sağlar.
 • Akciğer kanserinin büyük bir oranda önlenmesine yardımcı olur. 
 • Kalp çarpıntısına giderir. 
 • Demir içermesi bakımından kansızlığa iyi gelir. 
 • Ağrı kesici ve antiseptik etkiye sahiptir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve guatr hastalığına iyi gelir.
 • Vücuttaki radyasyonun dışarı atılmasını sağlar. 
 • Hareketli sperm sayısını ve kalitesini arttırıcı özelliğe sahiptir.
 • İshal problemini ortadan kaldırır ve sindirim sistemi bozukluklarını tedavi eder.
]]>
Alıç Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/alic-pekmezi.html Thu, 25 Oct 2018 10:22:24 +0000 Alıç pekmezi, Ülkemizde hemen hemen her yerinde yetişen yabani alıç bilindiği üzere birçok hastalığa iyi gelmektedir. Alıcın bir çok çeşidi bulunmakla beraber alıç pekmezi yapımında kullanılan alıç, sarı, turuncu ve kı Alıç pekmezi, Ülkemizde hemen hemen her yerinde yetişen yabani alıç bilindiği üzere birçok hastalığa iyi gelmektedir. Alıcın bir çok çeşidi bulunmakla beraber alıç pekmezi yapımında kullanılan alıç, sarı, turuncu ve kırmızı renkteki alıçlardır. Sadece yılın kısa bir süresinde yetişen alıç taze olarak tüketildiği gibi uzun süre muhafaza edilip saklanabilmesi için alıç pekmezi yapılır. Alıç pekmezi bazı yörelerde hazırlanıp satışa sunulmaktadır. Güvenilir markalardan alıç pekmezi satın alabileceğiniz gibi evde kendi imkanlarınızla da yapabilirsiniz. Alıç pekmezi şu şekilde hazırlanır,

Alıç pekmezi için gerekli malzemeler, 
 • 1  kg alıç meyvesi, 
 • 2 su bardağı toz şeker, 
 • 4 şu bardağı su. 
Alıç pekmezi hazırlanışı, 

Alıçları ayıklayıp yıkadıktan sonra tencereye alın ve su ilave edip yumuşayıncaya kadar haşlayın. Yumuşayan alıçları delikli bir süzgeç yardımıyla iyice ezerek çekirdekleri ayırın. Alıç özünü yeniden ocağa alın ve içerisine toz şekeri ilave ettikten sonra hafif koyulaşana kadar ara sıra karıştırarak pişirin. Alıç pekmezi kıvamı normal pekmeze göre daha yoğun ve koyudur. Hazırlanan alıç pekmezini cam kavanozlara koyarak buzdolabında muhafaza edin. Hafif mayhoş tadı ile çok faydalı bir tariftir. 

Alıç pekmezi faydaları, 
 • İçeriğindeki güçlü antioksidanlar nedeniyle dokuları serbest radikal hastalıklardan korurlar. 
 • Kalp hastalıklarına karşı doğal ilaçlardan biridir. Kalp yetmezliğine karşı etkilidir. Özellikle yaşlılarda görülen kalp atışlarının hızlanmasıyla birlikte kalp ritmi bozukluklarına faydalı olabilmektedir. Kalple ilgili olan bu etkileri uzun süreli kullanımlarda kendini göstermektedir. 
 • Çok iyi bir beyin süzücüdür . 
 • Yüksek tansiyona iyi gelir. 
 • İçinde bulunan etken maddelerin kan dolaşımı üzerinde olumlu etkileri vardır ve kan dolaşımını hızlandırır. 
 • Sinir sistemini yatıştırıcı etkisi vardır. 
 • İdrar söktürür. 
 • İshali keser, kabız yapıcı etkisi vardır. 
 • Ateşi düşürür . 
 • Hafif uyku getirici özelliği vardır. 
 • Kandaki yağ oranını normal seviyeye indirir. 
Alıç pekmezi tüketirken dikkat edilmesi gerekenler, Alıç meyvesi, alıç pekmezi ve alıç marmelatı içerdiği maddeler açısından vücutta birikmesi, zehirlenme ve alışkanlık yapma gibi yan etkileri bulunmadığından dolayı uzun süreli kullanıma uygundur. Ancak kalp ve tansiyon ilaçları kullanan kişilerin alıç bitkisini kullanmadan önce muhakkak doktora danışması gerekir. Hamilelik döneminde alıç pekmezi ve diğer alıç içeren besinler tüketilmemesi gerekir. Çok nadirde olsa bulantı ve uyuşukluk yapabilir. Aşırıya kaçmadan tüketilmesinde fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz. 
]]>
Pekmez Çeşitleri https://www.pekmez.gen.tr/pekmez-cesitleri.html Fri, 26 Oct 2018 08:21:40 +0000 Pekmez çeşitleri, Farklı şekillerde ve farklı ürünler kullanılarak hazırlanan pekmez, pek çok hastalığa karşı vücut direncini arttırıcı etkiye sahiptir. Besin değeri bakımından yüksek içeriğe sahip olan Pekmez çeşitleri, Farklı şekillerde ve farklı ürünler kullanılarak hazırlanan pekmez, pek çok hastalığa karşı vücut direncini arttırıcı etkiye sahiptir. Besin değeri bakımından yüksek içeriğe sahip olan pekmez, akışkan bir besindir. Tamamen doğal olarak hazırlanır ve hazırlandığı meyvenin barındırdığı tüm vitamin ve mineralleri içerir. Oldukça tatlı bir lezzete sahip olan pekmez, diyabet hastaları tarafından da kullanılmaktadır. Çünkü içerdiği şeker tamamen doğaldır. Pekmez farklı meyvelerin ezilip, kaynatılması sonucu elde edilir. Jölemsi bir kıvama sahip olan pekmez, keçiboynuzu, üzüm, hurma, dut gibi meyvelerden yapılabilir. Pekmez çeşitleri arasında en tatlı olanı üzümle yapılan pekmezdir. Duttan yapılan pekmezin tadı hafif acımsı olur. Pekmez kaynatma süreci her yörede hemen hemen aynı şekilde olur. Bazen çok ufak değişiklikler görülebilir. Eğer pekmez kaynatılırken içine şeker ilave edilmişse elde edilen pekmezin kalitesi düşerek yapısı bozulur.

Pekmez için tercih edilen meyvenin posası dışında süzülen suyunun pekmez toprağıyla kaynatılması sonucu hazırlanır. Suyu çıkarılan meyvenin şırası uygun bir kazana alınır ve kaynatılmaya bırakılır. Kaynadıkça şıra koyulaşıp, miktarı azalır. Pekmez olmaya yaklaşan şıra azaldıkça üzerine şıra ilave edilmelidir. Pekmez toprağı kaynatılan pekmez miktarına göre eklenmelidir. Kaynama işlemi tamamlanana kadar ne ölçüde şıra eklenmişse toprakta ölçüye uygun şekilde eklenmelidir. Pekmez kaynayıp üzerinde köpük oluşmuş ve koku yayılmışsa pekmez olmuş demektir.

Pekmez çeşitleri nelerdir

Üzüm pekmezi: Üzümün fazla yetiştirildiği yerlerde üzüm değerlendirmek amacıyla yapılmaya başlanmıştır. Ancak faydaları gözlemlendikten sonra üzüm pekmezi yaygın şekilde tüketilmeye başlanmıştır. Kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere vücut üzerinde önemli faydaları vardır. Böbreklerin temizlenmesini sağlar, karaciğer sağlığını korur ve kan yapıcı etkisi vardır. İştah açar, gebelik ve lohusalık dönemi için önerilir. Damar sertliğine karşı iyi gelir, yaşlanma etkilerini azaltır ve yapılan çalışmalara göre ömrü uzattığı bilinmektedir.

Dut pekmezi: Anemi hastalığında kullanılabilecek nadir ürünlerden biridir. Ham maddesi olan dut tatlı bir meyve olsa da pekmezinin acımsı bir tadı vardır. Mide rahatsızlıkları, astım, bronşit, akciğerlerde gelişen lekeler üzerinde etkilidir. Bebekler ve çocuklar için gelişime katkıda bulunmak için önerilir. Özellikle bebeklerin ağzında sıkça karşılaşılan pamukçuk hastalığına karşı iyi gelir. Ağız ve diş sağlığını korur ve vücutta enerji üretimini arttırır. En önemli özelliklerinden biri bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi ve bu sayede vücudu hastalıklara karşı korumasıdır.

Keçiboynuzu pekmezi: Harnup pekmezi olarak da bilinen keçiboynuzu pekmezi, daha çok Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştirilen keçiboynuzundan üretilir. Nefes darlığı için doğal bir ilaçtır. Kolesterolü düşürücü, tansiyonu dengeleyici etkileri vardır. Kanı zehirli maddelerden arındırır, kalp çarpıntısına karşı faydalıdır. Bağırsak hastalıkları, gastrit gibi problemlere iyi gelir. Balgam söktürücü etkisi vardır. Kemik sağlığını korur, kalsiyum içeriği sayesinde kemik erimesine karşı faydalıdır. Sütte bulunan kalsiyumdan 3 kat fazla kalsiyum içerir.

Andız pekmezi: Andız ağacından meydana gelen kozalak özü ve ağacın meyveleri kullanılarak elde edilen bir pekmez çeşididir. Kan yapıcı, vücuda enerji verici özelliği bulunur. İdrar yolu, böbrekler ve mesanenin temizlenmesini sağlar. Sarılık hastalığına karşı faydalıdır. Özellikle geceleri altını ıslatan çocuklar için önerilir. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına karşı iyi gelir. Verem hastalığı için faydalı olduğu bilinmektedir. Ağız yarası, öksürük ve bronşit tedavisinde kullanılır. Adet döneminde yaşanan ağrıları azaltıcı etkisi vardır. Vajinal akıntıya karşı faydalıdır. Pankreasın düzenli çalışmasını sağlar. Romatizmal]]> Keçiboynuzu Pekmezi Kalori https://www.pekmez.gen.tr/keciboynuzu-pekmezi-kalori.html Fri, 26 Oct 2018 21:24:07 +0000 Keçiboynuzu pekmezi kalorisi 100 gramında 278 kcal'dir. Keçiboynuzu pekmezi, anemi rahatsızlığı ve kilo alma problemi olan kişiler tarafından miktarına dikkat edilerek tüketilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendirici e Keçiboynuzu pekmezi kalorisi 100 gramında 278 kcal'dir. Keçiboynuzu pekmezi, anemi rahatsızlığı ve kilo alma problemi olan kişiler tarafından miktarına dikkat edilerek tüketilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de olduğu için çok tercih edilmektedir. Fakat bir tatlı kaşığından fazla tüketilmemesine özen gösterilmelidir.


Keçiboynuzu ağacı 10 metreye kadar uzayabilen ve uzun yıllar yaşayan bir ağacın meyvesinden elde edilen bir pekmez türüdür. Keçiboynuzu bir çok ülkede özellikle Akdeniz sahillerine kıyısı olan ülkelerde yetişmektedir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz Bölgelerinde doğal olarak yetişmektedir. 

Keçiboynuzu pekmezi besin değerleri,
 • Bir porsiyonda 22 kcal içermektedir. 
 • Karbonhidrat  5,54
 • Protein (g)  0,11
 • Yağ (g)  0
 • Lif (g)  0
 • Kolesterol  0
Keçiboynuzu pekmezi Ege ve Akdeniz Bölgesine özgü bir pekmez türüdür ve bu bölgelerde çok fazla yapılarak, tüketilmektedir. En faydalı pekmez türlerinden birisidir. Fakat katkısız ve doğal olanı tüketmeniz en faydalı olanıdır. Glikoz katkılı olan pekmezler fayda sağlamak yerine vücuda önemli ölçüde zarar vermektedir.

Nefes darlığına karşı oldukça etkilidir. Özellikle alerjik nefes darlığı olan hastalara keçiboynuzu pekmezi önerilmektedir. Kolesterolün düşürülmesinde ve tansiyonun normal seviyeye gelmesinde yardımcı özelliğe sahiptir. Kalp çarpıntısını önler ve kalbe oldukça faydalıdır. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve yeniler. Ayrıca dişler ve kemikleri güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Bağırsakları hareketlendirir. İyi beslenmesi gereken çocuklar ve hamileler için oldukça faydalı bir besindir.

Keçiboynuzu pekmezi kalori açısından yükse kaloriye sahip olduğu için kilo aldırmaktadır. Bu yüzden kilo problemi olan kişilerin çok az miktarda tüketmeleri gerekir. Ayrıca içeriğinde bulunan, vitamin, şeker ve mineraller de kilo aldırıcı özelliğe sahiptir. Ölçülü tüketilmediğinde keçiboynuzu pekmezi vücuda kilo olarak geri dönebilir. Keçiboynuzu pekmezi kilo almak isteyen kişiler için ise iştah açıcı ve kilo aldırıcı bir besindir.

Keçiboynuzu pekmezi kalsiyum, potasyum ve sodyum açısından oldukça yüksektir. Bu sayede kandaki zehirli maddeleri temizlemektedir. Bağırsak rahatsızlıklarına karşı ve sindirim sistemi üzerinde etkili bir besindir. Akciğer ve karaciğer üzerinde bir çok yararlı etkileri bulunmaktadır

]]>
Şeker Pancarı Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/seker-pancari-pekmezi.html Fri, 26 Oct 2018 21:56:42 +0000 Şeker pancarı pekmezi, Hiç bir katkı maddesi kullanılmadan sadece şeker pancarı ile yapılan doğal şeker pancarı pekmezi vücut için çok faydalıdır. Şeker pancarının bilinen en iyi demir kaynağı olması nedeniyle şeker panc Şeker pancarı pekmezi, Hiç bir katkı maddesi kullanılmadan sadece şeker pancarı ile yapılan doğal şeker pancarı pekmezi vücut için çok faydalıdır. Şeker pancarının bilinen en iyi demir kaynağı olması nedeniyle şeker pancarı pekmezi de kan yapıcı özelliğe sahiptir. Geleneksel olarak Türk mutfağında önemli bir yere sahip olmakla birlikte zaman içerisinde şeker pancarı pekmezi unutulmaya yüz tutmuş bir değerdir. Günümüzde pekmez tüketilmemesi büyük bir kayıptır. Pekmez meyvelerin uzun süre saklanmasında kullanılan bir yöntem ve içerdiği mineraller ile iyi bir enerji kaynağı olmasından dolayı tüketilmesi gerekir. Şeker pancarı pekmezi yapılırken geleneksel yöntemleri kullanmak gerekir. Geleneksel yöntemler kullanılarak hazırlanan şeker pancarı pekmezi besin değerlerini kaybetmez. Şimdi size kısaca şeker pancarı pekmezi nasıl yapılır onu tarif edelim.

Şeker pancarı pekmezi nasıl yapılır, Şeker pancarları hasat edildikten sonra üzerindeki toprağı temizlemek için güzelce yıkanır. Ardından kaynatma işlemini kolaylaştırmak için büyük dilimler halinde kesilir. Büyük dilimler kazana koyulduktan sonra üzerine kaynama sırasında taşmayacak kadar su ilave edilir. Kazan kaynamaya başladıktan sonra orta harlı ateşte 4 saat kadar kaynatılır. Çuvalın altında başka bir çuval olacak şekilde kaynatılan şeker pancarı boşaltılır. Bu şekilde süzülerek alt taraftaki kazanda toplanır. Çuvallar presleme yapılarak ezilir. Çuvalda kalan posalar tekrar kaynatılır tekrar süzme işleminden geçirilir ve bir önceki süzülen pekmezin üzerine eklenir. Pekmez ağzı geniş kazanlarda belirli bir kıvama gelene kadar kaynama işlemi tekrar 4-5 saat devam eder. Akışkan bir kıvama gelen şeker pancarı pekmezi ocaktan alınır. Şeker pancarı pekmezi yapılırken pekmez toprağı kullanılmaz. Yaklaşık 50 kg pancardan 13 kg pekmez elde edilir. Üretim esnasında kullanılan asıl işlem şeker pancarı pekmezinin esmerleşmesine yol açar. Sizde eğer imkanınız varsa tarifte anlatıldığı gibi şeker pancarı pekmezi yapabilirsiniz. Aksi takdirde sertifikalı markalardan hazır temin edebilirsiniz. 

Şeker pancarı pekmezi faydaları
 • Kış hastalıklarına karşı vücudun direncini artırır ve her türlü gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi vardır. 
 • İnsan vücuduna kuvvet veren çok etkili bir pekmezdir. 
 • Yendikten sonra vücudu sıcak tutar.
 • Bilinen en güçlü demir kaynağıdır.
 • Vücudun günlük ihtiyacı olan kalsiyum, magnezyum, demir ve potasyum ihtiyacını şeker pancarı pekmezi karşılar. 
 • İlik kanserine iyi gelir ve iliklerin hareketini hızlandırır. 
 • Mide ekşimeleri ne iyi gelir.
 • Zayıflık ve halsizlikten yakınanlara şeker pancarı pekmezi önerilir. 
 • Hamile ve emziren anneler için şeker pancarı pekmezi içeriğindeki mineral yoğunluğu nedeniyle çok önemli bir besin kaynağıdır.
 • Yüksek tansiyonu düşürür. 
 • Mide ve bağırsakları güçlendirir. 
 • Hazmı kolaylaştırır. 

]]>
Gebelikte Keçiboynuzu Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/gebelikte-keciboynuzu-pekmezi.html Sat, 27 Oct 2018 17:58:50 +0000 Gebelikte keçiboynuzu pekmezi; oldukça faydalı bir besin maddesidir. Keçiboynuzu Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitkidir. Keçiboynuzu görüntüsü itibarıyla odun parçasına benzemektedir Ancak tadı oldukça şekerli Gebelikte keçiboynuzu pekmezi; oldukça faydalı bir besin maddesidir. Keçiboynuzu Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitkidir. Keçiboynuzu görüntüsü itibarıyla odun parçasına benzemektedir Ancak tadı oldukça şekerli olan keçiboynuzu ısırıldığında içerisinden reçine ve siyah taşa benzeyen çekirdek çıkar. 

Gebelik döneminde beslenme hem annenin kişisel sağlığı hem de bebeğin beyin ve vücut gelişimi için çok büyük öneme sahiptir. Hamilelik süresince annenin her şeyi değil yararlı ürünleri seçmesi gerekmektedir. Doğum ve sonrası için annenin büyük bir enerji ve vitamin depolamaya ihtiyacı bulunmaktadır. Gebelikte keçiboynuzu pekmezi demir açısından oldukça zengindir. Halk arasında harnup pekmezi olarak da anılır. 

Gebelik döneminde keçiboynuzu pekmezinin önemi:

Çok fazla faydası olduğu bilinen keçiboynuzu pekmezinin özellikle gebelik döneminde tüketimine önem verilmesi gerekmektedir. 
 • Gebelik döneminde annenin demir değerleri için kan sayımı yapılır ve genellikle demir ilacı takviyesi yapılır. Ancak sınırda ya da çok düşük olmayan demir eksikliği halinde doğal yollardan biri olan keçiboynuzu pekmezi ile takviye yapılabilir. Eğer yemekte zorluk çekmezseniz keçiboynuzunun kendisini de tüketebilirsiniz. 
 • Keçiboynuzu pekmezi ağrı dindiricidir.
 • Keçiboynuzu pekmezi bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden bu dönemde anne adaylarının bazı ufak hastalıklara karşı vücut direncini korur ve vücuduna dinçlik verir.
 • Bronşit gibi akciğer hastalıklarında anne adaylarının bronşlarının açılmasına yardımcı olur.
 • Keçiboynuzu pekmezi bakteri ve mikropların yok edilmesinde çok faydalıdır.
 • Keçiboynuzu pekmezi kalsiyum, magnezyum ve E vitamini açısından oldukça zengindir. Bu nedenle grip gibi basit hastalıklarda iyi bir tedavi aracıdır. Diş ve diş eti sıkıntısı çeken anne adayları için çok yararlıdır.
 • İştah kaybı ya da yeme güçlüğü çeken anne adaylarının iştahının açılmasına yardımcı olur.
 • Kolestrol ve tansiyonun dengelenmesinde faydalıdır.
 • Ayrıca hamilelik döneminde gece bacak krampları sıklaşmaktadır. Bu krampların en temel nedeni ise potasyum eksikliğidir. Keçiboynuzu pekmezi potasyum açısından zengin olduğundan takviye olarak alınabilir. 
Pekmez denilince genellikle akla üzüm pekmezi gelse de keçiboynuzu, elma, armut ve duttan da üretilmektedir. Her bir pekmez çeşitinin kendisine has faydası bulunmaktadır. Yukarıda da sayıldığı gibi keçiboynuzu pekmezinin de hamileler için çok faydası bulunmaktadır. Ancak bu faydalara bakarak tüketiminde aşırıya gidilmemesi gerekmektedir. Her şeyden önce çevrenizde keçiboynuzu pekmezinin doğal haline ulaşmanız mümkünse bunları tercih edin. Hazır olanların içerisinde katkı maddesi ve glikoz bulunabileceğinden faydadan daha çok zarar verebilir. Gebelikte keçiboynuzu pekmezi kilo aldıracağından aç karnına bir tatlı kaşığı tüketmeniz yeterlidir. Arkasından bir kaç damla turunçgil suyu içerseniz emilimi için iyidir. Bir kaç saat çay, süt ve benzeri ürünlerden uzak kalmaya çalışın.
]]>
Keçiboynuzu Pekmezi Kan Yaparmı https://www.pekmez.gen.tr/keciboynuzu-pekmezi-kan-yaparmi.html Sun, 28 Oct 2018 15:54:35 +0000 Keçiboynuzu Pekmezi kan yapar mı, Kansızlık için adeta can simididir. Çok İyi bir demir deposudur. Gün içinde 2-3 çay kaşığı tüketilir ise kansızlık sorunu ortadan kalkar, erkekler için sağlıklı bir, Keçiboynuzu Pekmezi kan yapar mı, Kansızlık için adeta can simididir. Çok İyi bir demir deposudur. Gün içinde 2-3 çay kaşığı tüketilir ise kansızlık sorunu ortadan kalkar, erkekler için sağlıklı bir, hayat yaşamak isteyenlerin, bir takım rahatsızlıklara karşı tedbir ya da tedavi amaçlı tükettiği bir bitkidir. Keçiboynuzu tozunun meyvesi yada pekmezi ve kürü kansızlık ve birçok rahatsızlığa karşı çok yararlı olduğu tespit edilmiştir. Keçiboynuzu tozunu faydaları arasında kan yapıcı olması ve içerdiği E vitamini sayesinde aynı anda  öksürüğe, kemik erimesine ve gribe karşıda çok iyi geldiği bilinmektedir. Yüksek doğal şeker ve zengin mineraller sayesinde doğal bir besin ve güç kaynağı olduğu bilinmektedir. Keçiboynuzu tozu önceliğimize göre sıcak su veya farklı ürünler ile karıştırarak da kullanılabilir. Bu ürünler için kakao, meyve nektarı ya da vanilya tercih edilebilir. Belirtilen bu karışımlar keçiboynuzu tozu ile harmanlanarak, tüketilebilmektedir. Cinsel isteği ve gücü arttırıcı özelliğine sahip  olan keçiboynuzu tozu, yukarıda da sıraladığımız üzere bu yararlarıyla beraber kan yapıcı özelliğe sahiptir. Afrodizyaktır Kansızlığa çok yararı olan bu pekmez, kolesterole içinde yararlıdır. Bağırsakları düzene sokarak çalıştırır. Ve kalbi takviye eder. Dişleri besler, kemik gelişimine yardımcı olur. Çocuklar ve hamile bayanlar içinde çok faydalı olan bir pekmez çeşididir.

Keçiboynuzu pekmezi kan yapar mı Keçiboynuzu pekmezi özellikle kan yapıcı özelliğinin çok fazla olaması nedeniyle kadınların kesinlikle adet dönemlerinde mutlaka tüketmesi gereken besinlerin başında gelir içinde ihtiyacınız olan hemen hemen tüm besinlerin tümü mevcuttur. İçeriğindeki Galik Asitler, organik asitler, zengin mineral,  kalsiyum ve vitamin ve sayesinde yüzde yüz doğal olağanüstü bir besindir. Kalsiyum bakımından süte göre 3 kat daha zengindir.Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimi için çok gereklidir. Kemik erimesi ve kansızlık tedavisine çok gerekli ve mutlaka tüketilmesi gereken keçiboynuzu pekmezi, Astım ve alerjik bronşit tedavisine destek olmaktadır. Gribe karşı vücut bağışıklık sistemini destekler ve yardımcı olur. Sigara kullananlarda güçlü bir balgam söktürdüğü özelliğe sahip olduğu bilinmektedir.

]]>
Keçiboynuzu Pekmezi Besin Değeri https://www.pekmez.gen.tr/keciboynuzu-pekmezi-besin-degeri.html Mon, 29 Oct 2018 08:34:39 +0000 Keçiboynuzu pekmezi besin değeri, Keçi boynuzu pekmezi uzun uğraşlar sonucu elde edilen bir pekmez çeşididir. Bir çok işlemden geçerek elde edilen bu pekmez faydaları ile bilinen pekmez çeşitleri arasında en değerli olanlarınd Keçiboynuzu pekmezi besin değeri, Keçi boynuzu pekmezi uzun uğraşlar sonucu elde edilen bir pekmez çeşididir. Bir çok işlemden geçerek elde edilen bu pekmez faydaları ile bilinen pekmez çeşitleri arasında en değerli olanlarındandır.  Bir çok aşamadan geçerek sofralarda yer alan bu pekmez diğer pekmezler gibi yoğun kıvamlı ve yoğun şekerlidir. Vücuda olan faydaları ile bilinmektedir. Halk arasında harnup pekmezi de denilmektedir. Harnup yani keçiboynuzu pekmezi genellikle kış aylarında tüketilmektedir. Kişinin vücut ısısını arttırarak soğuk havalara karşı vücudu dirençli kılan bir pekmezdir. Vücudu bir çok ciddi hastalığın oluşma riskine karşı korumaktadır. Keçi boynuzu pekmezinin kış aylarında daha çok tüketilmesinin en büyük nedenlerinden biride astım ve bronşit hastalıklarını doğal bir şekilde tedavi etmek amaçlıdır. Keçiboynuzu pekmezi gribal enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir. Kişinin bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda direnç kazandıran bu pekmez kişiyi soğuk algınlıklarından koruyarak çabuk hastalanma problemini ortadan kaldırmaktadır. Antioksidan içeren bu pekmez vücudun genel sağlığını korumaktadır. Kişide kansızlık problemini de büyük oranda tedavi ederek kan değerlerinde artış olmasına fayda sağlamaktadır. Keçiboynuzu pekmezi bir çok vitamin ve minerali bünyesinde barındıran faydalı bir besindir. 

Sindirime yardımcı olan ve bağırsakların daha düzenli çalışmasına fayda sağlayan keçiboynuzu pekmezi kahvaltılarda veya aç karnına sadece 1 tatlı kaşığı tüketmenizde fayda vardır. Günde düzenli olarak bir tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi tüketmek tüm bu faydalardan yararlanmanıza yeterli olacaktır. Keçiboynuzu pekmezini fazla yemek kilo artışına neden olmaktadır. İçerdiği yoğun karbonhidrat bilinçsizce tüketildiğinde ani kilo alımlarına neden olmaktadır. Kilo problemi yaşayanlar, diyabet hastaları ve kilo kontrolü sağlamak isteyenler keçiboynuzu pekmezini tüketmeleri önerilmez. Fakat kilo problemi yaşamayanlar ve kansızlık sorunu olanlar günde 2 tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi tüketebilir. Keçiboynuzu pekmezi besin değerini inceleyelim.

25 gram orta porsiyon keçiboynuzu pekmezi besin değeri:
 • Karbonhidrat (g): 5.54
 • Protein (g): 0.11
 • Yağ (g): 0
 • Lif (g): 0 
 • Kolesterol (mg): 0
 • Sodyum (mg): 0
 • Potasyum (mg): 0
 • Kalsiyum (mg): 0
 • A vitamini (mg): 0
 • C vitamini (mg): 0
 • Demir (mg): 0

]]>
Bebekler İçin Pekmez https://www.pekmez.gen.tr/bebekler-icin-pekmez.html Mon, 29 Oct 2018 22:02:33 +0000 Bebekler İçin Pekmez: Pekmezler ağırlıklı olarak üzümlerden olabilceği gibi dut, incir erik gibi besinlerden elde edilerek yapılmaktadır. Bebekler için pekmez vermeden önce dikkat etmeniz gereken husus ise bebeğinizin bu bes Bebekler İçin Pekmez: Pekmezler ağırlıklı olarak üzümlerden olabilceği gibi dut, incir erik gibi besinlerden elde edilerek yapılmaktadır. Bebekler için pekmez vermeden önce dikkat etmeniz gereken husus ise bebeğinizin bu besinlere alerjisi olup olmadığını tespit etmeniz gerekmektedir. Nitekim bebekler ilk aylarda besinlere karşı alerjisi bulunabilmektedir. Bunun dışında bebekler için pekmez oldukça faydalı ve sağlıklıdır. Tabi ki önemli olan kullanacağınız pekmezin katkı maddesi olmadan doğal bir şekilde yapılması şartı ile faydalı olacaktır. Aksi takdirde fayda yerine zararlı olabilmektedir. Bebekler için pekmez vermeye başlayabileceğiniz ayları ve gün içerisinde vermeniz gereken miktarda önemlidir. Bizde sizler için bebekler için pekmezin faydaları ve verilme şeklini açıklayacak olursak

Bebekler İçin Pekmezin Faydaları: 

Bebekler için pekmezin en büyük faydaları kuşkusuz içeriğinde bulunan potasyum, kalsiyum ve magnezyum miktarının fazla olmasından dolayı, bebeklerin ihtiyaçlarını büyük oranda kısa yoldan sağlayabilmektedir. Ayrıca bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesi yönünden bir çok faydası bulunmaktadır. Bunların başında bebeğinizin enerji kaybını önleyerek daha sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar. Pekmezler en büyük enerji kaynağıdır. Ayrıca bebeğinizde iştah açması ile birlikte sık sık hastalanmaları önlemektedir. Özellikle soğuk kış aylarında bebeğinizi pekmez ile gribal enfeksiyonlardan koruyabilirsiniz. Bebeğinizi hastalıklardan korumakla birlikte mide ve bağırsaklar sağlıklı bir şekilde gelişmesinide sağlamaktadır. Nitekim bebeklerin mideleri ile birlikte diğer organları yetişkin bir insana göre çok daha fazla çalışmakta ve hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bundan dolayı, bebeklerde gaz sancıları oluşmaktadır. Bu nokta da ise pekmezler oldukça faydalıdır. Ayrıca bir tatlı kaşığı 100 mg. pekmez içerisinde 10 mg. kadar demir bulunmaktadır. Buda bebeklerde en büyük sorun olan demir ihtiyacını günlük olarak karşılamaktadır.

Bebekler İçin Pekmez Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikle bebekler ilk altı ay içerisinde anne sütü dışında asla başka bir şekilde besin takviyesi yapılmamalıdır. Pekmez vermeye başlama ise 7. adan itibaren bir çay kaşığı ile başlayabilirsiniz. 9. aydan sonra tatlı kaşığına kadar yükselterek gün içerisinde özellikle sabahları vererek gerçekleştirmelisiniz. Bunun dışında emziren annelerinde pekmez tüketmeleri aynı şekilde bebekler için faydalı olacaktır. Bunun dışında pekmezlerde dikkat etmeniz gereken son husus ise pekmezleri saklama koşuluna dikkat etmeniz gerekmektedir. Pekmezler çok çabuk bozulan besindir. Ve bozulan pekmezler bebeğe çok ciddi rahatsızlıklar vermektedir. Kontrol ederek vermelisiniz.
]]>
Keçiboynuzu Pekmezi Alerji Yaparmı https://www.pekmez.gen.tr/keciboynuzu-pekmezi-alerji-yaparmi.html Tue, 30 Oct 2018 00:23:37 +0000 Keçiboynuzu pekmezi alerji yapar mı Yılın her mevsiminde yetişen keçiboynuzu, dış kabuğu da dahil olmak üzere, baklalarıyla yenen lezzetli bir besin kaynağıdır. Keçiboynuzunun diğer bir adı da harnuptur. Daha çok pekmezi yap Keçiboynuzu pekmezi alerji yapar mı Yılın her mevsiminde yetişen keçiboynuzu, dış kabuğu da dahil olmak üzere, baklalarıyla yenen lezzetli bir besin kaynağıdır. Keçiboynuzunun diğer bir adı da harnuptur. Daha çok pekmezi yapılarak tüketilir. Keçi boynuzunun kalorisi çok yüksektir. Bir tane keçiboynuzunda neredeyse 525 kalori bulunmaktadır. Keçiboynuzu fazla tüketilmemelidir. Fazla tüketildiğinde zararlı olabilir ve çeşitli sağlık problemleriyle karşı karşıya kalınabilir.

Keçiboynuzu pekmezi, ana maddesi olan keçiboynuzunun özü, bazı ilaçlar içinde kullanılmaktadır. Ve kullanılan ilaçlarda kimi hastalarda alerjik reaksiyonların baş gösterdiği gözlenmiştir. Alerji görülen yerler genelde ciltte kızarıklıkların olması, kabartıların çıkmasıdır.  Keçiboynuzu tıbbi olarak kullanılacaksa da bebeklerde ve 10 yaşa kadar olan çocuklarda kullanılmaması önerilmektedir. Aynı zamanda keçiboynuzu fazla tüketildiğinde ishal yapabilir. Bu durum bazı kişilerde daha da fazla görülebilir. İllede yenmesi gerekiyorsa, su içilerek tüketilmelidir ki, daha sonra ishal gibi durum görüldüğünde su kaybına karşı önlem almış olunsun. Keçiboynuzu pekmezi alerjik olarak sivilce oluşumuna da neden olabilir. Çok fazla tüketildiğinde, yağlı oluşumundan dolayı sivilce yapabilir. Keçiboynuzunu kremin içeriğiyle kullanırsanız, örneğin cildinize sürerseniz, sonrasında ciddi kabarcıklara ve kızarıklıklarına neden olabilir. Bu da keçiboynuzunun diğer bir alerjik reaksiyonlarından birisidir.

Keçi boynuzu pekmezi alerji yapar mı Tüketirken dikkat etmeliyiz. Örneğin, eğer ilaç kullanıyorsak, kullanılan ilaçlara göre bazı besinleri almamamız gerekir. Örneğin kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsak, ilaç alındıktan sonra minimum yarım saat ile bir saat arası pekmez tüketmemek gerekir. Aksi halde alerji yapabilir. Ayrıca fazla tüketildiğinde de mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi yapabilir. İçerisinde bulunan glikoz nedeniyle de, diyabet hastalarının doktor kontrolünde gerektiği miktarda almaları doğru olur. hamilelik süresince keçiboynuzu pekmezi kullanımı zararlı olabilir. Pekmez alırken de dikkatli olmak gerekir. Her pekmez doğal yollarla yapılmıyor olabilir. Belirli markalardan yemek daha doğru olur. En güzeli de kendi yapabildiğiniz ya da güvendiğiniz birine yaptırdığınız keçiboynuzu pekmezidir.
]]>
1 Yemek Kaşığı Pekmez Kaç Kalori https://www.pekmez.gen.tr/1-yemek-kasigi-pekmez-kac-kalori.html Tue, 30 Oct 2018 10:40:36 +0000 1 yemek kaşığı pekmez kaç kalori: Pekmez bir çok hastalığa iyi gelen özellikle kansızlık tedavisinde destekleyici besin olarak kullanılan bir üründür. 1 yemek kaşığı pekmez kaç kalori merak ediyorsanız üzüm pekmezi, dut 1 yemek kaşığı pekmez kaç kalori: Pekmez bir çok hastalığa iyi gelen özellikle kansızlık tedavisinde destekleyici besin olarak kullanılan bir üründür. 1 yemek kaşığı pekmez kaç kalori merak ediyorsanız üzüm pekmezi, dut pekmezi ve keçi boynuzu pekmezinin kalori oranlarını yazımızda bulmanız mümkün. Pekmez ağır bir tada sahip olmasına rağmen ülkemizde fazlasıyla tüketilmektedir. Koyu bir kıvama sahiptir. Pekmez yapımı oldukça zahmetli ve emekli bir iştir. Doğal yollarla elde edilen pekmez çeşitli işlemlerden geçerek elde edilmektedir. Dut pekmezi ve üzüm pekmezi olarak ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılan pekmez çeşitleri soğuk algınlıklarında ilaç işlevi görmektedir. Özellikle dut pekmezi öksüren çocuklarda tereyağı ile ısıtılarak birer kaşık içirilerek öksürüğün durmasında kullanılmaktadır. 

Üzüm pekmezi ise genellikle anemi hastalarının kansızlığı gidermek için kullandıkları besinler arasında yer almaktadır. Üzümden elde edilen üzüm pekmezi güçlü bir antioksidan kaynağı olarak bilinmektedir. Üzümün kabuğunda bulunan resvaratol kansere karşı vücudu koruma etkisine sahiptir. Üzüm çeşitli işlemlerden sonra üzüm pekmezi haline geldiğinde içerdiği resveratol maddesi değerini kaybetmeden pekmeze geçmektedir. Bu nedenle üzüm pekmezi kişi vücudunda muhtemel kanser riskini düşürmektedir. Vücutta kan yapımına oldukça büyük fayda sağlayan üzüm pekmezi içerdiği guarcetin sayesinde vücudun kan üretmesine fayda sağlamaktadır. Potasyum, folik asit, magnezyum, demir açısından oldukça zengin olan üzüm pekmezinin faydaları sayınca bitecek gibi değildir. 

Dut pekmezi ise adından anlaşıldığı gibi dut meyvesinden elde edilmektedir. Özellikle mide hastalıklarına ve ülsere iyi gelmesi ile bilinmektedir. Ayrıca astım ve bronşit hastalarında vücudun direncini arttırmak için tüketilmektedir. Soğuk havalarda kişinin grip, nezle gibi hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlayan dut pekmezi hastalıkların vücutta rahat bir şekilde yer edinmelerini engellemektedir. Dut pekmezi sporcuların sık bir şekilde tercih ettikleri besinler arasında yer almaktadır. Kişiye verdiği enerji ile sporda başarı sağlanmasına katkıda bulunmaktadır. Çocukların zeka gelişimlerine de fayda sağlayan dut pekmezinin de üzüm pekmezi gibi faydaları sayılamayacak kadar çoktur. 

Pekmez kalorisi yüksek bir besindir. 1 yemek kaşığı pekmez kaç kalori diye merak ediyorsanız tüm pekmezlerin kalorisinin aynı olmadığını size söyleyebiliriz. Şimdi dut pekmezi ve üzüm pekmezi kalorilerini ayrı ayrı inceleyelim.

1 yemek kaşığı pekmez kaç kalori:
 • 1 yemek kaşığı dut pekmezinin 10 gram olduğu düşünülmektedir. 10 gram dut pekmezi 29 kaloridir.
 • 1 yemek kaşığı üzüm pekmezinin yine 10 gram olduğu düşünülmektedir.10 gram üzüm pekmezi 24 kaloridir.
 • 1 yemek kaşığı keçi boynuzu pekmezi 10 gram olarak düşünüldüğünde 54 kaloridir.
]]>
Katı Pekmez https://www.pekmez.gen.tr/kati-pekmez.html Wed, 31 Oct 2018 01:44:24 +0000 Katı Pekmez, pekmez hazırlanırken fazla kaynatılması ya da uzun süre beklemesi sonucunda oluşan bir durumdur ve pekmezin besin değerinden bir şey kaybetmez. Özellikle birçok yörede saklamanın daha kolay olduğu ve daha az yer kapl Katı Pekmez, pekmez hazırlanırken fazla kaynatılması ya da uzun süre beklemesi sonucunda oluşan bir durumdur ve pekmezin besin değerinden bir şey kaybetmez. Özellikle birçok yörede saklamanın daha kolay olduğu ve daha az yer kapladığı için pekmez bilerek fazla kaynatılır ve katılaşması sağlanır ve kullanılacağı zaman sulandırılır. Fakat bazı kişiler için pekmezin katılaşması kötü olarak düşünülür. Bu gibi durumlarda pekmez tercihe göre ılık su ile sulandırılarak kullanılır ve böylece besin değerinden bir şey kaybetmez.

Katı Pekmez Nasıl Sulandırılır:

Pekmez ülkemizde hemen hemen her yörede üzüm, dut ya da keçi boynuzu gibi meyvelerden elde edilir. Pekmez hangi meyve ile yapılacaksa o meyvenin şeker ve bir miktar temiz kum ile kaynatılması sonucunda elde edilir, kum pekmez için ezilerek suyu çıkarılan meyvenin içinde kalan partikülleri süzmesi için katılır ve pekmez piştikten sonra içinden süzülerek alınır. Süzülen pekmez yayvan kaplara dağıtılır ve güneşte bir kaç gün bekletilir. Genellikle sürekli pekmez yapan deneyimli hanımlar pekmezin kıvamını tahmin ederler ve ne kadar süre bekletilmesi gerektiğini bilip pekmez kıvama gelince alıp kavanozlara doldurarak serin ve ışık almayan bir yerde saklar ve kış mevsimi boyunca tüketirler. Pekmezin kıvamı bazı yörelerde özellikle kattı yapılır bu hem saklama açısından hem de tüketim açısından bir tercih sebebidir. Pekmezi uzun süre kaynatmak ya da güneşte fazla bekletmek şeklinde katılığı kontrol edilebilir.

Bir de pekmezin fazla beklemesi sonucunda istenmeyen bir şekilde katılaşması ya da şekerlenmesi durumu vardır. Bu durumda pekmez besin değerinden bir şey kaybetmez fakat tüketilirken görünümü güzel olmaz bu sebeple pekmezi sulandırmak gerekebilir.
Katılaşmış pekmezi sulandırırken dikkatli olmak gerekir. Özellikle saklama kabı içindeki pekmeze asla su değmemesi gerekir. Su değen pekmez ekşir ve bozulur. Sadece kullanılacak kadarı bir kaba alınır ve ılık su ile yavaş yavaş açılarak istenilen kıvama gelene kadar sulandırılır. Sulandırılmak istenen pekmeze bir den çok fazla su katılmamalıdır. Yavaş yavaş sulandırmak kontrolü elde tutmayı sağlar. 

Sulandırılmak istenen pekmeze soğuk ya da kaynar su eklenmez pekmez kesilir ve bozulur. Su oda sıcaklığının biraz üzerinde ılık olmalıdır. Katılaşan pekmezi sulandırarak kullanmak besin değerinden bir şey kaybettirmez. Fakat pekmezin kıvamında aşırı cıvıklık ya da köpüklenme varsa kokusunda ya da tadında ekşilik varsa pekmez bozulmuş demektir bu durumda kullanılmamalıdır.
]]>
Gebelikte Pekmez https://www.pekmez.gen.tr/gebelikte-pekmez.html Wed, 31 Oct 2018 16:54:07 +0000 Gebelikte pekmez, hamilelik süreci kadınlar için hem ayrıcalık hem diğer zamanlara oranla çok daha fazla özen isteyen dönemdir. Bu dönemdeyse anne adayları normal şekilde beslenme alışkanlıklarını bir müddet ertelemek zorunda Gebelikte pekmez, hamilelik süreci kadınlar için hem ayrıcalık hem diğer zamanlara oranla çok daha fazla özen isteyen dönemdir. Bu dönemdeyse anne adayları normal şekilde beslenme alışkanlıklarını bir müddet ertelemek zorunda kalabilmektedir. Çünkü gebelik süreci normal zamandan farklı olacak özellikle de beslenme konusunda da çok daha dikkat isteyen bir süreçtir. Anne adayları bu süreçte protein, kalsiyum veya zengin vitaminlere çok fazla ihtiyaç duymaktadırlar. Bu noktada pekmez anne adayları içinse oldukça faydalı bir besin türüdür. Pekmez içerisindeki doğal veya yoğun oranda bulanan şeker nedeniyle iyi bir karbonhidrat veya enerji kaynağıdır. Vücudun günlük kalsiyum, potasyum yada magnezyum ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. Anne adayının doğal beslenmesi yada kalıcı kilolar almaması için gebelik süresi boyunca pekmez tüketmesi önerilmelidir. Ayrıca pekmez iyi bir demir kaynağı olduğundan özellikle kansızlık problemi yaşayan anne adayları için oldukça faydalıdır.

Gebelikte pekmez yemenin faydaları, pekmez denildiğinde aklımıza gelen hep enerji vermesi, iştah açması ve kansızlık problemi olan hastalara faydalı olması gelmektedir. Gebelikte bebek gelişimi veya anne adayları için bir çok faydaya sahip olan şifalı bir besin olan pekmez anne adaylarının bu zorlu olan süreçleri bir nebze de olsa hafifletmektedir. Pekmezin her çeşidi anne ve bebeğe farklı olan faydalar ve şifalar sağlamaktadır. Pekmez çeşitlerinin hamile olan kadınlara veya anne karnındaki bebeğe faydaları şu şekildedir;

Gebelik sürecince alacağınız 2 çay kaşığı pekmez günlük demir, kalsiyum, magnezyum, bakır ve potasyum miktarının yüzde 10'unu karşılamaya yetmektedir. Ayrıca bir selenyum ve B6 kaynağıdır. 200 gram pekmez kalori açısından 1150 gram süte 300 gram ekmeğe veya 350 gram ete eşittir. Özellikle üzüm pekmezinin içerisinde doğal olarak bulunan glükoz ve fruktoz vücutta hemen emilerek kana karışmakta veya metabolizmada enerjiye dönüşebilmektedir. İçerisindeki şekerin yüzde 80'ı glükoz ve fruktoz halinde olduğu için anne karnındaki bebekler için oldukça faydalı olan bir gıdadır.

Diğer pekmez çeşitlerine göre oranla en fazla tüketilen üzüm pekmezi, gebelikte vücuttaki kan eksikliğini de gidererek kan değerlerini dengelemektedir. İştahı açar ve direnci yükseltmektedir. Hamilelikte anne ve özellikle anne karnındaki bebeğin gelişmesini sağlamaktadır. Damarları kuvvetlendirir. Mide ve bağırsaklara da oldukça faydalıdır.

Dut pekmezi de en az üzüm pekmezi kadar anne ve bebek için faydalıdır. Gebelikte yaşanan halsizliğe de birebirdir ve annenin enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Özellikle anne vücudunu hastalıklara karşı direncini artıran bir şifa kaynağıdır. Kan yapıcıdır. Anneyi özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara karşı korumaktadır.

Keçi boynuzu bir diğer adı da harnup pekmezi kadınların gebelik sürecindeyse faydalanabilecekleri iyi bir besin olduğu bilinmektedir. Gebelikte pekmez kolesterolü ve tansiyonu düzenlemektedir. Kalp sağlığını korur. Vücuda direnç verir. İçerisinde potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, bakır, çinko ve magnezyum barındıran harnup pekmezi ayrıca akciğer ve karaciğer hastalarına iyi gelmektedir.
]]>
Fırında Tahin Pekmez https://www.pekmez.gen.tr/firinda-tahin-pekmez.html Thu, 01 Nov 2018 14:58:01 +0000 Fırında Tahin Pekmez, Türk milleti olarak bilinen bir gerçek varki tatlıyı çok seven bir milletiz. Tatlı denilince akan sular durur bizim için aynı zamanda tatlı işlerini yapmayı da yemeyi de çok sevmekteyiz. Her ne kadar sağl Fırında Tahin Pekmez, Türk milleti olarak bilinen bir gerçek varki tatlıyı çok seven bir milletiz. Tatlı denilince akan sular durur bizim için aynı zamanda tatlı işlerini yapmayı da yemeyi de çok sevmekteyiz. Her ne kadar sağlık açısından zararlı olsa da yinede tatlıya dayanamayız. Tatlılar konusunda çok gelişmiş mutfağımızın yanı sıra özellikle evimize gelen misafirlerimize çay ikramı yanında mutlaka tatlı ikramı yapmak dan asla vazgeçmeyiz. Şimdi sizlere fırında tahin pekmez tatlımız dan bahsedeceğiz. Evet tahin ve pekmez sağlık yönünde çok faydalı iki süper lezzet olan tahin ve pekmezin o muhteşem birleşmesi sonucunda ortay çıkan süper bir tatlı fırında tahin pekmez. Fırında tahin pekmez yapımı için gerekli malzeme ve yapılışından bahsedelim. Hadi bakalım şimdiden kolay gelsin.

Fırında Tahin Pekmez İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 Çay bardağı pekmez
 • 1 Su bardağı un
 • 6 Yemek kaşığı tahin
 • 2 Yemek kaşığı margarin
 • 1 Çay bardağı toz şeker
 • 2 Adet yumurta
 • 1 Paket kabartma tozu
 • 1 Çay bardağı ceviz içi
 • 2 Yemek kaşığı tereyağı
Fırında Tahin Pekmez Yapılışı

Fırında tahin pekmez yapmak için ilk önce bir tava alarak kısık ateş üzerinde hazırlamış olduğumuz margarini eritiriz. Daha sonra eriyen margarin içerisine tahin ve ardından pekmezi ilave ederek iyice bütün malzemeleri karıştırırız. Daha sonra fırında tahin pekmez kıvamını alınca ocağın altını kapatarak tavamızı bir kenara alırız. Sonrasında başka bir kap alarak içerisine toz şekerimizi koyarız ve üzerine yumurtalarımızı kırarak köpürünce ye kadar iyice karıştırırız. Şeker ve yumurtanın iyice karışması hazırlayacağımız fırında tahin pekmezin lezzeti için çok önemlidir. Daha sonra bu karışım içerisine un ve kabartma tozunu da ilave ederek karıştırma işlemine devam ederiz. Daha sonra hazırlanan bu karışımı daha önceden hazırlamış olduğumuz tahin pekmez karışımı içerisine yavaş, yavaş dökerek aynı zamanda da karıştırmaya devam ederiz. Bütün bu hazırlanan malzemeler bir birleri ile iyice karıştıktan sonra hazırlamış olduğumuz güveçlerimizi tereyağ ile iyice yağladıktan sonra hazırlanan karışımı güveçlerimizin içerisine dökeriz. Daha sonra hazırlanan güveçleri önceden 180 derecede ısıtılan fırınımıza koyarak yaklaşık olarak 45 dakika kadar pişiririz. Ve fırında tahin pekmez servise hazırdır sıcak olarak servis ederiz.

Afiyet olsun.
]]>
Pekmez Kalori https://www.pekmez.gen.tr/pekmez-kalori.html Thu, 01 Nov 2018 21:55:08 +0000 Pekmez kalori bakımından oldukça yüksek bir yiyecektir. Diyet yapanların dikkat etmesi gerekmektedir. Karadut, üzüm, keçiboynuzu gibi meyvelerin kaynatılması ile oluşan bir besin maddesidir. Potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum aç Pekmez kalori bakımından oldukça yüksek bir yiyecektir. Diyet yapanların dikkat etmesi gerekmektedir. Karadut, üzüm, keçiboynuzu gibi meyvelerin kaynatılması ile oluşan bir besin maddesidir. Potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum açısından oldukça zengindir. Vücudun bu minerallere ihtiyacı vardır. Bu mineral ihtiyacının karşılaması için günde bir kaşık pekmez yemek oldukça faydalı olacaktır. Bir kaşık pekmez yaklaşık olarak 60 kaloridir.

Pekmez Çeşitlerine Göre Kalori Listesi
 • 10 gram tahin pekmez yaklaşık olarak 69 kalori iken, 100 gram tahin pekmez 690 kaloridir.
 • Bir porsiyon yani 20 gram dut pekmezi yaklaşık olarak 14 kaloridir. 100 gram dut pekmezi ise 280 kaloridir.
 • 18 gram yani bir porsiyon üzüm pekmezi 17 kaloridir. 100 gram üzüm pekmezi ise 260 kaloridir.
 • 100 gram incir pekmezi 280 kaloridir. Bir porsiyon yani 10 gram üzüm pekmezi ise 28 kaloridir.
 • 20 gram yani bir porsiyon keçiboynuzu pekmezi 56 kaloridir. 100 gram keçiboynuzu pekmezi ise 280 kaloridir.
 • 16 gram yani bir porsiyon andız pekmezi 16 kalori iken, 100 gram andız pekmezi 250 kaloridir.
 • 15 gram yani bir porsiyon andıç pekmezi 18 kaloridir. 100 gram andıç pekmezi 266 kaloridir.
 • 16 gram yani bir porsiyon hurma pekmezi 16 kaloridir. 100 gram hurma pekmezi 255 kaloridir.
 • 100 gram kayısı pekmezi 240 kalori iken 20 gram yani bir posiyon kayısı pekmezi 48 kaloridir.
 • 100 gram pancar pekmezi 260 kalori iken, bir porsiyon yani 15 gram pancar pekmezi 38 kaloridir.
 • 17 gram yani bir porsiyon  şeker pancarı pekmezi 15 kaloridir. 100 gram şeker pancarı ise 250 kaloridir.
 • 100 gram katı pekmez 280 kalori, 25 gram yani bir porsiyon katı pekmez ise 62 kaloridir.
Normal şekere oranla daha sağlıklı olan pekmez, kalori bakımından oldukça zengindir. Bala oranla kalorisi daha düşüktür. İçeriğinde bulunan kalsiyumdan dolayı kilo vermede yardımcı olma özelliği vardır. Pekmez çok abartmamak şartı ile tüketilmesi gereken bir besindir. Özellikle diyet sürecinde olanların kaybettikleri enerjiyi karşılama açısından önemlidir. Günde bir kaşık tüketmekte fayda vardır.  Fakat her zaman pekmezin kalori hesabı yapılarak yenmesi daha uygundur.
]]>
Hamilelikte Keçiboynuzu Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/hamilelikte-keciboynuzu-pekmezi.html Thu, 23 Jan 2020 04:15:01 +0000 Hamilelikte keçiboynuzu pekmezi, her anne adayı hamileliği boyunca kan yapıcı gıdalar ve takviyeler kullanır. Bu genel olarak doktor tavsiyesi üzerine ve muayene sonucu onaylanır. Bir çok anne adayının kansızlık sorunu vardır, b Hamilelikte keçiboynuzu pekmezi, her anne adayı hamileliği boyunca kan yapıcı gıdalar ve takviyeler kullanır. Bu genel olarak doktor tavsiyesi üzerine ve muayene sonucu onaylanır. Bir çok anne adayının kansızlık sorunu vardır, bunun üzerine ilaç takviyesi alamayan bir çok anne adayı keçiboynuzu pekmezi kullanabilir. Bunun yararı ve faydası oldukça anne adayları için önem taşımaktadır. Vücutta hamilelik sebebiyle kan seviyesi dengeli olması durumundadır. Bunu uygulamaksa anne adayı günlük olarak aldığı gıdaların yetersiz sonuç verdiği bilinmektedir. Keçiboynuzu pekmezinin faydaları saymakla bitirilmez, bir çok anne adayı hamilelik sürecinde beslenme alışkanlığına dikkat ederek daha sağlıklı beslenmelidir. Anne adayları hamile olduğu andan itibaren dengeli beslenerek birçok sebze ve meyveyi düzenli tüketmelidir. Düzenli beslenmenin başında keçiboynuzu pekmezi gelmektedir.

Her sabah aç karnına içilen keçiboynuzu pekmezi vücuttaki kan eksikliğini giderir. Hamilelikte bilinçli tüketilen keçiboynuzu pekmezi anne adayına enerji vererek onun daha iyi olmasına sağlar. Hamilelikte kullanılan keçiboynuzu pekmezi anne adayını bir çok hastalıktan koruyacaktır. Kış aylarında grip ve soğuk algınlığından korur, ayrıca keçiboynuzu pekmezi oldukça doğal bir üründür. Hamileliğin sürecinde doğal gıdalarda tüketmek önemlidir. Gerekli vitaminleri vücuda sağlayan keçiboynuzu pekmezi iştah açma özelliğine sahiptir. Fakat bir çok anne adayı hamilelik sürecinde pekmezin kilo aldırdığını düşünerek ten içmeyi tercih etmeyen bir çok kişi yanlış düşünmektedir. Keçiboynuzu pekmezi hamilelikte kullanımı kilo yapmaz.

Hamilelikte keçiboynuzu pekmezi nasıl kullanılır: günlük olarak hamilelikte her sabah bir yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi tüketilmelidir. Düzenli olarak ilaç içiyormuş gibi bu uygulamayı her gün anne adayı uygulamalıdır. Ayrıca kesin olarak bilinmelidir keçiboynuzu pekmezi kilo aldırmaz bu durumda hamilelikte gönül rahatlığıyla tüketilmelidir. Doğal besinlerle elde edilen keçiboynuzu pekmezi her yaş grubu ve anne adaylarının ilaç tüketir gibi bunu da tüketmeleri gerekir. Daha sağlıklı bir hamilelik devam etmesi ve bebeğin ve anne adayının huzurlu olması için gereklidir.
]]>
Kara Üzüm Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/kara-uzum-pekmezi.html Sat, 03 Nov 2018 01:51:28 +0000 Kara Üzüm Pekmezi, Kara üzümün içeriğinde yüksek şeker olması nedeniyle kalori değeri çok fazla olan bir besin maddesidir. Beslenme değerini meydana getiren maddelerin nevi ve miktarı taze ya da işlendikten sonra dönü Kara Üzüm Pekmezi, Kara üzümün içeriğinde yüksek şeker olması nedeniyle kalori değeri çok fazla olan bir besin maddesidir. Beslenme değerini meydana getiren maddelerin nevi ve miktarı taze ya da işlendikten sonra dönüştüğü ürüne göre değişir. Bazı karaciğer hastalıkları ve kansızlığın tedavisi içinde etkili olan kara üzüm pekmezi, meyve asitleri ile lifli yapısı nedeniyle mideye zararı olmadan böbrek ve bağırsak sistem çalışmasını düzene sokar, kanın temizlenmesi için de yardımcı olur.

İçerdiği besin maddeleri dolayısıyla güzellik iksiri olan ve zayıflama rejimleri içinde kullanılan üzümün gerçek bir beyin besinidir. Öğlenden sonra yenilecek bir salkım üzüm ya da kahvaltıda tüketilecek kara üzüm pekmezi, vücut ve beyin hücrelerini zindeye sokar. Bir kilo üzüm, 390 gram et, 1.150 gram süt, 300 gram ekmek ile bin 200 gram patatese eşdeğerdir. Uzmanlar; özellikle, nem oranı yüksek olan Karadeniz Bölgesi'nde üretilen kara üzümün kabukları ile beraber tüketilmesinin önemine dikkat çekerek, "Bu şekilde insan vücudu kabuklardaki resveratrol maddesinden çok daha fazla miktarda yararlanmış olacağını belirtirler.

Kara Üzüm Pekmezinin Faydaları: Kara üzüm, bir güzellik iksiri, gerçek bir beyin besini ve zayıflama rejimlerinin ana ürünüdür. Daha da önemli olanı renkli üzüm kabuklarında bulunan resveratrol maddesi kanser için savaşmakta, antioksidant işlevi nedeniyle yağlı bileşiklerin kılcal damarlar içinde birikimini önleyerek yani antikoagulant olarak davranır veya aspirin gibi kanı sulandırıp koroner kalp hastalıkları için insanları korur. Amino asitler ve B vitaminleri (B1, B2) ile mineraller, magnezyum, potasyum ve demir içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirir.

 • Doğal fruktoz Kara üzüm pekmezi sayesinde vücutta harcanan enerjinin kısa sürede depo edilmesini sağlar.
 • Bünyesindeki magnezyum ile insanın iş verimliliğini yükseltir.
 • İçeriğindeki asitler (tartarik, malik, sitrik, süksinik, pyruvik, fumarik, gliserik, oxaglutarik, dimetil-süksinik, glikolik, guinik asit ve shikiminik) mideye zarar vermeden böbrek ile karaciğer çalışmalarını hızlandırır ve bu çalışmaları destekler.
 • Vücuttaki Yağların erimesine yardımcı olur.
 • Virüslere karşı vücudu dirençli hale getirir.
 • Kara üzüm pekmezi, soğuk havalarda vücudu sıcak tutar.
 • Kabuk ve çekirdekleri yenildiğinde bağırsak metabolizmasını hızlandırır.
 • Kara üzüm pekmezi  Cilde taze ve temiz bir görünüm kazandırır.
 • İçerdiği bioflavonoidler nedeniyle C vitamini faaliyetini arttırır.
 • Kara üzüm pekmezi Alerji ile kireçlenme oluşumunda iltihap oluşmasını önler.
 • Besinlerin parçalanması ile oluşan serbest radikallerin kılcal damar duvarlarına saldırısında kuvvetli bir antioksidant vazife üstlenip, hafif yoğunluktaki lipoproteinlerin (Ldl) kılcal damarlarda birikimini önler.
 • Hücrelerde değişim sonucu tümör oluşumuna izin verebilen hücreler için moleküller üstüne bağımsız radikallerin saldırısına önler ve neticede kanser oluşumunu engeller.
]]>
Keçiboynuzu Pekmezi Kürü https://www.pekmez.gen.tr/keciboynuzu-pekmezi-kuru.html Sat, 03 Nov 2018 08:07:50 +0000 Keçiboynuzu pekmezi kürü faydaları oldukça fazladır. En büyük özelliği nefes almakta güçlük çeken kişiler üzerinde çok etkili olmasıdır. Keçiboynuzunun nefes darlığına karşı etkili ve iyi gelen maddesi hemen heme Keçiboynuzu pekmezi kürü faydaları oldukça fazladır. En büyük özelliği nefes almakta güçlük çeken kişiler üzerinde çok etkili olmasıdır. Keçiboynuzunun nefes darlığına karşı etkili ve iyi gelen maddesi hemen hemen başka hiç bir bitkide bulunmamaktadır. Bu iyi gelen madde aynı zamanda bazı alerjik astım hastalıklarında çok fazla etkilidir ki hemen sonuç almak mümkündür. Ayrıca astım hastalarında alerjinin neden olduğu nefes darlığı sorunlarında büyük bir başarı ile kullanılmaktadır.

Keçiboynuzu yetişmeye başladığı ilk 10 yıldan fazla hiç meyve vermeyen bir bitkidir. Meyveleri ilk başlarda yeşil renkte olup, olgunlaştıkça kahverengi rengini alan ve tam olgunlaşınca parlak kahverengi rengini almaktadır. Ülkemizde özellikle Antalya, Silifke ve Datça sahil şeridinde doğal olarak yetişmektedir.

Keçiboynuzu pekmezi kürü faydaları;
 • kalsiyum bakımından oldukça zengindir.
 • İçerisindeki E vitamini sayesinde, öksürüğe, gribe ve kansızlığa iyi gelmektedir.
 • Balgam söktürür ve göğsü yumuşatır.
 • Mide ve bağırsak gazlarının dışarı atılmasını sağlayarak, mide şişkinliğine iyi gelmektedir.
 • Yüksek mineral ve vitamin içerdiği için diş ve diş etleri üzerinde iyileştirici özelliğe sahiptir.
 • Yüksek doğal şekerler, zengin mineraller içeriği ile doğal bir besin kaynağıdır.
 • Kanın zehirli maddelerini temizler.
 • Kalbe oldukça faydalıdır.
 • İnsan vücuduna giren radyasyonun dışarı atılmasını sağlar.
 • Yüksek sodyum ve potasyum içeriği sayesinde karaciğer, akciğer ve tansiyon üzerinde yararlı etkileri bulunmaktadır.
Keçiboynuzu pekmezi kürü için gerekli malzemeler;
 • Bir kilo keçiboynuzu pekmezi
 • Bir kilo toz şeker
 • Bir tane limonun suyu
Keçiboynuzu pekmezi kürü hazırlanışı; ilk önce keçiboynuzu pekmezi kürünü hazırlamak için bir kilo keçiboynuzlarını güzelce yıkayın. Derin bir tencereye yıkadığınız keçiboynuzlarını koyun. Daha sonra keçiboynuzlarının üzerlerini kapatıncaya kadar su ilave edin. Daha sonra ocak üzerinde orta ateşte kaynamaya bırakın. Keçiboynuzları yumuşayıncaya kadar haşlayın. Bu işlem yaklaşık bir saat sürebilir. Haşlanan keçiboynuzlarını elek yada tülbent yardımı ile püre haline getirin. Bu işlem için ezici alette kullanabilirsiniz.

Ezme işlemini yaptıktan sonra püre haline gelen keçiboynuzlarını derin bir tencereye koyunuz. Daha sonra tencere içerisine bir kilo toz şeker ve bir adet limonun suyunu ilave edin. Limonu sıkmadan limonu dilimleyerek de koyabilirsiniz. Daha sonra hazırlanan bu karışımı koyulaşıncaya kadar yüksek ateşte hızlıca karıştırmalısınız. Bu işlem yaklaşık yarım saat sürecektir. 30 dakikanın sonunda tencereyi ocaktan alarak bir kenarda soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra keçiboynuzu pekmezi kürünüz hazır hale gelmiştir.

]]>
Harnup Keçiboynuzu Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/harnup-keciboynuzu-pekmezi.html Sun, 04 Nov 2018 05:52:05 +0000 Harnup keçi boynuzu pekmezi: Akdeniz Bölgesinde yaygın bir şekilde yetiştirilen adeta enerji deposu bitkilerden biridir.Keçi boynuzu düzenli ve sık bir şekilde taze olarak tüketildiğinde oldukça faydalı olmaktadır. Harnup keçi boynuzu pekmezi: Akdeniz Bölgesinde yaygın bir şekilde yetiştirilen adeta enerji deposu bitkilerden biridir.Keçi boynuzu düzenli ve sık bir şekilde taze olarak tüketildiğinde oldukça faydalı olmaktadır. Çünkü içerisinde  barındırmış olduğu bolca vitamin ve minarel içerdiğinden dolayı şetadında karbonhidrat, yağlar, sodyum, A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde sağlığımıza da ciddi anlamda katkı sağlanır. Kış aylarında daha da belirgin ve yaygın bir şekilde ortaya çıkarak astım ve bronşit gibi hastalıkları tedavi ettiği düşünülmektedir. Ayrıca boğazımızda üst solunum yolu hastalıklarına karşı da oldukça etkili bir bitkidir. İçeriğinde yer almış olan antioksidanlar sayesinde sağlık için geniş bir yelpazede faydalı olmaktadır.

Keçiboynuzu da bu konuda daha çok kış aylarında düzenli ve farklı versiyonlar ile tüketilmelidir.

Harnup Keçi Boynuzu Pekmezi Faydaları

 • Harnup pekmezi bilindiği üzere sütten dört kat daha fazla kalsiyum içermektedir.
 • İçerisinde bolca barındırdığı E, B vitamini içermektedir. Bu özelliği sayesinde kış aylarında en çok yakalandığımız hastalıklar, grip, öksürük, kansızlık ve kemik erimesine iyi gelir.
 • Boğazımda balgam söktürücü etkiye sahiptir. 
 • Nefes darlığına bilindiği üzere çokta iyi gerekmektedir. Sigara bağımlısı kişiler tarafından bu özellikleri sayesinde talep görür.
 • Gastrit gibi sorunlara ve çeşitli bağırsak hastalıklarına iyi gerekmektedir.
 • Mide şişkinliğinin giderilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Vücutta oluşan bağırsak kurdu, tenya, solucan gibi çeşitli birçok parazitleri yok eder.
 • Harnup pekmezi yüksek mineral ve vitamin deposudur. Diş etlerine de bilindiği üzerine çok iyi gelir.
 • Yüksek doğal şekerler içerir, zengin mineral ve vitaminler bakımdan A, B, B2, C3 vitaminlerini içerir.
 • Kalp rahatsızlığı olanlarda ve kalp çarpıntılarında düzenli kullanımda önlediği görülmektedir. Kalbe faydası vardır.
 • Akciğer kanser oranını %90 oranında engellediği görülmektedir.
 • Günümüzde birçok nedenle almış olduğumuz radyasyonun vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • İçerisinde çokça bulunan sodyum ve potasyum bakımından çok zengindir. Karaciğer, tansiyon ve akciğer üzerinde  oluşan faydaları çok büyüktür.
 • Sabah akşam düzenli olarak yapmanız gereken birer çay kaşığı harnup pekmezi tüketmek ve bunu her gün alışkanlık haline getirmek vücuda her bakımdan çok büyük katkılar sağlamaktadır.
 • Gallik asit içerisinde bulundurduğu için birçok hastalığa yakalanmamak için kullanabilirsiniz.
 • Bronşit hastalarına yakalanan kişilerin kullanması faydalı olacaktır. Bununla bronşlarınız rahatlıkla açılır.
 • Genel ve alerjik nefes darlığı olan kişiler düzenli bir şekilde harnup pekmezi kullanarak nefes sorunlarını ortadan kaldırdığı görülmektedir. 

]]>
Hünnap Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/hunnap-pekmezi.html Sun, 04 Nov 2018 16:51:34 +0000 Hünnap Pekmezi: Hünnap, sarı renkli çiçeklerini bahar aylarında açan, hoş kokulu, görünüşü güzel dikenli bir ağaçtır. Hünnap cehrigiller familyasından olan bir ağaç türüdür. Hünnap meyvesi, halk arasında çiğde Hünnap Pekmezi: Hünnap, sarı renkli çiçeklerini bahar aylarında açan, hoş kokulu, görünüşü güzel dikenli bir ağaçtır. Hünnap cehrigiller familyasından olan bir ağaç türüdür. Hünnap meyvesi, halk arasında çiğde ismi ile bilinir. Hünnapın meyvesi zeytin biçiminde sert  çekirdekli ve zeytin büyüklüğündedir. İlk zamanlarda yeşil renktir, olgunlaştıkça yeşilden kırmızıya daha sonrada mor, siyah renk olur. Hünnapın olgunlaşması sonbahar da tamamlanır. Hünnap pekmezi yapmak için olgunlaşan meyveler toplanır. Bilinen tariflere yada göz kararına göre kaynatılır. Kaynatılan karışımdan hünnap pekmezi elde edilir. Kış aylarında vazgeçilmez pekmezlerin başında gelir. Hünnap meyveleri olgunlaşınca toplanıp güneşte kurutulur. Güneşte kurutulan hünnap meyvesi çerez olarak tüketilir. Kuru olan hünnap suda kaynatılarak ta kullanılır. Hünnap meyveleri bitkisel ilaç olarak ta kullanılır.  

Hünnap Pekmezinin Faydaları: Hünnap pekmezi tamamen doğal bir pekmezdir. Hünnap pekmezi içinde C vitamini, pektin, tanen ve şeker bulunur. Hünnap meyvelerinden elde edilen hünnap pekmezi aynı özelliklere sahiptir. Hünnap pekmezi şeker hastalığına karşı faydalıdır. Hünnap pekmezi vücuttaki kanı temizler, vücuda rahatlık verir. Hünnap pekmezi göğsü yumuşatır, balgam söktürür ve öksürüğü keser. Hünnap pekmezi kabızlığa iyi gelir, idrar söktürücü etkisi vardır. Hünnap pekmezi kış aylarında nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda faydalıdır. Hünnap pekmezi kalp, damar, yüksek tansiyon hastalıklarına iyi gelir. Hünnap pekmezi vücudun direncini arttırır. Ayrıca gençleştirdiğine inanılır. Hünnap pekmezi kahvaltı sofralarında yer alır. Hünnap pekmezini hamur işlerine ekleyerek kullanabilirsiniz. Hünnap pekmezi kendinden tatlı olduğundan hamur işlerine şeker ilave etmek gerekmez. Hünnap pekmezi ilave ettiğiniz kekler daha lezzetli ve daha sağlıklı olur.

]]>
Keçiboynuzu Pekmezi İshal Yaparmı https://www.pekmez.gen.tr/keciboynuzu-pekmezi-ishal-yaparmi.html Sun, 04 Nov 2018 18:47:47 +0000 Keçiboynuzu Pekmezi ishal yaparmı: Keçiboynuzu, Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen sıra dışı enerji dolu bir bitkidir. Taze olarak tüketildiğinde çok tatlıdır. Keçiboynuzunun içerisinde şeker tadı veren bir sıvı mevcuttu Keçiboynuzu Pekmezi ishal yaparmı: Keçiboynuzu, Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen sıra dışı enerji dolu bir bitkidir. Taze olarak tüketildiğinde çok tatlıdır. Keçiboynuzunun içerisinde şeker tadı veren bir sıvı mevcuttur. Görüntüsünden esinlenerek  keçiboynuzu adı verilmiştir. Kıbrıs’ta yetişmektedir. Yetiştiği ağaçların uzunluğu 4-6 metreye kadar çıkmaktadır. Keçiboynuzu, Pekmez yada kurutularak da tüketilebilir. Keçiboynuzu, karbonhidrat, yağlar ve sodyum açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda A ve C vitamini açısından da çok zengin sayılır. Potasyum, Selenyum, magnezyum başta olmak üzere birçok mineral ve elementi kapsar. İçerdiği element ve vitaminler desteğiyle insan sağlığına çok katkı sağlar. Keçiboynuzu farklı şekillerde ve genel olarak da kış aylarında tercih edilmektedir. Bunun nedeni özellikle kış aylarında artan mide ve bağırsak başta olmak üzere astım atakları ve bronşit hastalıklarına destek olduğuna dair oluşan kanaattir. Keçiboynuzu aynı zamanda gri bal enfeksiyonlara ve soğuk algınlığından kaynaklanan rahatsızlıklara karşı da etkili bir besin deposudur. Önemli bir antioksidan olması metabolizmaya, hastalıklarla mücadele etmede destek olmaktadır.

Keçiboynuzu Pekmezi İshal Yaparmı:  Genel anlamda sindirim sitemi dostu olarak bilinen keçiboynuzu pekmezi aynı zamanda sindirim sistemi ile ilgili tüm sorunlarında giderilmesinde çok etkilidir. Bunlardan başında gelen ishaldir. İshale karşı keçiboynuzu pekmezi anında etki gösterdiğini belirten hekimler, ishal şikayeti olanların keçiboynuzu pekmezini üç öğün düzenli olarak kullanmaları ve bu süre yaklaşık olarak-10,gün arası olmalıdır. İshal tedavisi için kesinlikle yetişkin ve çocuk ayrımı yapılmamalıdır. Vücudumuzda Zayıf düşen savunma siteminde hasarlı hücreleri iyileştirerek destekte bulunur. Ve hastalık safhasında tedavi özelliği sağlarken hastalık öncesin dede vücudun hastalıkla baş etme gücünü arttırmaktadır.

Keçiboynuzu pekmezi Sindirim Sistemine Yardımcı Olur: yapılan araştırmalar sonucunda keçiboynuzu pekmezinin içerdiği beta-karaten maddesinin çok güçlü bir serbest radikal düşmanı olduğunu ortaya çıkartmıştır. Ayrıca içerdiği lifler sayesinde midenin kuvvetlenmesine destek olur. Midenin sağlıklı ve düzenli bir şekilde görevini yerine getirmesine katkı sunduğu gibi hastalıklara yakalanma riskini de en aza indirmektedir. Bunun dışında antioksidan özelliği nedeniyle bağırsak enfeksiyonlarından koruyucu özelliği mevcuttur. Dolaylı olarak bağırsakların kansere yakalanma riskinde en az indirdiği kanıtlanmıştır. 

]]>
Keçiboynuzu Pekmezi Zararları https://www.pekmez.gen.tr/keciboynuzu-pekmezi-zararlari.html Mon, 05 Nov 2018 08:47:50 +0000 Keçiboynuzu Pekmezi Zararları, Harnut olarak da bilinen keçiboynuzu ülkemizde özellikle de Akdeniz Bölgesinde doğal olarak yetişen enerji deposu bir bitkidir. Oldukça tatlı bir tada sahip olan keçiboynuzu bu adı görüntüsünün Keçiboynuzu Pekmezi Zararları, Harnut olarak da bilinen keçiboynuzu ülkemizde özellikle de Akdeniz Bölgesinde doğal olarak yetişen enerji deposu bir bitkidir. Oldukça tatlı bir tada sahip olan keçiboynuzu bu adı görüntüsünün keçi boynuzuna benzemesinden dolayı almıştır. Baklaları ile beraber dış kabuğu da tüketilebilen ve içerisinde yüksek miktarda A, C vitamini, karbonhidrat, sodyum ve yağlar bulunduran bu bitki içinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde sağlık açısından oldukça faydalıdır. Genellikle pekmezi yapılarak tüketilir ve keçiboynuzu pekmezi de birçok pekmez gibi bir çok derde devadır. Ancak keçiboynuzu pekmezinin faydaları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Örneğin pekmezin yapılırken normalden fazla kaynatılması pekmezde kanser riski taşır. Keçiboynuzu pekmezinin yanlış tüketilmesi kadar hazırlanma kısımları da oldukça önemlidir. Pekmez çok fazla pişirilirse sağlığa faydadan ziyade zarar verebilir. Bu nedenle  evde  doğal yöntemler ile hazırlanan keçiboynuzu pekmezinin tüketilmesine gayret gösterilmelidir ve aynı zamanda pekmez tüketilmeye başladığında mutlaka buzdolabında saklanmalıdır. Aksi halde bütün yararları kaybolur. Ayrıca çok fazla ve bilinçsiz  olarak keçiboynuzu pekmezi tüketilmesi her besinde olduğu gibi birtakım sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. 

Keçiboynuzu pekmezi zararları nelerdir; 
 • Genellikle güvenli olarak bilinen keçiboynuzu pekmezi, aşırı tüketildiği takdirde az da olsa hassas cilde sahip olan kişilerde ciltte kabarma gibi alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Keçiboynuzu pekmezinin bilinçsiz tüketilmesi ishal gibi bazı sindirim sistemi sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu durumda kişinin halsiz kalmasına ve fazla su kaybetmesine neden olur. 
 • Keçiboynuzu pekmezi oldukça yağlı olmasından dolayı cildin yağlanmasına ve sivilce oluşmasına sebep olabilir.
 • Keçiboynuzu pekmezi oldukça tatlı olmasından dolayı kan şekerinin yükselmesine neden olabilir. Bu sebeple şeker hastalarının bu pekmezi dikkatli tüketilmesinde fayda vardır ve tüketmeden önce doktora danışılmalıdır. 
 • Keçiboynuzu pekmezi aşırı tüketildiği zaman baş dönmesi, göğüs ağrısı, şişkinlik, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Keçiboynuzu pekmezinin kalorisinin oldukça yüksek olmasından dolayı kilo problemi olan kişilerin aşırı tüketmemesi önerilir.
 • Kan inceltici ilaç kullanan kişiler bu pekmezi mutlaka doktora danışarak tüketilmelidir.
 • Hamile ve emziren bayanların keçiboynuzu pekmezini aşırı miktarda tüketmemesinde fayda vardır.
]]>
Keçiboynuzu Pekmezi Öksürüğe İyi Gelirmi https://www.pekmez.gen.tr/keciboynuzu-pekmezi-oksuruge-iyi-gelirmi.html Mon, 05 Nov 2018 13:15:41 +0000 Keçiboynuzu pekmezi öksürüğe iyi gelirmi; keçiboynuzu şiddetli öksürüklere karşı dahi çok etkilidir. Antioksidan özelliği ile öksürüğe neden olan enfeksiyonları mutlaka ortadan kaldırır, hissedilir derecede bir raha Keçiboynuzu pekmezi öksürüğe iyi gelirmi; keçiboynuzu şiddetli öksürüklere karşı dahi çok etkilidir. Antioksidan özelliği ile öksürüğe neden olan enfeksiyonları mutlaka ortadan kaldırır, hissedilir derecede bir rahatlama sağlar ve öksürüğü gidermektedir.

Keçiboynuzu, özellikle ülkemizde Akdeniz ve Ege Bölgesinde yetişen ayrıca Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerde yetişen sıra dışı bir bitkidir. Meyvesi taze olarak yenildiğinde çok tatlı bir tadı vardır. Keçiboynuzunun içerisinde şeker tadında bir sıvı vardır. Ağaçlarının uzunluğu 4 yada 6 metreye kadar çıkmaktadır ve meyveleri kurutularak veya taze olarak da tüketilebilir.

Keçiboynuzu; karbonhidrat, sodyum ve yağlar açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda A ve C vitaminleri bakımından da zengindir. Magnezyum, potasyum ve selenyum başta olmak üzere birçok mineral içermektedir. Bu vitamin ve mineraller sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Keçiboynuzu pekmezi öksürüğe iyi gelirmi; özellikle solunum yollarında oluşan zararlı virüs, bakterileri ve kış aylarında meydana gelen salgın rahatsızlıklara karşı çok etkilidir. Solunum yollarında meydana gelen öksürüğe çok iyi gelmektedir. Nezle grip gibi yayılması olası salgın hastalıklar yanında alerjik astıma karşı da çok etkili bir şifa kaynağıdır.

Keçiboynuzunun astım krizlerini sakinleştirici özelliği yalında bronşit hastalığına da iyi gelmektedir. Bazı bilimsel araştırma sonuçları da keçiboynuzu pekmezinin iyi geldiği yönünde bilgiler vererek, desteklemektedir. Antioksidan özelliği sayesinde alerjik astıma karşı etkili olmasını sağlar ve solunum yollarında meydana gelen doluluğun giderilmesinde önemli bir rol oynar. Özellikle çocuklarda daha etkili olup, büyüme ve gelişme çağında olan aynı zamanda bronşit ve astım ile mücadele eden çocukların mutlaka yemesi gereken bir besindir.

Keçiboynuzu pekmezi öksürüğe iyi gelirmi ve öksürük için nasıl kullanılmalı;

Öksürüğü önemli ölçüde giderir ve hastanın rahatlamasını sağlar. Aynı zamanda balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bu sayede bronşlarda bulunan balgamın dışarı atılmasını sağlar ve bronşları boşaltır. Keçiboynuzu pekmezi şeker içerdiği için şeker rahatsızlıkları olan kişilerin tüketmeden önce doktor kontrolünde kullanmaları gerekir. Öksürük olduğunda, her gece yatmadan önce bir kaç tatlı kaşığı tüketmelisiniz. Nefes darlığına çok iyi gelmesinin yanında göğsü yumuşatarak, balgamın dışarı atılmasını sağlar.
]]>
Andız Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/andiz-pekmezi.html Mon, 05 Nov 2018 18:14:34 +0000 Andız pekmezi, Akdeniz bitki örtüsünün karakteristik bir üyesi olan andız ağacının kozalaklarından elde edilir. Bu ağaç Toros Dağlarının eteklerinden, Doğu Akdeniz bölgesindeki yüksek rakımlı alanlarda ve yayl Andız pekmezi, Akdeniz bitki örtüsünün karakteristik bir üyesi olan andız ağacının kozalaklarından elde edilir. Bu ağaç Toros Dağlarının eteklerinden, Doğu Akdeniz bölgesindeki yüksek rakımlı alanlarda ve yaylalarda yetişir. Andız pekmezi doğal işlemlerle, el değmeden üretilir. Kozalağın içindeki uçucu bitkisel yağlar nedeniyle elde edilen pekmezin şifalı özellikleri sayılamayacak kadar çoktur. Bunun yanında andız kozalağı sade ve tahinle karıştırılarak tüketilir. Pekmezin tüketimi sade olarak yapılır. Sindirim sisteminde bağırsaklardaki ve midedeki ağrıların giderilmesinde, kıl kurdu dökme, şeker hastalığı, iltihaplı yara tedavisinde son derece yararlıdır. Rahatsızlıkların tamamen iyileşmesine kadar pekmezin kullanımına devam edilmelidir. Haricen çıban tedavisi içinde kullanılır. Kuşpalazı hastalığında, etkilerin azaltılmasını sağlar. Eğer herhangi bir sağlık sorunu olmayan birisi andız pekmezini düzenli şekilde tüketirse, dirençli, güçlü bir bağışıklık sitemine sahip olur.

Andız pekmezinin yararlı etkileri

 • Düzenli olarak andız pekmezinin tüketilmesi anemi sorununa çare olur
 • Bronşitte, öksürüğün tedavisinde, ağız yaralarında faydalı etkileri vardır
 • Böbreklerde oluşan iltihapları giderir
 • Verem hastalığında iyileşme sağlar
 • Egzama ve sedef hastalığı gibi cilt sorunlarında tedavi edici etkileri vardır
 • Geceleri altını ıslatan çocuklarda faydalıdır.
 • Akciğer ve karaciğer hastalıklarında tedavi edici etkileri bulunur
 • Kandaki şeker seviyesini düzenler, pankreasın düzenli çalışmasını sağlar
 • Sarılık türlerinde şifalı etkileri vardır
 • Mide bulantısının kesilmesini sağlar
 • Hastalıklarda iyileşme süresini kısaltır, dinç bir vücuda sahip olmayı sağlar
 • İdrar yollarının, mesane ve böreklerin temizlenmesinde etkili olur
 • Vücutta ter ve idrar sökücü etki yapar.
 • Romatizmal hastalıklarda, soğuk algınlığında, nikris hastalığında andız pekmezi tüketilmesi tavsiye edilir
 • Kadınlardaki beyaz vajinal akıntının kesilmesini, adet dönemi ağrılarının azalmasını sağlar
Andız Pekmezi

Andız pekmezi nasıl elde edilir

Bu şifalı pekmez daha olgunlaşmayan andız kozalağından elde edilmektedir. Toplanan kozalaklar önce 2 gün süreyle bekletilir ve kabuklarının kuruması sağlanır. Kozalakların pekmez hazırlama aşamasına gelmesi için en az 4 gün gerekiyor. Kabukları fazla sert olduğundan, bunlar keserle kırılır, ardından bunlar suyun içerisine konur. Bu şekilde suda 4 gün boyunca bekletilir. Daha sonra suyu süzülerek, elde edilen su ocağın üzerinde kaynatılmaya başlar. Kaynama sırasında suyun üçte biri kaldığı zaman, şifalı andız pekmezi elde edilir. Bu duruma gelmesi için kısık ateşte 12 saat kadar kaynatılması gerekiyor. Bu arada sıkça karıştırılması gerekiyor. Bu şekilde 100 kg andız suyundan, sadece 10 kg andız pekmezi elde edilebilir. Andız pekmezi ne kadar şifalı olursa olsun, mutlaka bir uzmanın önerisiyle tüketilmelidir. Çünkü andız pekmezinin fazla miktarda tüketilmesi tavsiye edilmez.

]]>
Pekmez Mideye İyi Gelirmi https://www.pekmez.gen.tr/pekmez-mideye-iyi-gelirmi.html Tue, 06 Nov 2018 09:26:21 +0000 Pekmez mideye iyi gelir mi, Aslına bakılırsa bu pekmezin içeriğindeki etken maddelerle alakalıdır. Pekmez, esasında çok önceden beri malum ama kıymeti çok daha daha sonra anlaşılan nebati karışımlardandır. Uzmanlar tarafın Pekmez mideye iyi gelir mi, Aslına bakılırsa bu pekmezin içeriğindeki etken maddelerle alakalıdır. Pekmez, esasında çok önceden beri malum ama kıymeti çok daha daha sonra anlaşılan nebati karışımlardandır. Uzmanlar tarafından mideye faydalı olarak değerlendirilen bir besindir. Pekmezin yararları çoktur. Sözgelimi oldukça güzel bir antioksidandır, hem de kan için çok faydalı besinlerin en başında gelir. İçerisinde üzüm, hurma, harnup, dut pekmezleri benzeri çok pekmez türünü bulunduran pekmezin faydalarını sayacağız.

Üzüm Pekmezi 

Üzüm pekmezi  millet olarak en fazla tükettiğimiz pekmez türlerindendir. Üzüm pekmezinin yararları ise
 •  Bedendeki kan miktarını arttırır
 •  Natürel bir enerji deposudur.
 •  İştah açıcıdır.
 • Gebelikte ve bebek gelişiminde çok gösterişli ve yararlıdır. Uzman olanlar aracılığıyla bu dönemlerde kullanılması tavsiye edilir .
 •  Mideyi, bağırsakları ve böbrekleri kuvvetlendirir.
 •  Damar sertliğine karşı iyi gelir .
 • Kan dolaşımınızı rahatlatır.
Değişik pekmez cinslerinde meydana geldiği benzeri üzüm pekmezinde, fosforla kalsiyum oranı yeniden istenilen oranın çok çok üzerindedir. Fosfor ve kalsiyum muhtevası birçok besinde yer alır fakat bu gibi besinlerde fosfor oranı az kalsiyum oranı fazla ise kalsiyumun alınımı fazla olabilir. İşte pekmez de kalsiyum/fosfor oranında fosfor oranı az meydana geldiği amaçlı kalsiyumun kuvvetle alınımı sağlandığı amaçlı çok mühim bir gıda maddesi meydana geldiği söylenebilir. Fosfor ve kalsiyum, bağırsakta dejenere balansı onarmak suretiyle kalsiyum absorbsiyonu yeteri kadar duruma getirilebilir. Pekmezde yapıt meydana geldiği benzeri en fazla 85 mgr fosfor vardır. Bunun için cevap kalsiyum ölçüsü çok meydana geldiği amaçlı bu denge, kalsiyum-fosfor balansı talep ettiğimiz oranlarda olmaktadır. Böylelikle üzüm pekmezi çocukların kalsiyum gereksinimini temin edecek yeteri kadar oranlarda kalsiyum ve fosfor ihtiva etmektedir. Pekmez kalsiyum ve fosfor kaynağı model kullanılmaktadır.  

Pekmez Mideye İyi Gelirmi
Hurma Pekmezi
 • Hurma pekmezi, uzunca zaman aç kalındığında, üzerinizde oluşacak meydana gelen halsizliğe karşı çok yararlıdır .
 • Spor yapanlar içinse enerji içeceği görevini görür.
 • Kalp ve damar hastalıkları rizikosunu azaltıcı bir tesiri vardır.
 • Zihnin ve beden gelişimine destekçi olabilir .
 • Kuru öksürüğü giderir
 • Boğaz ağrınızı karşılar .
 • Bronşit ve soğuk algınlığına karşı etkilidir.
 • En ehemmiyetlisi ise kansere karşı nebati bir çözümdür. Sizi kansere karşı ön koruyucu model korumaktadır 
Dut Pekmezi
 • Anemi  amaçlı dut pekmezi kullanabilirsiniz.
 • Mide hastalıklarında bilhassa de ülser hastalığına karşı dut pekmezi oldukça iyi geldiği uzman olanlar aracılığıyla anlam edilmektedir.
 • Astım ve bronşit hastalıklarında rahatlatıcı tesiri vardır.
 • Soğuğa ve soğuk algınlığına karşı dut pekmezi, beden direncinizi ve beden ısınızı arttırıcı özelliğe sahiptir.
 • Sporcular amaçlı enerji kaynağıdır.
 • Bebeklerin büyümesinde ve gelişmesine yardımcıdır.
 • Çocukların zeka gelişimine katkısı büyüktür.
 • Dut pekmezi ile beraber gargara yapılırsa ağız ve boğaz hastalıklarına karşı gösterişli meydana geldiği söylenmektedir.
 • Sıklıkla rastlanan bir bebek sağlık problemi meydana gelen pamukçuk hastalığına karşı geniş model yeniden Dut pekmezi kullanılmaktadır. 
Andız Pekmezi

Toplumda pek bilinmeyen pekmez çeşididir. Andız ağacı meyvesinden elde edilmektedir. Andız pekmezinin yararları şunlardır.
 • Bronşit, öksürük, hepatit, kaşıntı, mayasıl, mide bulantısı, akciğer, karaciğere karşı yararlıdır .
 • Bütün pekmezlerde meydana geldiği benzeri ka]]> Harnup Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/harnup-pekmezi.html Tue, 06 Nov 2018 17:16:05 +0000 Harnup pekmezi, diğer adıyla keçiboynuzu pekmezi şifalı özellikleriyle bilinen bir besindir. Akciğerlerden, astıma, sigara tiryakilerinin sıkıntılarını gidermeye kadar sayısız faydası olan bir pekmez türüdür. Ta Harnup pekmezi, diğer adıyla keçiboynuzu pekmezi şifalı özellikleriyle bilinen bir besindir. Akciğerlerden, astıma, sigara tiryakilerinin sıkıntılarını gidermeye kadar sayısız faydası olan bir pekmez türüdür. Tarihte harnup yani keçiboynuzu tatlılar için şeker olarak kullanılırmış. Günümüzde bu alışkanlık kalmasa da, en azından harnup pekmezinin tüketilmesini tavsiye ederiz. İçeriğindeki yüksek orandaki kalsiyum sayesinde vücuda enerji veren özelliği vardır. Harnup pekmezinde sütün içinde bulunan kalsiyumun 3 katı bulunur. E vitamini içeriği sayesinde de, kemik erimesine, grip, öksürük gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarına, kansızlığa, göğsün yumuşatılmasına, nefes darlığına, alerjik astıma iyi gelir. Doğanın bir nimeti olan bu pekmez türü, yüksek miktarda selüloz içerdiğinden, mide ve bağırsak hastalıklarında yararlı olur. Gaz şikayetinde, mide şişkinliğinde tüketilmesi tavsiye edilir. Bağırsakların tenya, solucan gibi parazitlerden temizlenmesini sağlar, midenin güçlenmesini sağlar. Sabahları bal ve reçel gibi kahvaltılarda harnup pekmezi tüketilebilir. Tadıyla çikolatayı andıran bu lezzetli besin, her yerde satılmaktadır. Özellikle doğal yollarla üretilen harnup pekmezini almanızı öneririz.

  Harnup pekmezinin yararlı etkileri

  İçeriğindeki vitamin ve minerallerin etkisiyle ağız sağlığı, diş ve diş eti hastalıklarında şifalı etkileri vardır. Zengin minerallerin, doğal şekerlerin, A, B, B2, B3, D vitaminlerinin, yüksek miktardaki çinko içerdiğinden, vücuda zindelik vermekte kullanabileceğiniz doğal bir üründür.

  Anavatanı olan Harnup bölgesinde eskiden tatlılarda şeker olarak kullanılan pekmezi sabah ve akşam birer tatlı kaşığı tüketerek, şifalı etkilerinden yararlanabilirsiniz. Dilerseniz sizde tatlılarınızda harnup pekmezini kullanarak, sağlıklı beslenebilirsiniz.

  Harnup Pekmezi

  Astım hastaları rahatsızlıkları için kortizon kullanırlar. Alerjik olarak hastaları etkileyen bu sorun özellikle bahar döneminde çok rahatsız edicidir. Bu hastalar astım krizleri geçirdiğinde harnup pekmezi tüketirse, birkaç günde öksürük nöbetlerinden kurtulabilir. Bu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir etkidir. Bu nedenle astım hastalarına harnup pekmezi tüketmesi önerilir. Guatr hastalığında ortaya çıkan nefes darlığı içinde oldukça doğal bir çözümdür.

  Günümüzde herkesin çekindiği bir rahatsızlık olan akciğer kanseri içinde, harnup pekmezi önerilir. Bu besin akciğer kanserini % 90 oranında önleme etkisi gösterir. Bu yüzden sigara içme alışkanlığı olan kişilerin bu rahatsızlıktan korunmak amacıyla pekmezi tüketmesi önerilir. Pekmezin bu doğal koruyuculuğu doğanın sunduğu bulunmaz bir nimettir.

  Harnup bitkisi kolesterol içermemektedir. Aynı zamanda kafein, theobromine içermediğinden, yüksek tansiyon hastalarına tavsiye edilir. Kalsiyum ve fosfor içeriği yüksek olduğundan, özellikle osteoporoz hastalarının kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayacak bir besindir.

  Harnup pekmezinin önemli bir yararı da, insanların yaşamlarında maruz kaldığı elektro manyetik kirlilik nedeniyle vücudun etkilendiği radyasyonu dışarı vücuttan dışarı atmasıdır. Bu pekmez türü düzenli olarak tüketildiğinde, herkesin günlük vitamin ihtiyacını karşılayacak kadar besleyicidir. Şekeri doğal yollardan bu pekmezle alabilirsiniz.

  Yüksek miktarda potasyum ve sodyum içerdiğinden, akciğer ve karaciğere yararlı etkiler yapar.

  Erkeklerde de iktidarsızlığa bir çare olarak harnup pekmezi tüketilmelidir.

  ]]>
  Boynuz Pekmezinin Faydaları https://www.pekmez.gen.tr/boynuz-pekmezinin-faydalari.html Wed, 07 Nov 2018 10:22:25 +0000 Boynuz pekmezinin  faydaları, Boynuz pekmezi insan vücuduna sayısız fayda sağlayan zengin içerikli bir pekmez çeşididir. Boynuz pekmezi keçiboynuzundan elde edilir. Keçiboynuzu baklagiller ailesinin bir üyesidir ve Akdeniz iklimin Boynuz pekmezinin  faydaları, Boynuz pekmezi insan vücuduna sayısız fayda sağlayan zengin içerikli bir pekmez çeşididir. Boynuz pekmezi keçiboynuzundan elde edilir. Keçiboynuzu baklagiller ailesinin bir üyesidir ve Akdeniz ikliminde yetişir. 

  Boynuz pekmez zengin bir besin içeriğine sahiptir. Boynuz pekmezde A, B, B2, B3,D  ve D vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, potasyum, sodyum, selenyum ile karbonhidrat, yağ bulunur. Ayrıca yaklaşık olarak sütün 3 katı kadar kalsiyumu içerisinde barındırır. 

  Boynuz pekmez  birçok hastalığa karşı şifa kaynağıdır. Boynuz pekmez başlıca şu hastalıklara iyi geldiği bilinir
  • Akciğer kanserini % 90 a varan bir oranda önler. Nefes darlığı şikayeti olanlar için boynuz pekmez adete bir can kurtarandır. Boynuz pekmezi  iyi bir  balgam söktürücüdür. Öyle ki sigara kullanan kişiler tükettikleri taktirde 1-2 gün gibi bir kısa sürede vücutlarındaki balgamı çıkarırlar. Bunların yanı sıra akciğeri temizleme, akciğer ödemini atma görevini de üstlenir. 
  • Boynuz pekmez  cinsel gücü artıran bir besin olarak bilinir. Ayrıca erkeklerde spermin kalitesini ve hareketini arttırır.Çocuğu olmayan erkek hastalar için boynuz pekmezi tavsiye edilir. 
  • Yüksek oranda lif içeren boynuz pekmezi bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığa karşı iyi gelir. Kişinin kabız kalmasını önlediği için bağırsak kanserine yakalanma riskini de zayıflatır. Kabızlığa iyi gelen boynuz pekmezi aynı zamanda ishale de iyi gelir. Bağırsak parazitlerini de temizlediği bilinen faydaları arasındadır. 
  • Boynuz pekmezi sütün 3 katı kadar kalsiyum ve E vitamini içerdiği için kemik erimesine karşı faydalı bir besindir.Çocukların iskelet gelişimine de katkıda bulunur. 
  • Karaciğerdeki toksinleri atmaya yardımcıdır. 
  • Çocuk felcine karşı koruma sağlar. 
  • Boynuz pekmezinin  mideyi kuvvetlendirdiği, sindirim sistemini koruduğu ve mide şişkinliğini aldığı  bilinir. 
  • Boynuz pekmezi güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde birçok hastalık gibi metabolizma hastalıklarına karşı etkin bir biçimde savaşır. 
  • Hasarlı hücrelerin tamir edilmesinde boynuz pekmez karşımıza çıkar. 
  • Gribe karşı savaşır çünkü grip için doğal bir  antibiyotiktir. Antibakteriyel özelliğiyle  vücuttaki bakterileri yok eder.
  • Boynuz pekmezinin çocuk felcini önlemede ve çocuklardaki zeka gelişimini tamamlama da ciddi katkıları olduğu bilinir. 
  • Kötü kolestrol olarak bilinen Ldl yi düşürür. 
  • Boynuz pekmezi uzun süre tokluk sağladığı için diyet yapan kişilerin kilo vermelerinde yardımcı olacaktır. 
  Boynuz Pekmezinin Faydaları
  Boynuz pekmezi faydalı besinler arasında yer alır fakat her şey gibi dengeli bir biçimde tüketilmelidir. Fazla tüketilmesinin de yol açabileceği sıkıntılar vardır. Ayrıca şeker hastalarının uzak durmasında fayda vardır.
  ]]>
  Dut Pekmezi Nasıl Yapılır https://www.pekmez.gen.tr/dut-pekmezi-nasil-yapilir.html Wed, 07 Nov 2018 20:16:48 +0000 Dut pekmezi nasıl yapılır, pekmez her zaman şifa kaynağı olarak tüketilmiş bir besindir. Özellikle mide sorunlarında özellikle tavsiye edilir. Geçmişte insanların reçel, bal, baklava yerine tükettiği bir üründü Dut pekmezi nasıl yapılır, pekmez her zaman şifa kaynağı olarak tüketilmiş bir besindir. Özellikle mide sorunlarında özellikle tavsiye edilir. Geçmişte insanların reçel, bal, baklava yerine tükettiği bir üründür. Dut ağaçları bu nedenle oldukça kıymetli görülmüştür. Ağacın dibine düşen dutlar bile kuruduğunda, elenerek küplere basılırmış. Bu kış döneminde çerez olarak tüketilirmiş. Bunu badem ve cevizle tüketmek ayrı bir keyif olurmuş. Ülkemizin hemen her bölgesinde dut pekmezi yapılmakta ve tüketilmektedir. Yöresel olarak değişik usullerde yapılsa da, genellikle aynı işlemlerden geçirilen dut şifalı bir hale gelmektedir.

  Dut pekmezinin yapılması için dir dut ağacından dutlar toplanmalıdır. Dut toplama ayrı bir sanattır diyebiliriz. Biri dut ağacına çıkacak, ağacı sallayacak. Altında 2-3 kişi bir çarşaf açacak ve dökülen dutlar zedelenmeden çarşafa dökülecek. Bunlar bir kovanın içine alınarak dut pekmezi yapımında kullanılacak. Kazanlarda odun ateşinde pişirilen dutlar oldukça zahmetli bir işlemden geçirilir. Yörelerde bu kalabalık bir grupla yapılır. Ancak yapılan işten büyük bir keyif alınır. Köylerimizde dut pekmezi yapımında bulunmanızı tavsiye ederiz. Bazı yörelerde kuru dutla yapılan pekmez, bazı yerlerde taze dutla yapılır. Ancak dutların biraz tatlı olması gerekir. Şeker oranı düşük olursa, pekmez yapımına pek uygun olmaz. Üstelik bunlarla yapılan pekmezde daha az ürün alınır.

  Dut pekmezi yapımı

  Dut pekmezini evde yapmak için, 1 ölçü taze dut ile 1 ölçü su kullanacaksınız. Dutun suyunun rahatça süzülmesi için bir düzenek hazırlayın. Temiz bir torbayı bir kasnağa geçirin. Bunu iki tane sopayla destekleyerek, sepet gibi bir yüksekliğin üzerine koyun. Bu şekilde dut daha rahatça süzülecektir.

  Dutları ve suyu bir tencerenin içine alarak, kaynatmaya başlayın. Kaynama sırasında üzerinde oluşan kefi delikli kepçeyle almalısınız. Kaynama dutun çiğ tadı gidinceye kadar, rengi iyice kızarıncaya kadar devam etmelidir. Bu yaklaşık 45 dakika sürer. Arada dutların tadına bakabilirsiniz. Dutların içindeki şekeri suya vermesi ve iyice tatsız hale gelmesi gerekiyor. Fakat dutlar suyun içinde dağılamamalıdır. Bu yüzden ağır ateşte pişirilmeli ve çok karıştırılmamalıdır. Hem suyunda fazla bulanık olmaması gerekir.

  Dut Pekmezi Nasıl Yapılır

  Dut kaynama işlemi bitince, süzgeçten suyu süzülür. Süzgecin üzerine bir ağırlık koyarsanız, dutların içindeki su daha rahat süzülecektir. Suyu iyice süzülünce, bunu bir tencerenin içine alın. Yeniden ocağın üzerine aldığınız suyu kaynatmaya koyun. Kaynadıkça üzerinde oluşan köpükleri mutlaka almalısınız. Bu şekilde 10 dakika kadar kaynayan suyu daha sonra yayvan ve geniş kaplara paylaştırın. Bu kapların derin olmaması gerekiyor. Eğer kapları daha önceden hafif ıslatarak külle ovarsanız, dut pekmezinin ekşimesine engel olursunuz. Bu kapları güneş alan bir yere koyun. Güneşin fazla olması pekmezi daha hızlı olgunlaştıracak, ekşimesine engel olacaktır. Bekledikçe suyu azalan şırayı daha büyük kapların içine alın. En son olarak tek kabın içinde pekmezi toplayın. Güneşin altında 2-3 gün kadar daha bekleterek, dut pekmezini hazır hale getirin. Bu aşamada üzerinde sarımsı ve köpüklü bir tabaka oluşur. Bu yüzden en son pekmezin bir tülbentten süzülmesi gerekiyor. Daha sonra kavanozlara koyarak, dut pekmezini tüketmek üzere saklayabilirsiniz.

  Afiyet olsun.

  ]]>
  Elma Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/elma-pekmezi.html Thu, 08 Nov 2018 06:07:19 +0000 Elma Pekmezi, Bilindiği gibi pekmez çeşitlerinin insan sağlığına etkisi oldukça büyüktür. Özellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin güçlenmesine çok büyük etkiler etmektedir. Bu nedenle birçok kişi tarafından tük Elma Pekmezi, Bilindiği gibi pekmez çeşitlerinin insan sağlığına etkisi oldukça büyüktür. Özellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin güçlenmesine çok büyük etkiler etmektedir. Bu nedenle birçok kişi tarafından tüketilen pekmezin birçok da türü bulunmaktadır. Pekmezler genellikle bitki türlerinden yapılmaktadır. Elma pekmezi diğer pekmez türlerine göre daha az tüketilen bir pekmezdir. Bu pekmezinde en az diğer pekmezler kadar fazla yararı bulunmaktadır. Fakat diğer pekmezlerin lezzeti bu pekmezin daha az tüketilmesine neden olmaktadır. Elma pekmezini her yaştan insanın yemesinde herhangi bir problem bulunmamaktadır. Şimdi yapılışı bu kadar basit olan pekmez türünü evlerinizde de kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu pekmez içerisindeki şeker miktarı diğer pekmezlere göre çok daha azdır. Bu nedenle şeker problemi olan kişiler bu pekmezi daha çok tercih etmektedirler. Elma pekmezi ülkemizde daha çok batı kesimlerde tüketilmektedir. Doğu kesimlerinde daha çok dut çeşitleri pekmezi ve üzüm pekmezi tüketilmektedir. Elma  pekmezi bazı insanların ilkbahar ve yaz aylarının olmazsa olmazı haline gelmiştir. Yapılışı da diğer pekmezlere göre çok daha kolay olan bu pekmezi evlerinizde rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Bu yapımı kolay pekmezin faydalarının günümüzde öğrenilmesiyle çok daha fazla tüketilmeye başlanmıştır.  

  Elma insan cildi için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Öyle ki cildi güzelleştirici ve cilde oldukça etkisi olan elma, her ne şekilde olursa olsun sağlığa çok yararlıdır. Bu durum tabi ki de elma pekmezi içinde geçerlidir.  Elma pekmezi özellikle yaşı ilerlemiş kişilerde kanda bulunan kolesterol seviyesini dengeleyerek  bunun yanında iyi bir antioksidan etkisi göstermektedir. Bu faydalı besin çoğu zaman birçok kimyasal ilaçtan daha fazla etki göstererek  bizleri birçok sağlık probleminden kurtarabilmektedir. Bunun için yapmamız gereken tek şey bolca ve düzenli olarak  bu pekmezi tüketmektir.  Elma pekmezi bir elmaya göre çok daha fazla faydalıdır. Çünkü bu pekmez güneşten aldığı vitamin ve özündeki vitaminlerle çok daha sağlıklı ve faydalı bir hale gelmiştir. Özellikle vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına etki eden  elma pekmezi  daha bir çok faydası ile bizleri şaşırtmaktadır. Elma pekmezini özellikle sabahları aç karınla yenildiğinde kişiyi gün boyu dinç ve zihinde tutabilmektedir.  Bu nedenle günü yoğun geçen insanlar içinde en uygun enerji yiyeceğidir.  Vücudunda kan sorunu olan kişiler için  bu pekmez ilaç niteliği taşımaktadır. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücudun kan yapımını hızlandırmaktadır.

  Elma Pekmezi

   Kemik erimesi problemi olan insanlar elma pekmezini kesinlikle tüketmelidirler. Kemiklerin güçlenmesinde oynadığı rol ile hem yaşlı insanlarda hem çocuklarda oldukça etkili bir besindir. Bu nedenle hem kendiniz hem de çocuklarınıza düzenli olarak günde 2 tatlı kaşığı yedirin. Elma pekmezi  çocuğunuza içirdiğiniz en güzel ilaçtır. Bu nedenle özellikle soğuk kış aylarından kaynaklanan soğuk algınlığı ve benzeri durumlarda bu pekmezi kullanabilirsiniz. Öyle ki bu pekmez en iyi tıbbi ilaçlar kadar etkili olacaktır.

  ]]>
  Hangi Pekmez Daha Faydalı https://www.pekmez.gen.tr/hangi-pekmez-daha-faydali.html Thu, 08 Nov 2018 21:38:24 +0000 Hangi Pekmez Daha Faydalı; Aslında hangi pekmezin diğerlerine göre daha faydalı olduğununu söyleyemeyiz. Çünkü tüm pekmez çeşitlerinin kendine göre faydaları ve iyi geldiği alanlar vardır.Pekm Hangi Pekmez Daha Faydalı; Aslında hangi pekmezin diğerlerine göre daha faydalı olduğununu söyleyemeyiz. Çünkü tüm pekmez çeşitlerinin kendine göre faydaları ve iyi geldiği alanlar vardır.

Pekmez Çeşitleri
 • Andız Pekmezi
 • Keçi Boynuzu Pekmezi
 • Dut  Pekmezi
 • Üzüm Pekmezi
 • Hurma Pekmezi
Andız Pekmezinin Faydaları

Andız pekmez,i andız ağacından elde edilir. Bir tür enerji deposu olan bu pekmez diğer tüm pekmezler gibi kan yapıcıdır. Bunun yanı sıra öksürüğe,bronşite, egzemaya,mide bulantısına,akciğer ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelen bir pekmez türüdür.

Keçi Boynuzu Pekmezinin Faydaları

Kansızlığa karsı en iyi gelen pekmez keçi boynuzu pekmezidir. Bağırsakları çalıştıran bu pekmez zayıflamak için de tüketilir. Bunun yanında çocuklar ve hamile bayanların tüketebileceği bu pekmez protein açısında çok önemlidir. Dişleri besler, vücudun enerji toplamasına yardımcı olur, kemikleri güçlendirir.Cinsel açıdan erkekteki spermlerin artmasını sağlar. Kolestrolün düşmesinde önemli rol oynar.

Hangi Pekmez Daha Faydalı
Dut Pekmezi

Halk arasında oldukça bilinen dut pekmezinin saymakla bitmeyecek derecede faydası vardır. Kansızlığa, mide hastalıklarına çok iyi gelir. Astım ve bronşit olan hastaların bu pekmezi tüketmeleri tavsiye edilir. Soğuklarda vücut direncini arttırır. Enerji verici özelliği olduğu için sporcular da kullanır. Çocukların zeka  gelişimi için faydalı olan bu pekmezi çocuklarınıza tüketmeniz çok yararlı olur. Dut pekmezi ile yapılan gargara ağız ve boğaz hastalıklarına iyi gelir.

Üzüm Pekmezi

Vücuttaki kan miktarıni arttırdığı gibi bağırsak ve böbreklerin çalışmasına iyi gelir. Hamilelikte bebeğin gelişmesinde çok etkili olduğu için uzmanlar tarafından önerilir. İştah açıcı özelliği olduğu gibi damar sertliğine de iyi gelir.

Hurma Pekmezi

Kuru öksürüğü giderir, uzun süre aç kalındığında vücutta oluşan halsizliği giderir. Enerji verici özelliği olduğundan dolayı sporcular tarafından çok kullanılır. Boğaz ağrısının giderilmesine iyi gelir. Beden ve zihin gelişimine faydalıdır.

Yukarıda saydığımız pekmezlerden,her birinin kendine göre faydaları vardır. Bu pekmezlerden hiç birini en faydalı diye seçemeyiz.
]]>
Tahin Pekmez Faydaları https://www.pekmez.gen.tr/tahin-pekmez-faydalari.html Fri, 09 Nov 2018 01:32:52 +0000 Tahin pekmez faydaları, özellikle kış aylarının ayrılmaz ikilisi olan tahin pekmez, beslenmede oldukça yararlı etkilere sahiptir. Geleneksel mutfağımızda oldukça uzun bir geçmişe sahip olan tatlı besinlerden biridi Tahin pekmez faydaları, özellikle kış aylarının ayrılmaz ikilisi olan tahin pekmez, beslenmede oldukça yararlı etkilere sahiptir. Geleneksel mutfağımızda oldukça uzun bir geçmişe sahip olan tatlı besinlerden biridir. Tahin vücuttaki hücreleri yenileyerek, tüketenlere gençlik kaynağı olmaktadır. İçeriğindeki maddelerle tahin antidepresan etkisi göstermektedir. Pekmezde enerji veren, kemik gelişiminden, kemik sağlığına kadar etkileriyle, kan yapıcı özelliğiyle dikkat çekmektedir. Tahin pekmez üretimi giderek artmakta, tüketimi de bununla orantılı şekilde artmaktadır. Özellikle ekolojik tarımla üretilen ürünlerle hazırlanan tahin pekmez daha faydalı etkilere sahiptir. Beslenmeden et ve süt kadar kıymetli olan tahin susamdan elde edilmektedir. Pekmez ise, incir, üzüm, dut gibi şifalı meyvelerden üretilir.

Tahin pekmez ayrı ayrı yararları olan besinlerdir

Yağlı bir tohum olan susam, Orta Asya'da binlerce yıldır ilaç olarak kullanılmaktadır. Hücreleri yenileme, yaraları iyileştirme etkisi olan susam, aynı zamanda gençlik kaynağıdır. Sindiriminin ağır olduğu düşünülse de, mide sorunu bulunmuyorsa, karaciğerde bir sorun yoksa, susamın sindiriminde sorun olmaz. Susam içeriğindeki maddeler sayesinde bazı sinirsel hastalıkların tedavi edilmesine destek olur. İçeriğinde bulunan yüksek protein ile alınan B vitaminin antidepresan özellikleri bulunmaktadır. Yüksek enerji kaynağı olan susam, mineraller ile vücutta cinsel ve mutluluk verici hormonların salgılanmasında etkilidir. Safra taşının düşürülmesinde, bronşit ve nefes darlığı tedavisinde destek olmaktadır. Bağırsakları yumuşatıcı etkisi, idrar söktürücü etkisi olan tahini suyla temas ettirmezseniz, uzun süre saklayabilirsiniz.

Tahin Pekmez Faydaları

Pekmezde herkes tarafından bilinen yararlı etkilere sahip bir besindir. Özellikle enerji verme konusunda pekmez birebir yararlıdır. Bunun yanında kemiklerin gelişiminde yararlı olacak kalsiyum içeriğine sahiptir. Ayrıca kan yapan demir içeriği de bulunmaktadır. Vücutta alınan besinlerle enerji elde edilmesi için, kandaki alyuvarların yeterli seviyede olması gerekir. Demir ise, alyuvar yapımında önemli bir yere sahiptir. Zaten demir eksikliği olduğunda, vücutta kansızlık ortaya çıkıyor. Bu yüzden pekmez kolay enerji kaynağı olmakla birlikte, enerjinin sağlanması amacıyla kan yapan maddeyi üretmektedir. Ayrıca bağırsaklarda gelişen ishal gibi sorunlarda besin takviyesi olmaktadır. Pekmez tuzlu gıdalarla birlikte tüketildiğinde ise, vücuttaki su kaybının önlenmesini sağlar. Potasyum içeriği bakımından da zengin bir besindir.

]]>
Beyaz Dut Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/beyaz-dut-pekmezi.html Fri, 09 Nov 2018 05:23:54 +0000 Beyaz dut pekmezi, çok eski zamanlardan beri beyaz dut pekmezini hepimiz çok severek yeriz ve bir çok faydası olduğunu biliriz. Beyaz dut pekmezi yaparken öncelikle olgunlaşmış dutlar toplanır. Toplanması biraz uğraştırıcı oldu Beyaz dut pekmezi, çok eski zamanlardan beri beyaz dut pekmezini hepimiz çok severek yeriz ve bir çok faydası olduğunu biliriz. Beyaz dut pekmezi yaparken öncelikle olgunlaşmış dutlar toplanır. Toplanması biraz uğraştırıcı olduğundan dut ağaçlarının altına büyük bezler serilerek dut sirkelenir ve kısa sürede daha çok dut toplanmış olur. Dutlar toplandıktan sonra içerisindeki saplardan ayıklanır ve iyice yıkanır. Üzerlerinde toz ve mikroorganizma kalıntıları olabileceği için sirkeli suda bekletilir ve iyice temizlenir.

Suyu süzülür ve yayvan bir tencereye alınır ve altı açılır. Dutlar iyice kaynatılır ve yumuşayınca bez bir torbaya alınır ve süzülür. Temiz bir çizme giyerek ezilir ve şırası çıkarılır. Süzekten geçirilerek posasından ve çekirdeklerinden ayrılır. Bundan sonra şıra tekrar geniş bir kaba alınır ve kaynatılmak için ocağa alınır. Kaynatırken sürekli olarak karıştırılması gerekir yoksa dibi tutar ve yanık kokusu gelebilir. Kaynamaya başlayınca üzerinde köpükler oluşur ve bu köpükler kepçe yardımı ile alınır. Yoksa renginde ve tadında değişmeler olacaktır. Kıvamının anlaşılması için bir tabağa damlatılır ve dağılmıyorsa olmuştur yoksa biraz daha kaynaması gerekir. Biraz soğuyup dinlendikten sonra cam kaplara alınır ve serin yerde muhafaza edilir.

Beyaz Dut Pekmezi
Beyaz dut pekmezi, beyaz dut pekmezinin bir çok da faydası vardır. Beyaz dut pekmezi kansızlığa çok iyi gelir, ülser gibi mide rahatsızlıklarında tedaviye yardımcı olur. Kemik erimesinde, astım ve bronşit tedavisinde, bebeklerin gelişiminde, özellikle kış aylarında vücut direncini arttırmada, sporcuların ihtiyaç duydukları enerjiyi arttırmada ve çocuklarda zeka gelişiminde oldukça faydalıdır. İçerisindeki vitaminler sayesinde minerallerin emilimini sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığına öksürüğe çok iyi gelir. 
]]>
Üzüm Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/uzum-pekmezi.html Fri, 09 Nov 2018 12:04:37 +0000 Üzüm Pekmezi, siyah üzümden elde edilen ve bütün yaş gruplarında çeşitli olumlu etkileri olan faydalı bir şuruptur. Siyah üzümün  içerdiği maddeler içinde en önemli ve faydalı olanı resveratrol maddesidir. Üzüm Üzüm Pekmezi, siyah üzümden elde edilen ve bütün yaş gruplarında çeşitli olumlu etkileri olan faydalı bir şuruptur. Siyah üzümün  içerdiği maddeler içinde en önemli ve faydalı olanı resveratrol maddesidir. Üzümün kabuğunda bulunan bu maddenin aktioksidan özelliği C vitamininden 30 kat, E vitamininden 50 kat daha fazladır. Doğal şekilde, tane tane tüketilen üzümde, meyve her ne kadar dişlerle iyice çiğnenip öğütülmüş olsa da vücut içindeki emilim aşamalarında içinde bulunan faydalı bileşenlerden sadece alınabilecek kadar miktar alınabilir. Vücudun, besin içeriğindeki faydalı maddeleri daha iyi şekilde emebilmesi için meyveyi üzüm pekmezi formunda tamamen ezilmiş ve homojen hale gelmiş şekilde tüketmek daha etkili bir yöntem olmaktadır.

Üzüm Pekmezinin Faydaları Nelerdir

Üzüm pekmezi inflamasyon karşıtı özelliği ile ciltte meydana gelebilecek iltihaplanma, apne vb. olumsuz komplikasyonlara karşı direnç sağlar. 

Kansere yakalanma riskini azaltır.

Ciltteki olumlu etkileri sadece iltihaplanmaları önlemekle sınırlı değildir. Anti-agink etkisi ile yaşlanmayı yavaşlatan bir özelliğe sahiptir. Yavaşlatma alanı sadece cilt ile bağdaştırılmamalıdır. Vücudun tamamının dinç ve diri kalmasını sağlar, yaşam süresini uzatır.

İçerdiği mineral zenginliği ile vücuda yapılması gereken mineral takviyelerinde kimyasal ilaçlara alternatif bir doğal seçenektir. Özellikle bağışıklık sistemi yeni oturmaya başlayan küçük çocuklarda mineral eksikliğini kimyasal ilaçlar yerine üzüm pekmezi ile gidermek çok daha sağlıklı bir yöntem olmaktadır.

Üzüm Pekmezi
Antioksidan yönünden oldukça zengin olması ve şeker bakımından oldukça yüksek derecede şirin olması nedeni ile vücutta karbonhidrat sağlayıcısı görevi görür. Buna bağlı olarak üzüm pekmezi ile vücuda giren karbonhidratlar ve antioksidanlar enerji döngüsünü hızlandırır. Daha hızlı ve daha çok miktarda enerji üretilmesine katkı sağlar.  Bu özelliği ile sporcular, psikolojik bir hastalık olan hipersomnia hastaları, kas erimesi vb. rahatsızlıkları olan kişiler tarafından çokça tercih edilmektedir.

Vücuda alınması gereken fosfor ve kalsiyum dengesini çok iyi sağladığı için çocuklarda boy uzamasına büyük ölçüde katkı sağlar. Çocukların gelişim döneminde en çok ihtiyaç duyduğu minerallerden birisi kalsiyumdur. Bu yüzden kalsiyumun fosfordan daha çok miktarda bulunması ve vücut tarafından emilmesi gerekir. Üzüm pekmezindeki fosfor miktarı 85 mg oranını geçmemektedir. Kalsiyum oranı ise 85 mg''den daha fazla bulunarak vücuda alımı daha fazla olur. Bu nedenle aradaki denge diğer besinlere göre daha verimli şekilde ilerler.
]]>
Pekmez Sucuğu https://www.pekmez.gen.tr/pekmez-sucugu.html Fri, 09 Nov 2018 21:42:36 +0000 Pekmez sucuğu, pekmezin nişasta ile kaynatılıp ipe dizilip daha sonrada cevizle bütünleştirilerek kurutulmasıyla elde edilen geleneksel  bir tatlıdır.Pekmez sucuğu içerisinde A, D, E, K ve B vitaminlerinin yanı sıra magnezy Pekmez sucuğu, pekmezin nişasta ile kaynatılıp ipe dizilip daha sonrada cevizle bütünleştirilerek kurutulmasıyla elde edilen geleneksel  bir tatlıdır.
Pekmez sucuğu içerisinde A, D, E, K ve B vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, selenyum, potasyum, kalsiyum, bolca lif  ihtiva eder. Bu yönüyle besin ve enerji değeri yüksek bir tatlı çeşididir. Bu yüzden sağlıksız atıştırmalıklara alternatiftir.
Pekmez sucuğu içeriğinden dolayı birçok faydası vardır. Bunlar arasında tansiyonu düzenlemesi, kansızlığa ve halsizliğe iyi gelmesi, erkeklerdeki iktidarsızlığa karşı savaşması vardır. Ayrıca pekmez sucuk dokuların ve hormonların üretilmesinde, vücudun su dengesinin korunmasında, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde katkıları olan bir besindir. Pekmez sucuğunu evde yapmak mümkündür.
Pekmez Sucuğu
İşte pekmez sucuğun tarifi:

Malzemeler: 
 • 4 su bardağı su
 • 3 su bardağı pekmez
 • 1/ 2 kg iç ceviz
 • Yarım su bardağı nişasta
 • Yarım su bardağı un
 • Yarım su bardağı şeker
Yapılışı: Pekmez ve su bir tencerede çırpılır ve bu karışımdan 1 su bardağı alınır. Ayrı bir kapta nişasta,  un ile ayrılmış olan bu karışım çırpılarak tencereye aktarılır. Krema kıvamına gelince daha önceden yorgan ipliğine dizilmiş cevizler tencereye batırılarak cevizle bütünleşmesi sağlanır daha sonra da uygun bir yere asılarak kurumaya bırakılır. 2 günden sonra bir streç filme sarılır. Artık yemeye hazır hale gelmiş olur.Afiyet olsun....
]]>
Karadut Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/karadut-pekmezi.html Sat, 10 Nov 2018 21:13:33 +0000 Karadut pekmezi, pekmez içeriğinde yüksek oranda şeker barındıran çok iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Vücudun ihtiyaç duyduğu potasyum, demir, magnezyum gereksiniminin çoğunluğu karşılayıcı özellikt Karadut pekmezi, pekmez içeriğinde yüksek oranda şeker barındıran çok iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Vücudun ihtiyaç duyduğu potasyum, demir, magnezyum gereksiniminin çoğunluğu karşılayıcı özelliktedir. Yaklaşık 200 gram kadar pekmez, 300 gram ekmek, 350 gram et ve 150 gram süt ile eş değerlere sahiptir. Özellikle hamilelik döneminde hem anne hem de anne karnındaki bebek için yararlı bir besin maddesidir. Mide, bağırsak ve böbrekler için faydaları azımsanmayacak kadar fazladır. Pekmezin faydalarından tam olarak yararlanmak için hazırlama ve saklama koşulları çok önemlidir. Bilinçsiz tüketim ve hazırlama koşulları nedeniyle pekmez vücut için sağlık yerine daha çok zararda bulunabilir.

Karadut Pekmezi Nasıl Hazırlanır

2 kilo kadar karadut süzgece alınarak bol su ile iyice yıkanır. Ardından geniş bir tencereye alınarak üzerini hafif geçecek şekilde su ilave edilir. Kısık ateşte devamlı karıştırarak 40 dakika dutlar suyunu bırakıncaya kadar kaynatılır. Ardından geniş bir tencerenin üzerine süzgeç yerleştirilir. Süzgecin üzerine temiz bir tülbent kapatılarak kaynayan dutlar dökülerek süzülür. Tülbenttin üzerinde kalan dutlar el ile iyice sıkılır. Tencereye akan dut suları tekrar ocağa alınarak koyulaşıncaya kadar kaynatılır. Yaklaşık bal kıvamına gelene kadar yoğunlaşmalıdır. Ocakta kaynamakta olan pekmeze yarım limon suyu eklenerek 8-10 dakika kadar daha kaynatılarak ocaktan alınır. Pekmez soğumaya bırakılır. Soğuyan pekmez cam kavanozlara paylaştırılarak serin ve güneş almayan bir yerde muhafaza edilir.

Karadut Pekmezi

Karadut Pekmezinin Faydaları

 • Karadut pekmezi pekmez çeşitleri arasında en çok tercihe dilenlerden biridir. İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığa karşı şifa olur. Karadut pekmezinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Karadut pekmezi vücut için harika bir enerji kaynağıdır. Mineraller bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Hamilelik döneminde, emzirme döneminde ve çocuklar için inanılmaz faydalıdır.
 • Magnezyum, demir ve çinko içeriği ile vücut sağlığını korumaya yardımcı olur. Beyin ve sinir sistemi için oldukça faydalıdır.
 • Ülser, anemi, mide ve bağırsak hastalıklarına karşı iyi gelir.
 • Üst solunum yolları ile alakalı gelişen astım, bronşit ve alerji nedeniyle gelişen hastalıklara karşı faydalıdır.
 • Ağız, boğaz ve yemek borusuna karşı faydalı olan dut pekmezi, bölgelerde oluşan mikropları temizleyici etki yaratır. Dut pekmezi gargara suyu olarak ağız temizliği için kullanılabilir.
 • Zeka üzerinde olumlu etki yaratan karadut pekmezini uzmanlar daha çok çocukların gelişimine katkıda bulunması için önermektedir.
 • Bebeklerin ağız içinde oluşan pamukçuk hastalığına karşı dut pekmezi kullanılabilir.
 • İdrar yolunda oluşan iltihap ve kabızlığa karşı faydalı bir besin maddesidir.
]]>
Pekmez Kilo Aldırır Mı https://www.pekmez.gen.tr/pekmez-kilo-aldirir-mi.html Sun, 11 Nov 2018 19:59:30 +0000 Pekmez kilo aldırır mı, kilo vermek ya da kilo almak isteyen kişiler tükettiği gıdaların kilo aldırıp aldırmadığı konusunu oldukça merak etmektedir. Sağlık açısından tam bir şifa kaynağı olan pekmezin kilo a Pekmez kilo aldırır mı, kilo vermek ya da kilo almak isteyen kişiler tükettiği gıdaların kilo aldırıp aldırmadığı konusunu oldukça merak etmektedir. Sağlık açısından tam bir şifa kaynağı olan pekmezin kilo aldırıcı özelliğinin olup olmadığı da çoğu kişi için merak konusudur. Pekmez özellikle sabah kahvaltılarında tahin ile karıştırılarak tüketilen bir besin kaynağıdır. Kilo vermek isteyen kişiler kilo vermek için kalori bakımından düşük gıdaları tüketmeye özen göstermeli, kilo almak isteyenler de tam tersi kalori bakımından sağlıklı ve zengin gıdalar ile beslenmelidir. Pekmez kalori bakımından oldukça zengin olan ve vücut için ideal bir enerji kaynağıdır. 1 yemek kaşığı pekmez yaklaşık 60 kalori içermektedir. Pekmezin kalorisi göz önünde bulundurulduğunda aşırı tüketimi kilo alımına neden olabilir. Yani pekmez kilo aldırır.

Pekmez kilo almak istemeyen kişiler tarafından tüketilecekse tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Rafine şekere nazaran ideal bir tatlandırıcı olan pekmez bilinçsiz tüketildiğinde ciddi anlamda kalori olarak vücuda dönüş yapar. Yine kilo vermek isteyen kişiler bal yerine pekmez tüketmeyi tercih edebilir. Pekmez mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır. Bu özelliği nedeniyle kilo verme aşamasına katkıda bulunur. Aynı zamanda kaliteli şeker barındıran pekmez vücudun günlük karbonhidrat gereksiniminin neredeyse tamamını karşılar. Bu faydaları göz önünde bulundurulmalı ve kilo almamak için kalori hesabı iyi yapılmalıdır. Aşırı tüketimi vücuda kilo olarak dönüş yapabilir.

Tüm bunların yanı sıra pekmez insan vücudu için inanılmaz faydalar sağlamaktadır. B6, demir, magnezyum, potasyum, manganez ve fosfor gibi vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahiptir. Mükemmel bir antioksidan olan pekmez, vücudu kanser riskine karşı koruyucu etki sağlar. Kalp-damar hastalıklarında, sindirim problemlerinde, karaciğer hastalıklarında, kemik gelişiminde, cilt sağlığında faydaları azımsanmayacak kadar çoktur. Bu tür faydalarından yararlanmak için özellikle sabahları 1 yemek kaşığı pekmez tüketilebilir. Pekmez tek başına tüketilemiyorsa yarım çay bardağı ılık su ile karıştırılarak içilebilir. 1 yemek kaşığından fazla tüketmek kilo kontrolün yapan kişiler için sakıncalı olur. Kilo almak isteyenler ise günde sabah ve akşam olmak şartı ile yarım çay bardağı pekmez içebilir. Bu şekilde vücuda alınan kalori miktarı arttırılarak kilo alımı sağlanabilir.

Pekmez Kilo Aldırır Mı

100 Gram Pekmezin Besin Değerleri

Enerji: 977

Karbonhidrat: 252 gram

Protein: 0

Yağ: 0.3 gram

Kolesterol: 0

Diyet lifi: 0

Sodyum: 125 miligram

Potasyum: 4933 miligram

Niasin: 3.1 miligram

Tiamin: 0.1 miligram

Pridoksin: 0.074 miligram

Bakır: 1.6 miligram

Demir: 15.9 miligram

Magnezyum: 816 miligram

Manganez: 5.2 miligram

Fosfor: 104 miligram

Çinko: 1.0 miligram

]]>
Kayısı Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/kayisi-pekmezi.html Mon, 12 Nov 2018 03:12:54 +0000 Kayısı pekmezi, kayısı yaz döneminin en önemli meyvelerinden biridir. Çoğunluğu kurutularak ihraç edilse de, son yıllarda pekmez yapımında kullanılmaya başlanmıştır. Kayısı pekmezi içeriğindeki demir, fosfor Kayısı pekmezi, kayısı yaz döneminin en önemli meyvelerinden biridir. Çoğunluğu kurutularak ihraç edilse de, son yıllarda pekmez yapımında kullanılmaya başlanmıştır. Kayısı pekmezi içeriğindeki demir, fosfor ve potasyum mineralleri, A, C ve B3 vitaminleri ile sağlık açısından oldukça faydalıdır. Hem vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi verir, hem de cildin beslenmesini ve güzelleşmesini sağlar. Kayısıdaki betakaroten maddesi kanseri özellikle akciğer kanserini önler, kalp hastalıklarından ve katarakttan korunmayı sağlar. Kayısı pekmezi taze ve kuru kayısıdan üretilir. Şıra elde edilerek, şıranın asitliği giderilir, filtrasyon, evaporasyon aşamalarından geçirilerek, soğutulur ve ambalajlanarak dinlendikten sonra tüketime sunulur. Kayısı pulpunda bulunan ham lif sindirim sisteminin düzenlenmesinde, içeriğindeki fenolik madde ile ham lif sayesinde antioksidan etkiye neden olur. Kansere neden olabilecek tümör oluşumlarını engeller. 

Kayısı pekmezi nasıl üretilir

Pekmezin üretiminde taze ve kuru kayısı kullanılabilir. Bunun için kayısı bazı aşamalardan geçirilir.

Kayısı şırasının elde edilmesi: Kayısılar önce iyice yıkanır. Çekirdekleri ayıklanan kayısılar parçalanır, preslenerek ilk şıraları alınır. Şırasından ayrılan posalar, 80-90 derecede olan sıcak suda 1-2 defa haşlanır ve ekstrasyonu sağlanmış olur. Her defasında presleme yapılır ve posada olan şeker azaltılır. Kuru kayısılarda ise önce ıslatma işlemi yapılır. Bu şekilde 12 saat bekletilir ve kayısılar nemlendirilir. Kayısılardaki şekerin bir kısmı da suya geçer. Yine ilk şıra alınır ve meyveler ayrılır. Ardından 100 derecelik suda meyveler ısıl işleme tabi tutulur. Preslenerek yeniden kaynatılır. Bu işlem 2 defa yapılır. Hatta bazen 3. defa yapılabilir. En son olarak kayısılar preslenir ve son şırası alınır.

Kayısı Pekmezi

Briks ve pH ayarlama: Elde edilen şıralar daha sonra ön filtrasyona tabi tutulur ve iri parçacıklardan ayrılır. Ardından pH değerine bakılır. Briks düşük olursa, pekmez ilavesiyle ayarlama yapılır. Çünkü daha çok ısıl işlem gerektireceğinden, maliyeti yükseltir. Şıra 40-60 dereye gelince asit giderme işlemine tabi tutulur. Kayısı şırasının pH değeri genellikle 5,00-5,30 arasında, pekmezinin ise 4,80-5,50 arasında olması gerekir. pH dengelemeden önce şıra kazanda karıştırılarak, homojen hal alması sağlanır. Bu kısa sürede yapılır. Yeniden şıra 40 dereye gelince, pH ölçümü yapılır. Asitliğin giderilmesi için, CaCO3 içeriği fazla olan pekmez toprağından yararlanılır. Ya da teknik CaCO3 de kullanılabilir. Bunun miktarı meyve suyunun asitliğine göre değişir. Bu asit giderme işlemi çok önemlidir. Ayarlanamadığı takdirde, tatlı bir pekmez elde edilemez. Tadı ekşi olan, pH değeri düşük olan bir kayısı pekmezi elde edilir. Fazla kullanılırsa da, pekmezin rengi koyu, tadı ve kokusu bozuk olur.

Tortu ayrıma ve filtrasyon: Yapılan asit giderme işleminde şıraya karıştırılan pekmez toprağı 5-6 saat bekletilir. Bu sürenin sonunda tortu dibe çökmüş olur. Tortu ayırmadan önce sifonlama işlemi yapılır. Ardından uygun filtre ile berraklaştırma işlemine geçilir. Artık şıra tortusundan ayrılmış ve evaporasyon için hazır hale gelmiştir.

Evaporasyon: Şıranın konsantrasyonunun arttırılması, pekmezin pişirilmesi bu işlemle yapılır. Bu aşamada düşük basınçla su uzaklaştırılır. Bazen pişirme vakumla yapılır. Böylece daha az yanma olduğundan, kayısı pekmezinde karemelizasyon azalır. Hem de  pekmezdeki şeker yanmadığından daha sağlıklı bir kayısı pekmezi üretilmiş olur. Pekmezin tadı ve kokusu da istendiği gibi olur. Pekmezin koyulaştırma oranı, şekerlenme ve bozulmalar açısından önemlidir. İyi ve kaliteli bir pekmezde % 68-70 oranında kuru madde olmalıdır. Bu yüzden konsantrasyon işlemi kuru madde oranı % 68 oluncaya kadar yapılır. 67-70 derecede pişirilen pekmez, 10-15 dakika 100-110 dereceye çıkarılır ve sterilizasyon yapılır. Böylece kuru]]> Keçiboynuzu Pekmezi Nasıl Tüketilmeli https://www.pekmez.gen.tr/keciboynuzu-pekmezi-nasil-tuketilmeli.html Mon, 12 Nov 2018 12:22:59 +0000 Keçiboynuzu pekmezi nasıl tüketilmeli, Keçiboynuzu pekmezi en faydalı pekmezlerdendir. Harnup pekmezi nasıl ve niçin kullanılır iyi bilmek gerekir. Harnup pekmezi naturel biçimde tüketildiği zaman yararlıdır. Harnup  pekmez Keçiboynuzu pekmezi nasıl tüketilmeli, Keçiboynuzu pekmezi en faydalı pekmezlerdendir. Harnup pekmezi nasıl ve niçin kullanılır iyi bilmek gerekir. Harnup pekmezi naturel biçimde tüketildiği zaman yararlıdır. Harnup  pekmezi erkenden aç karna bir şekerli kaşığı harnup pekmezini yutmak suretiyle tüketilebilir.


Olgunlaşmadan yenilirse bağırsakları yumuşatır  olgunken tüketilirse kabızlık yapar. Yabani olan kişilerin tohumlarına 'Kırat' ya da 'Karat' ismi verilir. (0 2 gr bir karat) Karat miktarı buradan gelmektedir. Keçiboynuzunun içerdiği gallik asit birey sıhhati üstünde çok tesiri olan bir maddedir. Bu maddenin anlatılan bu özelliklerini artıran ve destek eden keçiboynuzunda yer alan promotor maddelerdir. Günümüz hayat koşullarında maruz kaldığımız eletromanyetik kirlilikle vücuda giren radyasyonu dışarı atma niteliğine sahip harnup  7'den 70'e herkesin gündelik vitamin gereksinimini karşılamaktadır. Akciğer ödemine karşın keçiboynuzunun takviyesi eşsiz bir olanak. Balgam söktürücü gücü ve astıma karşın olan iyileştirme edici gücü de çok fazladır. 
Keçiboynuzunun en mühim özelliği soluk alma zorluğunda çok yararlı olmasıdır. Harnup nefes darlığı için etkili maddesi sadece bu bitkide bulunmamaktadır. Bu faktör madde bununla birlikte birtakım alerjik astım rahatsızlıklarında o kadar etkilidir ki vakit kaybetmeden netice almak olası olabilir. Bununla birlikte alerjinin kapı araladığı soluk darlığı problemlerine de iyi gelmektedir. Kortizon tedavisinden yabancı çıkar yol bulamayan  alerjik soluk darlığı çeken ve senenin belirli mevsimlerinde kuvvetli öksürük krizleri meydana geldiğini ifade eden çoğu insanın  keçiboynuzunu kullanmaya başladıktan ek olarak anında sonrası gün rahatlamaya başladıkları gözlemlenmektedir. Guatr rahatsızlığından ötürü soluk darlığı çekenler de pozitif neticeler aldıklarını belirtmişlerdir. Harnup bitkisinde kolesterol bulunmaması ayrı bir avantajdır. Kafein ve theobromine içermediği için de kan basıncı sorunu olan kişilerin kolay bir şekilde uygulayabilecekleri bir kürdür. Fosfor ve kalsiyum açısından zengindir. Bu sebeple osteoporoz hastalığı olanlara kalsiyum gereksinimlerinin karşılanmasında çok güzel bir destekleyicidir.
Keçiboynuzu Pekmezi Nasıl Tüketilmeli
Alerji ve soluk darlığı rehabilitasyonunda kullanımı

Orta büyüklükteki harnuptan 6-7 tanesini öncesinde sıcak olmayan su altında yıkayın. Ek Olarak hemen ardından bunları minik küçük kırarak  kaynamakta olan 1/2 litreye uzak olmayan suyun içerisine atın. Hafif ateşte 7-8 dk kaynatınız. Soğuduktan hemen ardından süzerek suyunu cam şişeye doldurun. Buzdolabında en çok üç gün bekletebilirsiniz. Her gün erken kahvaltısı içinde ve akşam yemeğinden öncesinde bir çay bardağı için. Tahmini 1/2 litre model hazırladığınız harnup suyu üç gün buzdolabında bozulmadan korunabilir. Her üç gün içerisinde bir  taze model hazırlamanız gerekecektir. Hiç aralıksız 20 gün uygulayın. 

Akciğer kanserini tedbir için kullanımı

Soğuk su altında 6-7 regl harnupu yıkadıktan hemen ardından 600-650 ml kaynamakta olan suyun içerisine kırarak atın. 3-4 dk hafif ateşte ağzı kapalı model kaynadıktan hemen ardından 20 dk soğumaya bırakın. Yirmi dk hemen ardından harnup parçalarını temiz bir kaşık ile kabın içerisinden çıkartın. Soğuduktan hemen ardından temiz bir kaba suyunu alın. Her ay 4 gün erken ve akşam birer çay bardağı içmeniz gerekmektedir .

İktidarsızlık rehabilitasyonunda kullanımı

Hareketli sperm sayısını ve kalitesini artırıcı ve de erkeklerdeki iktidarsızlığa karşın olan bu kür için kaynamakta olan tahmini 1/2 litre suya  6-7 regl harnupları küçücük parçalar halinde kırarak atın. Ağzı kapalı şekilde hafif ateşte 3 dk kaynatın. Kaynama ömrü bitirdikten hemen ardından ocağın]]> Doğal Pekmez https://www.pekmez.gen.tr/dogal-pekmez.html Mon, 12 Nov 2018 19:28:54 +0000 Doğal pekmez, pekmez çok sevilen ve bir çok faydası olduğu bilinen bir gıdadır ve dut üzüm keçi boynuzu gibi meyvelerden oldukça sık yapılır. Yapımı ise bu meyvelerin toplanıp temizlenip kaynatılması aşamalarından geçer. Doğal pekmez, pekmez çok sevilen ve bir çok faydası olduğu bilinen bir gıdadır ve dut üzüm keçi boynuzu gibi meyvelerden oldukça sık yapılır. Yapımı ise bu meyvelerin toplanıp temizlenip kaynatılması aşamalarından geçer. Pekmezin besin değeri oldukça yüksektir ve kansızlığa çok iyi gelir. Bir çok hastalığın tedavisinde de kullanılır. Özellikle mide ülseri soğuk algınlığı ve öksürükte vazgeçilmez besin kaynaklarından biridir. Evde dut reçeli yaparken isteğe göre miktar ayarlanır ve dutlar temizlenir ayıklanır ve güzelce yıkanır. Bir tencereye alınır ve yumuşayıncaya kadar kaynatılır daha sonra bir bez torbaya konularak süzülür ve posasından çekirdeklerinden arındırılır süzülen bu hali tekrar yayvan bir kaba alınır ve kaynatılmaya devam edilir. Kaynatıldığı esnada üzerine köpükler birikir bu köpüklerin bir kaşık ya da kepçe yardımıyla alınması gerekir yoksa pekmezin tadını ve rengini bozabilir. Pekmezin kıvamının çok akışkan olmaması gerekir bu nedenle iyice kaynatılması gerekir. Kıvamının anlaşılması için düz bir tabağa bir damla damlatılır ve dağılmıyorsa koyulaşması tamamdır ocağın altı kapatılabilir. Yoksa biraz daha kaynaması gerekir. Kıvamı tam olarak ayarlanınca önce dinlenmeye alınır ve bir kaç saat dinlendirilip soğutulduktan sonra kaplara konur ve serin yerde muhafaza edilir.

Doğal PekmezDoğal pekmez, yapımı kolay ve çok masrafı olmayan pekmezin bir çok da faydası vardır. İçerisinde demir ve kalsiyum gibi bazı mineraller bulundurur ve minerallerin emilimini ve kanda oksijeni taşıyan hücrelerin ve enzimlerin üretimi için gereklidir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir. Günlük sekiz on miligram kadar alınması oldukça faydalıdır. Bu miktar gebe kadınlarda adet dönemlerinde daha da arttırılabilir. Kan yapımına yardımcıdır. Metabolizmanın uyarılmasına yarayan enzimlerin yapılmasını sağlar. İçersindeki A vitamini ile göz problemlerinin oluşumunu önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Cilt sorunlarının giderilmesine yardımcı olur, soğuk algınlığına ve böbreklerde, mesane de akciğerlerdeki enfeksiyon oluşumunu önler. Dokuların bakım ve onarımlarını yeni hücrelerin oluşumunu sağlar. Antioksidan olarak fayda gösterir hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur. Yaşlanmaya sebep olan hücreleri yavaşlatır. İçerisindeki B1 ve B2 vitaminleri ile vücuda enerji kazandırır. Saç ve cilt sağlığına oldukça iyi gelir. Ülseri ve mide hastalıklarını önler. Kemik erimesi astım ve bronşit tedavisinde sıklıkla kullanılır. Bebeklerin gelişimine ve büyümesine katkı sağlamak için kullanılır. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığına karşı, vücut direncini arttırmaya karşı bire birdir. Sporcularda enerji sağlamak amacıyla tüketirler. Çocukların gelişim döneminde de çok kullanılır.
]]>
Harnup Pekmezinin Faydaları https://www.pekmez.gen.tr/harnup-pekmezinin-faydalari.html Mon, 12 Nov 2018 20:34:38 +0000 Harnup Pekmezinin Faydaları, Keçi boynuzunun içeriğinde bol miktarda gallik asit bulunur. Bu asit insan sağlığına o kadar faydalıdır ki, neredeyse yaşam iksiri denebilir. Harnup pekmezi sağlıklı bir hayat sürmek isteyen herkesin Harnup Pekmezinin Faydaları, Keçi boynuzunun içeriğinde bol miktarda gallik asit bulunur. Bu asit insan sağlığına o kadar faydalıdır ki, neredeyse yaşam iksiri denebilir. Harnup pekmezi sağlıklı bir hayat sürmek isteyen herkesin mutfağından eksik etmemesi gereken bir besindir. İnsan sağlığına pek çok faydaları vardır. Diğer pekmezlere kıyasla çok daha düşük kalorili ve daha az yağ içerir. Bütün faydalarına rağmen şeker hastalarının tüketmesi tavsiye edilmez..

Harnup pekmezinde sütün üç katına denk gelecek oranda kalsiyum vardır. Yüksek doğal şeker zengin mineraller ve vitaminler A, B B2 B3 D vitamini içerir. Zengin bir besin kaynağıdır.

Harnup Pekmezinin Faydaları
Harnup Pekmezinin En Bilinen Bazı Faydalarını Şu Şekilde Sıralayabiliriz
 • İçeriğinde bulunan bol miktardaki E vitamini öksürüğe, soğuk algınlığına ve gribe çok faydalıdır.
 • Harnup pekmezi düzenli kullanıldığında kemik erimesini önler ve mevcut olan kemik erimesinin ilerlemesini durdurarak kemiklerin daha da güçlenmesini sağlar.
 • Balgam söktürücü özelliği vardır. Buronşları yumuşatır ve nefesi açar.
 • Sigara kullananların ciğerlerine vermiş olduğu zararın en aza indirilmesini sağlar. Bu yüzden sigara içenlerin her gün tüketmeleri sigaranın zararlarını en aza indirir.
 • Alerjik sebeplerle nefes darlığı sorunu olanların keçi boynuzu pekmezi tüketmeleri önerilir.
 • Mide ve bağırsaklarda biriken gazı gidererek rahatlama sağlar.
 • Bağırsaklarda bulunan kıl kurdu tenya solucan gibi parazitleri temizler.
 • Erkeklerde iktidarsızlığın giderilmesinde ve önlenmesinde çok etkilidir.
 • Kanserin her türlüsüne karşı koruyucudur ve kanser tedavisi esnasında kullanılırsa hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Kansızlığı önler ayrıca tedavisinde de oldukça etkilidir.
 • İshal olan birine harnubun kendisi veya pekmezi verildiğinde iyi gelecektir. 
 • Düzenli tüketildiğinde bağırsak fonksiyonlarını düzenleyerek kabızlığın önlenmesinde çok faydalıdır.
 • Yüksek oranda kalsiyum mineral ve vitamin içerdiğinden diş ve diş etlerine çok faydalıdır.
 • Kanda bulunan zehirli maddeleri temizler.
 • Bol miktarda sodyum, potasyum, içerdiğinden tansiyon, karaciğer ve akciğerin üzerinde oldukça önemli faylara sahiptir.
 • Kalbi korur ve Kalp çarpıntısını önler.
 • İnsan vücuduna giren radyasyonun dışarı atılmasında çok etkilidir. Özellikle bilgisayar başında çok oturanların her gün tüketmeleri tavsiye edilir.
 • Cildi güzelleştirir.
 • Yaşlanmayı geciktirir. 
]]>
Bebeklere Pekmez Kaçıncı Ayda Verilir https://www.pekmez.gen.tr/bebeklere-pekmez-kacinci-ayda-verilir.html Tue, 13 Nov 2018 03:24:17 +0000 Bebeklere pekmez kaçıncı ayda verilir, bebeklerin sağlıklı beslenmesi anneler için oldukça önemlidir. Özellikle anne sütüyle beslenen bebeklerde ek gıdalara geçiş her zaman anneler için önemli olmuştur. Hangi bes Bebeklere pekmez kaçıncı ayda verilir, bebeklerin sağlıklı beslenmesi anneler için oldukça önemlidir. Özellikle anne sütüyle beslenen bebeklerde ek gıdalara geçiş her zaman anneler için önemli olmuştur. Hangi besinlerin bebeklere verilebileceği, ne kadar verileceği konusunda tereddütler yaşanır. Bu konuda her zaman bir uzmandan destek alınması tavsiye edilir. Çünkü bebeğin hassas olan sindirim sistemi besinlerden çok kolay şekilde etkilenebilir. Üstelik ek gıdaların her zaman alıştırılarak verilmesi, miktarının zaman içinde çoğaltılması gerekir. Pekmezde bu gıdalardan biridir. Pekmez vücutta demir açısından oldukça önemlidir. Kandaki alyuvarların yapımı için, demir gerekmektedir. Pekmezde demir bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle bebeklerin pekmezden mahrum bırakılmaması gerekir. Fakat pekmez bebeklere nasıl verilecek, hangi miktarda verilecek, bu konular önemlidir. Öncelikle bebeklere pekmezde dahil olmak üzere, her türlü ek gıda altıncı ayın bitimi yedinci ayın başlamasıyla birlikte verilmelidir. Pekmezi kahvaltısında ya da tek başına 1 tatlı kaşığı verebilirsiniz. İlk günlerde bu ölçüyü az tutarak, giderek miktarı 1 tatlı kaşığına çıkarabilirsiniz.

Bebeklere pekmez nasıl verilmelidir

Bebeğiniz altıncı ayını tamamlayınca, genellikle sabahları 07.00 ile 09.00 saatleri arasında kahvaltı yapmalıdır. Kahvaltısında beyaz peynir, yumurta sarısı, bebe bisküvisi gibi besleyici besinlerin yanında 1 tatlı kaşığı pekmez verilebilir. Arzu edilirse bu besinlerin hepsini birlikte kasede karıştırabilir, ıhlamur eşliğinde bebeğinize verebilirsiniz. Bu şekilde yemeyi tercih etmezse, gün içinde 1 tatlı kaşığı pekmezi tek başına vermenizde mümkündür.

Bebeklere Pekmez Kaçıncı Ayda Verilir

Bebeklerin beslemesinde pekmezin önemi nedir

Bebeklerin büyüme ve gelişme çağında bazı besinler oldukça önemlidir. Pekmezde bu besinler arasında yer alır. Pekmezin içeriğindeki demir, kalsiyum gibi değerler, enerji almasını sağlayacak karbonhidrat gelişme çağında bebeğinize oldukça yararlı olacaktır. Sadece kan yapımında değil, kemiklerinin güçlendirilmesinde de önemli bir besindir. 100 ml pekmezin içinde 10 mg demir bulunmaktadır. Diğer demir içeren besinlerle kıyaslanırsa, pekmezde bulunan demir bağırsaklarda daha hızlı emilir ve kana daha hızlı karışır. İçeriğinde bulunan magnezyum ve potasyumunda bebekleriniz için önemi büyüktür.

Bebeklere pekmez verilirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

Bebeklere zengin demir içeriği olan pekmezin günde 1 tatlı kaşığı verilmesi oldukça uygundur. Kahvaltıda yumurta sarısı ve pekmez bir arada verildiğinde, yanında süt tozu içeriği olan hazır mamalar ya da kaşık mamalarının beraber verilmemesi uygundur. Çünkü pekmez ve yumurta sarısı demir deposudur. Eğer yanında kalsiyum içeren besinler verilirse, kalsiyum demirin emilimini engelleyecektir. Demir içeren besinler C vitamini içeren besinlerle birlikte tüketilirse, demir kana daha hızlı karışacak ve kansızlık sorunu engellenmiş olacaktır. Bu alışkanlığı bebeğinize verebilirseniz, yaşam boyu buna devam edecek ve kansızlık sorunu yaşamayacaktır. Bebeğinize altıncı aydan sonra gönül rahatlığıyla pekmez verebilirsiniz. Ancak doğal olarak üretilmiş olmasına, uygun koşullarda üretilmesine mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu yüzden güvendiğiniz yerlerden alışveriş etmelisiniz. Yüksek sıcaklıklarda üretilen pekmezler bebeğiniz için yarardan çok zarar getirebilir. 

]]>
Hurma Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/hurma-pekmezi.html Tue, 13 Nov 2018 22:34:41 +0000 Hurma pekmezi, Hurma pekmezi Trabzon hurması veya cennet hurması adı verilen meyveden elde edilen bir pekmez çeşididir. Hurma pekmezi özellikle son yıllarda revaçta olan bir pekmezdir. Hurma pekmezi içerisinde B1, B2, B12, A, ve C vit Hurma pekmezi, Hurma pekmezi Trabzon hurması veya cennet hurması adı verilen meyveden elde edilen bir pekmez çeşididir. Hurma pekmezi özellikle son yıllarda revaçta olan bir pekmezdir. Hurma pekmezi içerisinde B1, B2, B12, A, ve C vitaminlerini sodyumu, potasyumu, demiri, fosforu, kükürdü, kloru ihtiva eder. 
Hurma pekmezini çocuklar günde 1 tatlı kaşığı, erişkinler ise 2 tatlı kaşığı tüketebilirler. Her şey gibi hurma pekmezini de aşırıya kaçmadan tüketmek gerekir. Sabah aç karnına içilirse daha faydalı olacaktır. Hurma pekmezi besin değeri yüksek bir gıda olması nedeniyle birçok derde devadır.

Bunlar arasında şu faydaları saymak mümkündür:
 • Hurma pekmezinin içerisinde demir olduğu için kansızlığa ve kansızlığa bağlı olarak gelişen yorgunluğa iyi gelir. Ayrıca hurma pekmezi düzenli olarak tüketildiği zaman kansızlığın oluşmasını da önler. 
 • Doğum yapacak kadınlar doğumdan önce tüketmeye devam ettikleri taktirde kolay doğum yapmalarına yardımcı olur. 
 • Emziren anneler güvenle tüketebilirler hatta tüketmelerinde fayda vardır çünkü hurma pekmezi zengin içeriği sayesinde anne sütünü arttırır. 
 • Hurma pekmezi çocukların beden ve zihin gelişimde ciddi katkı sağlar. 
 • Diş eti probleminde ve ağız içi yaraların tedavisinde hurma pekmezi yenirse iyi gelir. 
 • Vücuttaki zehri atması bilinen diğer faydaları arasındadır.
 • Kalp ve damar hastalıkları riskinin düşürülmesinde hurma pekmezi karşımıza çıkmaktadır. 
 • Güde 3 öğün hurma pekmezi yiyen kadınların göğüsleri büyür. 
 • Kolestrol ile şekerin düzenlenmesinde, dengelenmesinde hurma pekmezinden yararlanılabilir.
 • Hurma pekmezi göz hastalıklarını iyileştirici özelliğe sahiptir. 
 • Boğaz ağrısına, bronşite, kuru öksürüğe, soğuk algınlığına iyi gelir. 
 • Hurma pekmezi kansere karşı koruyucu özelliğe de sahiptir. 
 • Hurma pekmezi içerdiği zengin lif oranı sayesinde kabızlığa iyi geldiği bilinir. 
 • Yaşlıların yaşadığı mide bağırsak problemlerinde şifa kaynağıdır.
Hurma Pekmezi
Hurma pekmezini evde yapmak mümkündür. Hurma pekmezini yapmak isteyenler için tarifi:

Olgunlaşmış hurmalar ezme tenekesine konur. Rengi koyulaşınca ezilir daha sonra ezilen hurmaların üzeri kaynamış su ile örtülür. Bu işlem sayesinde hurmanın şerbeti süzülmeye başlar. Süzülen şerbet kaynaması için bir kazana aktarılır ve kaynatılır. Yaklaşık 4 veya 4.5 saat sonra pekmez koyu bir kıvama gelir. Biraz dinlendikten sonra yenebilir. Afiyet olsun.....
]]>
Pekmez Toprağı https://www.pekmez.gen.tr/pekmez-topragi.html Wed, 14 Nov 2018 01:03:02 +0000 Pekmez toprağı, içeriğinde % 50-90 kadar kireç bulunan beyaz renkte bir topraktır. Pekmez yapımında şıra çıkarma aşamasında şırayı durultmak amacıyla kullanılmaktadır. Halk arasında marın, ak toprak, havara g Pekmez toprağı, içeriğinde % 50-90 kadar kireç bulunan beyaz renkte bir topraktır. Pekmez yapımında şıra çıkarma aşamasında şırayı durultmak amacıyla kullanılmaktadır. Halk arasında marın, ak toprak, havara gibi isimlerle de anılmaktadır. Pekmez üretiminin ve pekmez yapımında toprak kullanımının oldukça eski bir geçmişi bulunmaktadır. Pekmez yapımı sırasında ilk olarak üzümler sıkılır ve sonrasında şıra elde edilir. Şırada ortaya çıkan ekşi tadın giderilmesi için, durultma işlemi yapılır.

Pekmez yapımında neden pekmez toprağı kullanılır

Pekmez üretiminde şıranın içine pekmez toprağının katılması, şıranın durultulması, şıranın daha kolay süzülmesi ve şırada olan ekşi tadın giderilmesi içindir. Preslenmiş olan şıra, 50-60 derecede 10-15 dakika kaynatılmakta ve içine pekmez toprağı ilave edilmektedir. Şıraya katılacak pekmez toprağının miktarı oldukça önemlidir. Bu oran genellikle 100 kg şıra için, 1-1,5 kg pekmez toprağı olarak ayarlanır. Eğer pekmez toprağı az konulursa, pekmezin ekşi tadı giderilemez, fazla miktarda konulduğunda ise pekmezin rengi koyulaşır, tadı bozulur. Pekmez toprağı ilave edildikten sonra şıra dinlenme yerinde 4-5 saat kadar bekletilir. Bu sürede tortu dibe doğru çöker. Şıranın üzerindeki berrak bölüm alınır ve sonraki kaynatma işlemine başlanır. Şıra bu şekilde kaynatıldığında, üzerinde köpükler oluşmaya başlar. Kepçeyle alınan köpükler bitince, şıra iyice pekmez kıvamına gelmiş olur.

Pekmez Toprağı

Pekmez yapımında presten alınan şıra durultma ve asit giderme aşamasına tabi tutulur. İçindeki iri meyve parçaları, hücre parçaları, kabuk parçaları, tartarik asit, pektin, protein gibi olumsuz maddeler olduğundan, bunların giderilmesi için, durultma ve asit giderme işlemi yapılır. Bu işlemler tatlı pekmez üretiminde genellikle pekmez toprağı ilave edilerek yapılır. Pekmez toprağı şıranın asidini azaltır, durultma ve süzme işlemini de kolaylaştırır.

Pekmez toprağı şıraya ne zaman ilave edilir

Pekmez toprağı içeriğinde % 50-90 kadar kalsiyum karbonat bulunan beyaz bir topraktır. Pekmez toprağının şıraya katılması ya preslemeden önce üzümlerin üzerine serpiştirilerek ya da pres yapılmış olan şıraya, kestirilen şıraya katılmak suretiyle yapılabilir. Presten önce üzümlerin üzerine pekmez toprağı katılırsa, daha sonra pres yapılır, 50-60 derecede kestirilerek 4-5 saat dinlendirilir. Diğer yöntemde ise, preslenmiş şıranın içine ilave edilir.

]]>
Armut Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/armut-pekmezi.html Wed, 14 Nov 2018 03:27:06 +0000 Armut Pekmezi, yaz aylarında özellikle haziran ve ağustosta Sinop'a bağlı köylerde ve Trabzon Şalpazarı (Ağasar) ilçesinde ocak ateşi üzerinde hijyenik olarak kaynatılarak yapılan ve sadece bu yörede ait bir pekmez Armut Pekmezi, yaz aylarında özellikle haziran ve ağustosta Sinop'a bağlı köylerde ve Trabzon Şalpazarı (Ağasar) ilçesinde ocak ateşi üzerinde hijyenik olarak kaynatılarak yapılan ve sadece bu yörede ait bir pekmez çeşididir. Armut pekmezi bu yörede her yıl düzenli bir şekilde yapılmaktadır. Armut meyvesinin içerisinde çok fazla vitamin bulunmaktadır. Bu sebeple armut pekmezi sağlık açısında oldukça faydalıdır. Armut pekmezi özellikle böbreklerin daha verimli çalışmasında ve vücutta bulunan yabancı maddelerin vücuttan atılmasında görev yapar. Ayrıca armut pekmezi sindirimi kolaylaştırır.

Malzemeler

 •  Bir kazan dolusu kadar taze toplanmış armut
 •  Yeteri kadar su 

Hazırlanışı:

Hasat zamanı gelen armutla dalından koparılarak toparlama işlemi gerçekleştirilir. Bu armutlar su ile temizlenir ve büyük kazanlara alınır. Daha iyi kaynayabilmeleri açısından dilimlenir. Dilimleme işlemi genellikle dikine dörde bölünerek yani dört dilim olacak şekilde dilimlenir. Dilimlenen bu armutlar kazana atılır. En iyi köy ocağında yani kazanın üç tane taş üzerine oturtulmasıyla kaynatılır. Daha sonra su eklenir. Kazanın altına odun verilerek su iyice kaynaması beklenir. Armutun pişme işlemi gerçekleştiğinde kazan ateş üzerinden alınır. Bu pekmezin kaynama işlemi diğer pekmezlere oranla biraz daha uzun sürmektedir. Yani bu işlem 6-7 saat civarında, bazı durumlarda ise 10 saat kadar kaynayabilmektedir. 

Armutun içerisinde bulunan şerbet otaya çıkıncaya kadar süzme işlemi gerçekleştirilir. Şerbetli su iyice çıkınca armutlar kazanın içerisinden alınır. Bu ocağın üzerine bir tava yerleştirilir ve süzülen şerbetli su bu tavaya alınır ve bir kez daha kaynatılır. Yalnız şerbet yavaş yavaş dökülmelidir. Bu şerbet koyulaşıp kıvam aldığı vakit tahta kaşık yardımı ile iyice karıştırılır. Ayrıca bu pekmezin tavanın dibine yanmamasına özen gösterilmelidir. Pekmez tam olarak kaynayıp kıvamını alınca üzerinde oluşan köpükler toplanarak cam kap ve küplere yerleştirilmelidir. Salama koşullarına da dikkat edilmelidir. Yani serin ve ışık görmeyen kapalı yerlerde muhafaza edilmelidir. 
Armut Pekmezi

Armut Pekmezinin Faydaları

 • Armut pekmezinin faydalarının ne olduğunu anlayabilmek için armudun faydalarına bakmak gerekir.
 • Eklem bölgelerinde kireçlenme, romatizmal rahatsızlıklarına ve damla rahatsızlığına iyi geldiği bilinmelidir. 
 • Eğer yemeklerden sonra tüketilirse hazmı kolaylaştırma gibi bir işlevi vardır. 
 • İştahsız olan kişiler için iyi bir iştah açıcıdır.
 • Bağırsak sıkıntısı çeken kişiler için bağırsak yumuşatma işlevi vardır.
 • Çok susayanlar için susuzluk gidericidir.
 • Böbreklerde kum ve taş sıkıntısı çekenler için bu kum ve taşların dökülmesine destek olur. 
 • Bel soğukluğu rahatsızlığının tedavisinde destek verici bir üründür. 
 • Özellikle hamile bayanlar için kusma şikayetini en aza indirir.
 • Ayrıca hamilelik döneminde bu besini tüketen annelerin bebekleri daha sağlıklı doğar.
 • Günümüzde ağırlaşan yaşam koşullarının getirmiş olduğu stres ile başa çıkabilmeye yardımcı olur.
 • Zihin yorgunluğu yaşayan bireylerde bu yorgunluğun atılması için faydalı olan bir besindir.
 • Sinirsel sıkıntıları mevcut olan bireylerin sıkıntılarının en aza indirgenebilmesi açısından bu reçelden yararlanılabilir.
 • Mide sıkıntısı çeken bireyler için bu reçel uygundur fakat armudun tazesinin hazmı zor olduğu için mide problemi yaşayanlar için uygun değildir. 
 • Reçelin içerisine armudun çekirdekleri de eklenir ise bu çekirdekler bağırsaklarda oluşan kurtların düşmesine yardımcı olur..
]]>
Erik Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/erik-pekmezi.html Wed, 14 Nov 2018 17:15:22 +0000 Erik pekmezi, Erik pekmezi erikten elde edilir. Erik pekmezinin yapılışı: Yıkanmış erikler 2 gün güneşte bekletilir ve daha sonra içindeki çekirdekleri çıkarılır paçal yapılır .Eğer varsa cam bir Erik pekmezi, Erik pekmezi erikten elde edilir. 

Erik pekmezinin yapılışı: Yıkanmış erikler 2 gün güneşte bekletilir ve daha sonra içindeki çekirdekleri çıkarılır paçal yapılır .Eğer varsa cam bir kaba konur ama 3/ 2 den fazla olmaması gerekir. Ardından üzeri tülbent gibi ince bir şeyle örtülür. Pekmezi tatlı tercih edenler 1 gün, ekşi tercih edenler ise 3 gün sonra bir çuval yardımıyla suyunu çıkarmalıdırlar. Çıkan su yaklaşık iki saat bekletildikten sonra kaynatılmak üzere bir kazana aktarılır. Kazanda kaynayan bu şerbet yanmaması için ara ara karıştırılmalıdır. Tabağa alındığı zaman pekmez akmıyorsa olmuş demektir. Cam kavanozlara konup birkaç gün dinlendikten sonra yenebilir. 
Erik Pekmezi

Erik pekmezinin bilinen faydaları: 
 • Erik pekmezi doğal bir ataş düşürücüdür. Özellikle çocuklarda sıkça karşılaşılan yüksek ateşin tedavisinde güvenle kullanılabilir. 
 • Diş temizleme özelliğiyle ağız içinde oluşan bakterileri ve mikropları temizler
 • Erik pekmezi sayesinde kadınların adet dönemleri düzene girer
 • Erik pekmezinin faydalarından biri de idrarı sökmesidir
 • Kalp- damar ve karaciğer hastalıklarına karşı erik pekmezi tüketilmelidir. Böylece bu hastalıklara karşı vücudun etkin bir biçimde savaşması sağlanır
 • Diğer pekmezler gibi erik pekmezi de kansızlığa karşı faydalıdır ve iştahsızlığa da iyi geldiği bilinir
 • Romatizma, mafsal kireçlenmesi ve nikrist gibi şikayeti olanlara erik pekmezi tavsiye edilir.
]]>
Üzüm Pekmezinin Faydaları https://www.pekmez.gen.tr/uzum-pekmezinin-faydalari.html Wed, 14 Nov 2018 17:37:59 +0000 Üzüm Pekmezinin Faydaları, bünyesinde barındırdığı insan vücudu için oldukça gerekli olan değerli ve zengin besin maddelerinden kaynaklanmaktadır. Ülkemiz üzüm çeşitliliği ve yetiştirilmesi bakımından olduk Üzüm Pekmezinin Faydaları, bünyesinde barındırdığı insan vücudu için oldukça gerekli olan değerli ve zengin besin maddelerinden kaynaklanmaktadır. Ülkemiz üzüm çeşitliliği ve yetiştirilmesi bakımından oldukça zenginliğe sahiptir. Bu anlamda yurdumuzda üzümün üretimi ve bu üretim sonrasında üzümden faydalanılarak üretimi sağlanan pekmezin üretimi de çok başarılı seviyelere ulaşmıştır. Aslında pekmez Türkler tarafından asırlar öncesinden şifa kaynağı olarak bilinen pekmezin üretimini yapmaya başlamışlardır. Özellikle Osmanlı mutfağının vazgeçilmez geleneksel tatlısı olan helvanın da ana malzemelerinden olmasından dolayı bu bilgileri doğrular niteliktedir. Yüzyıllar öncesine uzanan ülkemizdeki  pekmez üretimi  Amerikalı bir misyoner tarafından yaklaşık 1840"lı yıllardaki izlemlerinde söz ederek bu şifalı besin kaynağının sarhoş edici bir özelliğinin bulunmadığına dikkat çekerek, bu nedenle Müslümanların gönül rahatlığıyla tükettiğinden bahsetmiştir. Üzüm pekmezi asırlar öncesine dayanan geçmişi nedeni ile faydalarının anlaşılması açısından kullanıla gelmektedir. Üzüm pekmezi, olğunlaşan üzümlerin sıkılarak üzüm suyu yani şırasının kaynatılması ile şıra asitini azaltmak için kaynama esnasında kireçli olarak bilinen özel bir toprak ilave edilerek belli bir süre karıştırılarak kaynatılması ile elde edilmektedir. Doğal ve sağlıklı bir früktoz ve glikoz kaynağı olması sonucunda enerji deposu olan üzüm pekmezinin değerli faydaları ise bünyesinde barındırdığı çeşitli minerallerin zenginliğinden gelmektedir.

Üzüm Pekmezinin Faydaları

Üzüm Pekmezinin Faydaları

 • Yüksek olan şeker içeriği nedeni ile iyi bir enerji ve karbonhidrat kaynağıdır.
 • İnsan vücudu için gerekli olan günlük magnezyum, kalsiyum, potasyum ve demir gereksiniminin büyük bir bölümünü karşılar.
 • Üzüm pekmezi vücut tarafından kan yapımında kullanılmaktadır.
 • İçeriğinde yer alan doğal ve sağlıklı früktoz ve glikoz, insan vücudu tarafından hızla emildikten sonra direk olarak kana karışarak metabolizma sayesinde enerjiye dönüşmektedir.
 • Üzüm pekmezinin yaklaşık olarak 200 gramı vücuda sağladığı kalori bakımından 1150 gr süte, 350 gr kırmızı ete ve 300 gr beyaz ekmeğe eşdeğer seviyededir.
 • Üzüm pekmezi iştah açar.
 • Özellikle gebelikten başlayarak bebek gelişimi ve lohusalık dönemindeki henüz anne olmuş bayanlar için oldukça faydalı olan doğal ve sağlıklı bir besin olarak bilinmesidir.
 • Üzüm pekmezinin böbrekler, mide ve bağırsaklar üzerinde faydalı etkiler sağlamaktadır.
 • Kan dolaşımını hızlandırma ve damar sertliği gibi rahatsızlıkların giderilmesinde olumlu etki ve faydalara sahiptir.
 • Düzenli olarak her sabah 2 çorba kaşığı içilmesi halinde insan vücudu için gerekli ve oldukça önemli olan 80 mg kalsiyum, 2 mg demir ile 56 kcsal kadar enerji ihtiyacına denk gelmektedir.
 • Üzüm pekmezi, özellikle kalp krizi oluşumunu engeller ve çağımızın hastalığı olan kanser riskini en aza indirir.
 • Yaşlanma etkilerini en aza indirir. Ayrıca sigara, alkol ve güneş ışınlarının vermiş olduğu cilt sorunlarında faydalıdır.
 • Üzüm pekmezi hakkında yapılan pek çok araştırmalara göre insan ömrünü artırdığı belirlenmiştir.
 • Fazla tüketilmesi halinde fazla früktoz nedeni ile yağlanmaya ve kilo almaya neden olabilmektedir.
 • Üzüm pekmezi, gebelik döneminden başlayarak çocukluk, ergenlik, menopoza giren kadınlarda ve yaşlı erkeklerde çok daha fazla kalsiyuma ihtiyaç vardır. Bu nedenle vücut için önemli olan kalsiyum alınmadığı zamanlarda gerekli olan bu ihtiyacı vücut kemiklerden sağlar ve bu durumda osteoporoza neden olur. Ayrıcı kalsiyum ihtiyacının karşılanamama gibi durumlarda diş ve kemik hastalıkları baş gösterir.
 • İçeriğinde yer alan şekerin tamamı monosakkarit olduğundan dolayı üzüm pekmezi bebekler ve çocukların sağlıklı ve doğal beslenmesi açısından oldukça faydalı bir besindir. Özellikle beyin gelişiminin oldukça]]> Pancar Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/pancar-pekmezi.html Thu, 15 Nov 2018 09:51:41 +0000 Pancar pekmezi, Pancar pekmezi kırmızı pancardan ve şeker pancarından olmak üzere iki farklı biçimde yapılır. Özellikle kış aylarında pekmezler sağlığımız için vazgeçilmezler arasında yer alır. Birçok devası ile biline Pancar pekmezi, Pancar pekmezi kırmızı pancardan ve şeker pancarından olmak üzere iki farklı biçimde yapılır. Özellikle kış aylarında pekmezler sağlığımız için vazgeçilmezler arasında yer alır. Birçok devası ile bilinen kırmızı pancarın ve şeker pancarının pekmezini tüketmekte fayda vardır. 

  Kırmızı pancardan elde edilen pekmez potasyum, magnezyum, folik asit, mangan ve demir içerir. Birçok pekmez gibi kırmızı pancar pekmezi de oldukça faydalıdır. Özellikle kansere karşı etkin bir biçimde savaşmaya yarar. İçeriğindeki demir sayesinde kansızlığa iyi gelir. 

  Şeker pancarından elde edilen pekmez ise daha çok Trakya' da Kırklareli bölgesinde yapılır. Sonbahar mevsiminin son aylarında yapılır. 

  Şeker pancarı pekmezinin yapılışı: pancarların kabuğu soyularak eşit bir biçimde parçalara ayrılır. Fakat bu işlemin elde yapılması zor olduğundan basit kıyma makinalarında yaptırılması önerilir. Parçalanan pancarlar kazanın yarısına denk gelecek şekilde konur ve üzeri su ile doldurulur. Yaklaşık olarak 3.5 saat kadar kaynamaya bırakılır. (Pancarlar bu işlem sırasında yumuşayacaktır) Yumuşayan pancarlar suyun içinden süzülerek çıkarılır. Ardından şırasından suyu çıkarılır. Ardından tekrar kaynamaya bırakılır ve kaynarken de ara ara köpüğü alınarak karıştırılır. Pancar pekmezi olmaya yakınken rengi önce kırmızımsı olur daha sonra da sarımtırak bir renk olur. Bir tabağa biraz alınarak tat ve renk kontrolü sonrası pekmez ateşten alınır. Bir süre bekletildikten sonra serin bir yerde saklanır. 

  Pancar Pekmezi
  Pancar pekmezinin faydaları: 
  • Pancar pekmezi ilik kanserine karşı oldukça faydalıdır. 
  • Özellikle kış aylarında sıkça rastlanan gribal enfeksiyonlar için koruyucu ve tedavi edicidir.
  • Mide ekşimesini iyileştirdiği bilinir
  • Tansiyonu düşürücü özelliği vardır
  • Pancar pekmezi bir kişinin günlük alması gereken magnezyum, demir, potasyum ve kalsiyumu karşılar
  • Pancar pekmezi vücudu sıcak tutma özelliği sayesinde kış aylarında tüketilmelidir.
  • Kişiyi enerjik ve zinde kılar
  • Zayıflıktan ve halsizlikten şikayet edenler için pancar pekmezinin tüketilmesi  faydalı olacaktır
  ]]>
  Nar Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/nar-pekmezi.html Fri, 16 Nov 2018 09:50:50 +0000 Nar pekmezi, eski zamanlardan beri bereketin ve bolluğun sembolü olarak kabul edilmektedir. Antioksidanlar yönünden zengin olan nar pekmezi bu özelliği nedeniyle kansere karşı bir kalkan olarak korumaktadır. Nar pekmezi Nar pekmezi, eski zamanlardan beri bereketin ve bolluğun sembolü olarak kabul edilmektedir. Antioksidanlar yönünden zengin olan nar pekmezi bu özelliği nedeniyle kansere karşı bir kalkan olarak korumaktadır. Nar pekmezi  tam bir potasyum deposudur. Nar pekmezi kalbi güçlendirmekte ve mide ve bağırsak bozukluklarına iyi gelmektedir. Kabuklarını kaynatıp içildiğinde bağırsaktaki kurtları düşürmekte, ishal kesmekte, vücudu zayıf olanlara da direnç vermektedir. Yapılan araştırmalarda nar pekmezinin içerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde kanserden korumada önemli bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle cilt ve prostat kanserine karşı koruyucu etkisi görülmektedir. Nar pekmezi kısacası şifa kaynağıdır. Nar Pekmezi salatalarda, kek ve pastalarda, dolmalarda, kebaplarda, yoğurt, çiğ köfteler de kullanılmaktadır. Her sabah yenilen iki tatlı kaşığı nar pekmezi günün bütün enerjisini ve kalp sağlığını korumaktadır. Doğallığı, yüksek enerji ve besin değeri ile eşi bulunmayan vitamin ve sağlık kaynağı olan narın özenle hazırlayacağınız tarifini vereceğim sizlere.... 
Nar Pekmezi
Narların tatlı olmasına dikkat edilerek toplanır. Zar kalmamasına dikkat edilerek ayrı ayrı ayıklanır. Zarar verilmeden çekirdekleri sıkılır. Sıkılan su tepsi gibi geniş bir tabakta toplanır. Bu toplanan ve tatlı olan nar suları kaynatılmadan buharlaştırılır. Pişirme pekmez kıvamına gelinceye kadar devam eder ama kaynatılmamaya özen gösterilir. Kıvamını kontrol etmek için başka kap veya tabakta reçel benzeri akmıyorsa pişirme işlemine son verilir. 

Nar Pekmezi İçin Malzemeler  
 • Nar
 • Toprak kap yada güveç
 • Nar sıkma makinesi
 • Kıvamına bakmak için porselen tabak   
Nar Pekmezinin Faydaları 
 • Demir eksikliğini giderir.
 • Antioksidan etkilidir.
 • Kansere karşı korur.
 • C vitamini deposudur.
 • Safrada oluşan çarpıntılar için iyidir.
 • Sindirim ve kalp için yararlıdır,
 • Yaralara karşı iyileştirici yönde destek verir.
 • Tansiyon ve şekeri düşürmeye yardımcı olur
 • İshali durdurur.
 • Mide Bulantısına iyi gelmektedir.
]]>
Pekmez Tatlısı https://www.pekmez.gen.tr/pekmez-tatlisi.html Fri, 16 Nov 2018 12:24:01 +0000 Pekmez tatlısı, Pekmez tatlısı içerisindeki pekmez sayesinde yüksek besin değerlerine sahiptir  ve görüntüsüyle de iştahları kabartmaktadır. Pekmezli tatlının kıvamı ise tıpkı jöleli muhallebi gibidir. Pekmez tatlısı, Pekmez tatlısı içerisindeki pekmez sayesinde yüksek besin değerlerine sahiptir  ve görüntüsüyle de iştahları kabartmaktadır. Pekmezli tatlının kıvamı ise tıpkı jöleli muhallebi gibidir.

Pekmez tatlısı malzemeler
 • 5  su bardağı su
 • 1 su bardağı pekmez 
 • 1 su bardağı buğday nişastası
 • Bol miktarda ceviz içi
Yapılışı: pekmez, su ve buğday nişastası bir tencereye konur ve kaynayana kadar pişirilir. Piştikten sonra tatlının konacağı tepsinin her yeri  su ile eşit miktarda ıslatılır.( tatlı kolay çıksın diye) Ardından tenceredeki karışım tepsiye boşaltılarak üzeri sıvanır.
Pekmez TatlısıOda sıcaklığında ılımaya bırakıldıktan sonra ılıyınca buzdolabında soğumaya bırakılır. 2 saat buzdolabında bekleyen tatlı çıkarılarak eşit kareler olacak şeklinde kesilir ve üzeri ceviz ile süslenerek servis edilir. Afiyet olsun.
]]>
Pekmez Helvası https://www.pekmez.gen.tr/pekmez-helvasi.html Sat, 17 Nov 2018 01:12:47 +0000 Pekmez helvası: Pekmez helvası Anadolu' nun birçok yöresinde yapılan hafif ve besin değeri  yüksek olan bir tatlıdır. Pekmez tatlısı daha çok soğuk kış günlerinde yenmesi tavsiye edilir. Yapılması da oldukça pratiktir. Pekmez helvası: Pekmez helvası Anadolu' nun birçok yöresinde yapılan hafif ve besin değeri  yüksek olan bir tatlıdır. Pekmez tatlısı daha çok soğuk kış günlerinde yenmesi tavsiye edilir. Yapılması da oldukça pratiktir. 

Pekmez helvasının malzemeleri: 
 • 2 su bardağı pekmez
 • 2 su bardağı su
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 1/ 2 paket margarin
 • 1 su bardağı iç ceviz
 • 1.5 su bardağı toz şeker
 • 4 su bardağı un
Yapılışı: Bir tencerede yarım paket margarin eritilir. Ardından da eriyen margarine sıvı yağ eklenir biraz da sıvı yağ kavrulur.
Pekmez Helvası
Daha sonra un ilave edilerek kısık ateşte un kahverengi olana kadar kavrulur ve una ceviz eklenir. Ayrı bir kapta şeker, su, pekmez  birbiriyle özdeşleşene kadar iyice karıştırılarak tencereye aktarılır. Un ve su ile hazırlanan karışımda bir kez daha karıştırılır ve pişmeye bırakılır. Suyu tamamen çektikten sonra son kez karıştırılarak servise sunulur. Afiyet olsun.....
]]>
Karadut Pekmezi Nasıl Yapılır https://www.pekmez.gen.tr/karadut-pekmezi-nasil-yapilir.html Sat, 17 Nov 2018 07:04:03 +0000 Karadut Pekmezi Nasıl Yapılır, Karadut pekmezi yapmak için öncelikle bir dut ağacı bulmalısınız. Daha sonra bu ağacın altına naylon sererek ağaçtaki dutları dökün daha sonra birkaç kişi ile birlikte bu d
Karadut Pekmezi Nasıl Yapılır, Karadut pekmezi yapmak için öncelikle bir dut ağacı bulmalısınız. Daha sonra bu ağacın altına naylon sererek ağaçtaki dutları dökün daha sonra birkaç kişi ile birlikte bu dutları toplayıp, kasalara koyun.

Karadut pekmezi için gerekli malzemeler
 • Su
 • Karadut

Hazırlanışı

Pekmezini yapacağınız dutu bir çuvala koyup kasnağa geçirmelisiniz bu şekilde suyu süzülecektir. Suyunu süzdüğünüz dutu bir kazana alıp kaynatmalısınız kaynarken üzerinde kef oluşacaktır bu kefi alın. Dut kaynarken fazla karıştırmamaya özen göstermelisiniz yoksa parçalanabilir. Kaynayan dutu bir çuvala alın ve tekrar suyunu süzün, süzülürken üzerine ağır bir taş koyabilirsiniz. Suyun daha çabuk süzülmesini sağlar. Suyu süzülürken altına tencere veya benzeri bir şey koymalısınız, daha sonra süzülen suyu tekrar kaynatın.
Karadut Pekmezi Nasıl Yapılır
Kaynamaya başladıktan 10 dakika sonra, şırayı  geniş kaplara koyarak güneş gören bir alanda bekletin. 2 gün güneşte kaldıktan sonra suyunu çekmiş olan şırayı büyük bir kaba alın 2. günün sonunda olgunlaşan şıra kendini sarımsı bir köpük halinde gösterecektir. Daha sonra şırayı bir tülbenten geçirin ve kavanozlara koyarak saklayın.

Afiyet olsun.
]]>
Pekmez Kaç Kalori https://www.pekmez.gen.tr/pekmez-kac-kalori.html Sun, 18 Nov 2018 06:35:15 +0000 Pekmez kaç kalori, üzüm, karadut, keçiboynuzu gibi meyvelerin kaynatılması ile elde edilen pekmez kalori bakımından oldukça zengindir ve diyet yapan kişilerin dikkatli tüketmesi gereken bir besin maddesidir. Kalsiyum, d Pekmez kaç kalori, üzüm, karadut, keçiboynuzu gibi meyvelerin kaynatılması ile elde edilen pekmez kalori bakımından oldukça zengindir ve diyet yapan kişilerin dikkatli tüketmesi gereken bir besin maddesidir. Kalsiyum, demir, potasyum, selenyum, manganez, magnezyum gibi mineraller bakımından iyi bir kaynaktır. Bu tür minerallere vücut ihtiyaç duymakta ve bu ihtiyacı karşılamak için gün içinde en fazla 1 yemek kaşığı kadar pekmez tüketilmelidir. Sağlık açısından da son derece faydalı olan pekmez, kansızlık, bağışıklık sistemi, sindirim sistemi, kalp ve damar sağlığı, cilt sağlığı, karaciğer, akciğer ve böbrek hastalıklarına karşı fayda sağlamaktadır. 1 yemek kaşığı pekmez yaklaşık 60 kaloridir.

Çeşitlerine Göre Pekmezin Kalorisi

100 gram dut pekmezi yaklaşık 280 kaloridir. 20 gram yani 1 porsiyon dut pekmezi ise 14 kaloridir.

100 gram tahin pekmez yaklaşık 690 kaloridir. 1 porsiyon yani 10 gram tahin pekmez ise 69 kaloridir.

100 gram üzüm pekmezi yaklaşık 260 kaloridir. 1 porsiyon yani 18 gram üzüm pekmezi ise 17 kaloridir.

100 gram keçiboynuzu pekmezi yaklaşık 280 kaloridir. 1 porsiyon yani 20 gram üzüm keçiboynuzu pekmezi 56 kaloridir.

100 gram incir pekmezi yaklaşık 280 kaloridir. 1 porsiyon yani 10 gram üzüm pekmezi ise 28 kaloridir.

100 gram andız pekmezi yaklaşık 250 kaloridir. 1 porsiyon yani 16 gram andız pekmezi 16 kaloridir.

100 gram andıç pekmezi yaklaşık 266 kaloridir. 1 porsiyon yani 15 gram andıç pekmezi 18 kaloridir.

Pekmez Kaç Kalori

100 gram hurma pekmezi yaklaşık 255 kaloridir. 1 porsiyonu yani 16 gram hurma pekmezi 16 kaloridir

100 gram kayısı pekmezi yaklaşık 240 kaloridir. 1 porsiyon yani 20 gram kayısı pekmezi 48 kaloridir.

100 gram katı pekmez yaklaşık 280 kaloridir. 1 porsiyon  yani 25 gram katı pekmez 62 kaloridir.

100 gram pancar pekmezi yaklaşık 260 kaloridir. 1 porsiyon yani 15 gram pancar pekmezi 38 kaloridir.

100 gram şeker pancarı pekmezi yaklaşık 250 kaloridir. 1 porsiyon yani 17 gram şeker pancarı pekmezi 15 kaloridir.

Rafine şekere oranla daha sağlıklı olan, ancak kalori bakımından zengin olan pekmezin bala nazaran kalori değeri daha azdır. İçeriğinde yer alan kalsiyum kilo verme sürecine katkıda bulunabilir. Yapılan bir araştırmaya göre diyet listelerinde kalsiyum bakımından zengin gıdalara yer verenlerin daha çabuk ve daha fazla kilo verdiği saptanmıştır. Pekmez çok rafine şeker içeren tatlılara alternatif olarak abartıya kaçılmadan tüketilebilir. Diyetlerde kişiye destek olarak kaybedilen enerjiyi de yerine koyabilen bir besindir. Ancak her zaman kalori hesabı yapılarak tüketilmesinde fayda vardır.


]]>
Keçiboynuzu Pekmezi Kilo Aldırırmı https://www.pekmez.gen.tr/keciboynuzu-pekmezi-kilo-aldirirmi.html Sun, 18 Nov 2018 23:16:13 +0000 Keçiboynuzu pekmezi kilo aldırır mı, bir diğer adı ile harnup pekmezi ortalama 10 metre boylanabilen ve uzun ömürlü bir ağacın meyvesinden elde edilen bir pekmez türüdür. Keçiboynuzu birden çok anavatana sahip olan Keçiboynuzu pekmezi kilo aldırır mı, bir diğer adı ile harnup pekmezi ortalama 10 metre boylanabilen ve uzun ömürlü bir ağacın meyvesinden elde edilen bir pekmez türüdür. Keçiboynuzu birden çok anavatana sahip olan bir meyvedir. Ülkemizde Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yetişir. İçeriğinde bolca şeker bulunan keçiboynuzu pekmezi tüketimi kansızlık ve kilo alma sorunlarına karşı tavsiye edilir.

Neredeyse her deva olan keçiboynuzu pekmezi kalori bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. ve yüksek oranda şeker içerir. 100 gram keçiboynuzu pekmezinde yaklaşık 300 gram kalori bulunmaktadır. Bu kadar yükse kaloriye sahip olan bir besin maddesi elbette kilo aldırır. Ayrıca içeriğinde bulunan, şeker, vitamin ve mineraller de kilo aldırıcı özelliktedir. Ölçülü tüketilmediğinde keçiboynuzu pekmezi vücuda kilo olarak dönüş yapabilir.

Keçiboynuzu Pekmezi Kilo Aldırırmı

Keçiboynuzu pekmezi kilo almak isteyen kişiler için mucizevi bir kilo aldırıcıdır. Kilo aldırıcı özelliğinin yanı sıra, akciğer kanseri, kalp damar problemleri, sindirim sistemi, nefes darlığı, astım, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudu korur. Ayrıca bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücut direncini arttırıcı özelliği vardır.

]]>
Tahin Pekmez Oranı https://www.pekmez.gen.tr/tahin-pekmez-orani.html Mon, 19 Nov 2018 04:42:54 +0000 Tahin pekmez oranı, susamdan yapılan tahin, pekmezle birlikte sıkça tüketilir. Bunun oranı iyi ayarladığında oldukça lezzetli ve besleyici bir besin ortaya çıkar. Pekmez en fazla üzümden elde edilse de, kavun, keçi Tahin pekmez oranı, susamdan yapılan tahin, pekmezle birlikte sıkça tüketilir. Bunun oranı iyi ayarladığında oldukça lezzetli ve besleyici bir besin ortaya çıkar. Pekmez en fazla üzümden elde edilse de, kavun, keçi boynuzu gibi değişik meyvelerden de elde edilebilir. Her ikisinin sağlık açısından faydaları küçümsenemez. Özellikle kış aylarında aranan bir besin haline gelmiştir.

Tahin pekmez oranı nasıl ayarlanır

Tahin pekmez oranı kişilerin kendi zevklerine göre ayarlanabilir. Fakat genellikle % 25 tahin, % 75 ise pekmez olarak bir karışım hazırlanır. Tahin pekmez hem besleyiciliği ile hem de acıkmayı engellemesiyle bilinir. Eğer altın oran şeklinde tabir edilen karışım sağlanabilirse, çok lezzetli bir besin ortaya çıkar. İçeriğindeki vitaminler, antioksidanlar vücudu dinç tutar ve kışın tüketildiğini soğuktan korunmayı sağlar. Tahinin içeriğinde % 55-60 oranında yağ bulunduğundan, vücuda enerji veren özelliğe sahip olur ve yağ asitlerinin oluşmasını sağlar. Pekmezin zengin demir içeriği, kalsiyum içeriği her yaştan kişiye önerilir. Vücutta kan yapıcı etkisi olduğundan, kansızlık çekenlerde, gebe kadınlarda, yetişme döneminde çocuklarda değerli bir besindir.

Tahin Pekmez Oranı

Tahin tek başına E vitamini içeriğiyle kalp ve damar hastalıklarını, hücre yenilemesini sağlar. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Tahin ve pekmez herkesin bildiği bir karışımdır. Sanki ayrılmaz bir ikili gibilerdir. Kahvaltılarda ve tatlı ihtiyacının giderilmesinde tavsiye edilir. Zihin açıcı, zindelik verici ve enerji veren etkisiyle, tahin pekmez karışımı kış döneminin vazgeçilmez yiyeceklerinden biridir. Bu yüzden tahin pekmez oranı ayarlanarak, kahvaltılarda tüketilebilir.

Tahin pekmez zararlı olur mu

Eğer tahin pekmez oranı olması gerektiği gibi yani altın oran yakalanmadan hazırlanırsa, içeriğindeki şeker oranı fazla olur. Bu şeker hastaları için sakıncalı olabilir. Normal oranda hazırlandığında bile, şeker hastalarına fazla miktarda tüketim tavsiye edilmez. Hamile kadınlarında tahin pekmezi fazla miktarda tüketmesi önerilmez. Çünkü uyku düzensizliği, ciltte geçici yara, bebeğin zarar görmesi gibi etkileri olabilir.

]]>
Bebeklere Ne Zaman Pekmez Verilir https://www.pekmez.gen.tr/bebeklere-ne-zaman-pekmez-verilir.html Tue, 20 Nov 2018 02:34:42 +0000 Bebeklere ne zaman pekmez verilir, bebekler doğumla birlikte anne sütüyle beslenir. Eğer anne sütü yeterli olmazsa, mamayla beslenir. Bebeklere bunun dışında ek gıda verilmesi için, en az 6 ayını doldurmaları gerekir Bebeklere ne zaman pekmez verilir, bebekler doğumla birlikte anne sütüyle beslenir. Eğer anne sütü yeterli olmazsa, mamayla beslenir. Bebeklere bunun dışında ek gıda verilmesi için, en az 6 ayını doldurmaları gerekir. Pekmezde bu ek gıdalar arasındadır. Bu zamandan önce bebeklere pekmez verilmemelidir. Bu çağdan sonra gelişimlerini destekleyici besinlerin arasında pekmezde bulunur. Ancak bebeklere verilecek pekmezin hazırlanışı uygun koşullarda olmalıdır. Mümkünse doğal olarak üretilmiş, fazla ısıya maruz bırakılmış olmamalıdır. Bu şekilde hazırlanmış olan pekmezin rengi daha koyu olur. Buna dikkat edildiği sürece pekmez bebekler için önemli bir besindir.

Bebeklere neden pekmez verilmelidir

Bebekler sürekli olarak geliştiğinden, büyümelerini destekleyici besinleri almaları önemlidir. Ancak bu besinlerin miktarı ve ne zaman verileceği çok önemlidir. Çünkü henüz sindirim sistemleri tam olarak gelişmemiş olduğundan, besinleri sindirmeleri zor olabilir. Aileler bebeklerin gelişimi için sıkça vitamin şurubu gibi ek ürünlere başvurur. Bunun yerine doğal besinleri tercih etmeleri daha doğrudur.

Pekmez içeriğindeki organik asitler, vitamin ve mineral maddeler nedeniyle beslenmede önemli bir besindir. 100 gram pekmezde 195 gram kırmızı ete, 575 gram süte, 150 gram ekmeğe eşdeğer kalori bulunur. İçeriğinde bulunan şekerde % 80 kadar glikoz ve fruktoz olduğu için, bebeklere tavsiye edilen bir besindir. Anne sütünün dışında gıdalara geçildiğinde, doktor kontrolünde bebeklere pekmez verilmesinde sakınca yoktur.

Bebeklere Ne Zaman Pekmez Verilir

Vücutta sakkarozun fruktoz ve glikoza ayrılması için sükraz enzimi bulunmalıdır. Bebeklerde bu enzim henüz bulunmadığı için, enzimin sentezleneceği kadar süre geçmelidir. Pekmezde olan fruktoz ve glikoz sindirim sisteminde parçalanmaya gerek duymadığı için, kana basit difüzyonla geçmektedir. Bu sayede vücutta yaklaşık yarım saatin içinde enerji oluşturur. Bu yüzden bebekler açısından pekmez önemlidir.

Bebeklere pekmez vermek için bir diğer unsur, içeriğindeki demirdir. Demir kandaki alyuvar yapımında önemli bir rol oynar. Vücutta demir eksikliği olduğunda, kansızlık ortaya çıkacağından, bebeklerin beslenmesinde pekmezin önemi fazladır.

Bebeklere pekmez nasıl verilmelidir

Bebekler yedinci ayına girdiğinde ek gıdalara başlanabilir. Bu durumda sabahları kahvaltı etmeye başlarlar. Yumurta sarısı, beyaz peynir gibi besinlerle birlikte, bebeklere 1 tatlı aşığı pekmez verilebilir. Ancak bu miktar zamanla arttırılarak bu orana ulaşmalıdır. Birden bebekleri yeni bir besinle tanıştırmak istediğinizde, mutlaka alıştıra alıştıra vermelisiniz. Önceleri 1 çay kaşığı vererek, giderek 1 tatlı kaşığına çıkmalısınız. Eğer kahvaltıda vermeyi tercih etmezseniz, gün içinde de pekmezi verebilirsiniz. Ancak pekmezle birlikte kalsiyum içeren süt vermeyin. Çünkü kalsiyum demir emilimini azaltmaktadır. Bunun yerine C vitamini içeren besinlerle birlikte pekmez verilmesi önerilir. Çünkü kalsiyum demir emilimini arttırır. Bebeklerimizin sağlığı her şeyden önemlidir. Lütfen bebeğinize baktığınız gibi, beslenmesine de özen gösterin.  

]]>
Yoğurt Pekmez Karışımı https://www.pekmez.gen.tr/yogurt-pekmez-karisimi.html Wed, 21 Nov 2018 02:14:40 +0000 Yoğurt pekmez karışımı, Demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlığı engelleyici naturel bir destek olan pekmez, süt veya süt ürünleriyle beraber tüketildiğine bu gıdaların demir emilimini azaltıcı tesirinden ötürü Yoğurt pekmez karışımı, Demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlığı engelleyici naturel bir destek olan pekmez, süt veya süt ürünleriyle beraber tüketildiğine bu gıdaların demir emilimini azaltıcı tesirinden ötürü bu özelliğini kaybeder, yalnızca bir tat unsuru ve kalori bombası olarak tüketilmiş olabilir. Bu sebeple pekmezli yoğurt; kilo almayı talep eden vatandaşlar için uygun bir tatlı olmaktan öteye geçemeyecek gıda kombinasyonudur.

Birçok insan, sıhhatli hayatını sürdürmek amaçlı yiyecek seçimlerine itina gösterir. Çocuklara seçilen yemeklerin protein ve mineral bakımından zengin meydana gelmesine dikkat gösterilir. Hastalandıklarında türlü çeşit karışımlar hazırlanır ki hızlı ayağa kalkabilsinler. Benzer biçimde çiftler birbirine, talebeler ev arkadaşlarına hastalandıklarında iyi bakabilmek amaçlı ellinden geleni yapar. Fakat sağlık açısından faydalı olduğunu düşünerek tükettiğimiz yiyecek ve içecekler bazen yanlış beslenmemize kapı aralayabiliyor. Üstelik gerçek bildiğimiz bu hatalar yalnız rahatsızlık durumlarında yapılmıyor. Gündelik yaşamda sık sık yediğimiz gıdalarla alakalı yapılmış olan çok fazla yanlış var. Et yemeklerinin yakınında ayran içmek, yiyecek tüketimi sonrası su içmemek, balı sütle karıştırmak bunlardan yalnızca birkaçı. Çoğunlukla anne adayları faydalı olarak düşündüğü bu neden ile çocuklarına yedirdikleri pekmeze yoğurt veya süt katar veya tam aksi süte pekmez ilave eder. Hâlbuki sütün içerisinde yer alan kalsiyum, pekmezde yer alan demirin emilimini azaltıyor. Demir, C vitamini ile birlikte tüketildiği zaman emilim çoğalıyor ve C vitamini demirin bedende daha iyi kullanılmasını sağlıyor. Bu sebeple pekmez, süt mahaline portakal suyu ile karıştırılırsa çok daha faydalı olacaktır. Sıhhatli bir dünya amaçlı gerçek beslenme çok mühim, fakat beraber tüketilen yiyecek ve içeceklerin seçiminde gerçek sanılarak yapılmış olan hatalar gıda kıymetini ortadan kaldırıyor . 
Yoğurt Pekmez Karışımı
Yoğurt ile ilgili bilmemiz gerekenler nelerdir
 • Zararlı olan bakterilerin üremesini engelleyerek bağırsakların daha itinalı olarak çalışmasını olanağı sağlar .
 • Sindirim sisteminin sıhhatli çalışmasına tesiri bulunmaktadır: Mide rahatsızlıklarını engeller .
 • Şeker hastaları amaçlı faydalı bir besindir: Kan şekerini tertip edici tesiri yer almaktadır. Kaymağı alınmış ve kesinlikle ekşimemiş yoğurt tercih edilmelidir.
 • Bağırsak düzensizliklerinin giderilmesine, bilhassa genç ve yetişkinlerde karşılaşılan ishallerin rehabilitasyonuna destekçi olabilir .
 • Bağırsaklarda yer alan riskli ve zarar veren mikropların çoğalmalarına ve üstelik yaşamalarına mani olabilir .
 • Kanser rizikosunu azaltır: Bilhassa kolon kanserine karşın koruma amaçlı tesiri yer almaktadır .
 • Vücuttaki kolesterol seviyesinin azalmasına destekçi olur: LDL kolesterolünü azaltır.
 • Kandaki asit baz balansını sıhhatli duruma getirir.
Pekmezin Yararları 

Pekmez, şeker muhtevası sebebiyle güzel bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Bununla beraber mineralleri yüklü olarak içermektedir. Pekmez bilhassa gündelik kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum hasta olanların, iyileşme çağındaki bireylerin beslenmesinde bulunması önerilmektedir. gereksiniminin büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Mineral miktarının fazla miktarda ve emilim oranlarının dik olması sebebiyle hamile ve emziklilerin, 
Pekmezin çok iyi kaynak meydana geldiği gıda öğelerinden biri de kromdur. Dokuların krom muhtevası gebelikte, malnütrisyonda ve yaşla büyük ölçüde azalmaktadır. Krom, glikoz toleransa etmeninin yapısında yer alır ve insülin kullanımıyla glikoz metabolizmasını etkiler. Rafinasyon işlemi sonucu olarak gıdalardaki krom miktarının büyük ölçüde azaldığı göz önüne alınırsa pekmezdeki kromun önemi hepten belirginleşmektedir. Araştırmalar pe]]> 5 Aylık Bebeğe Pekmez Verilirmi https://www.pekmez.gen.tr/5-aylik-bebege-pekmez-verilirmi.html Wed, 21 Nov 2018 16:23:04 +0000 5 aylık bebeğe pekmez verilir mi, bebeklerin beslenmesinin ilk 6 ayda anne sütüyle yapılması uzmanlar tarafından önerilen konular arasındadır. Sindirim sistemleri, böbrekleri oldukça hassas olduğundan, henüz tam ola 5 aylık bebeğe pekmez verilir mi, bebeklerin beslenmesinin ilk 6 ayda anne sütüyle yapılması uzmanlar tarafından önerilen konular arasındadır. Sindirim sistemleri, böbrekleri oldukça hassas olduğundan, henüz tam olarak gelişmediğinden başka gıdaların 6 aydan önce verilmesi uygun görülmez. Bebekler 6 aya kadar anne sütünden gereken besin maddelerini almakta, 6 aydan sonra beslenmede yeterli gelmeyen anne sütüne ek besinlerle destek olunması gerekebilir. Burada dikkat edilmesi gereken, ek besinlere geçerken bunların bebeğin fiziksel yapısına uygun olmasıdır. Anne sütünün hemen ardından bebeğin sindirim sistemine ağır gelmeyen meyveler, meyve suları, sebze püresi gibi besinlere başlamak uygun olur. Eğer bebekler 4 aydan sonra anne sütüyle doyuyor, yeterince kilo alıyorsa, altıncı ayın sonuna kadar ek gıda verilmesine gerek kalmaz. Zaten bebeklerde 4-6 ay arasında yutma refleksi olmaya başlar. Bu nedenle 5 aylık bebeğe pekmez verilmez.

Bebeklere ne zaman pekmez verilebilir

Bebeklerin 6 ayı doluncaya anne sütü onları gerektiği gibi besler. Bebekler ihtiyacı olan tüm besin maddelerini anne sütünden alabilirler. 6 aydan sonra bebeklerin anne sütü yanında destekleyici besinler alması gerekir. Özellikle enerji almaları için, kansızlığa karşı pekmez, bebeklere verilebilecek yiyeceklerden biridir. Pekmez içeriğindeki demir sayesinde kansızlık için bebeğinizin ihtiyacı olan demiri karşılar. Demir kandaki alyuvarların yapımında önemli bir rol oynamaktadır. Demir eksikliği kansızlığın önemli sebeplerinden biridir. Bu yüzden bebeğinize doktoruna danışarak 6 aydan sonra pekmez verebilirsiniz.

5 Aylık Bebeğe Pekmez Verilirmi

Bebeklere pekmez verirken nelere dikkat edilmeli

Bebeklere 5 aylık olduklarında pekmez verilemeyeceğini belirttik. Bebekler 6 ayını doldurmadan pekmez yememelidir. Anneler bebeklerin beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu konuda annenin bilinçlenmesi ve bebeğinin sağlıklı gelişimi için ihtiyacı olan besinleri doğru zamanda vermesi gerekir. Bu konuda doktoruyla işbirliği yapması uygundur. 7. aydan itibaren verilecek ek gıdaların içinde olan pekmezin doğal şekilde üretilmiş olması, çok fazla ısıl işleme tabi tutulmamış olmasına dikkat edilmelidir. Isıl işleme tabi tutulan pekmezde süre artarsa, bu pekmezin yanmasına dolayısıyla renginin iyice koyulaşmasına neden olur. Bu zararlı olduğundan, özellikle bebeklerinize vereceğiniz pekmezin üretimine dikkat etmeli, hatta kendiniz pekmez yapmalısınız.

Pekmezden gerektiği gibi yararlanmak amacıyla, yanında kalsiyum içeren besinlerin tüketilmemesi gerekir. Çünkü kalsiyum pekmezde olan demirin emilimine engel oluyor. Bu nedenle içinde süttozu olan mamalar, süt gibi kalsiyum kaynakları bebeklere pekmezle birlikte verilmemelidir. Pekmezin en önemli desteği bebeğinizin demir ihtiyacı karşılamaktır. Bu yüzden içeriğindeki demirden en iyi şekilde faydalanmalısınız. Bunun dışında bebeğinize her gün en fazla 1 tatlı kaşığı pekmez vermelisiniz. Demir alacak diye bebeğinize vereceğiniz miktarı abartmanıza gerek yok. Bu bebeğinizin sindirim sisteminin kaldıramayacağı bir yüktür. 5 aylık bebeğe pekmez verilmez. Pekmez vermek için bebeğinizin 6 ayını doldurması, 7 aya girmesi gerekir. Bu durumda bile azar azar pekmez verilerek, en fazla günlük 1 tatlı kaşığına kadar çıkabilirsiniz.

]]>
Koyu Pekmez https://www.pekmez.gen.tr/koyu-pekmez.html Thu, 22 Nov 2018 12:10:29 +0000 Koyu pekmez, pekmez çok yararlı bir besin olmasına rağmen, pekmezin rengi koyulaştıkça zararlı hale geliyor. Diğer besinlerde olduğu gibi pekmezin kaynatma ve saklama koşullarında dikkat edilmezse, kanserojen maddeler Koyu pekmez, pekmez çok yararlı bir besin olmasına rağmen, pekmezin rengi koyulaştıkça zararlı hale geliyor. Diğer besinlerde olduğu gibi pekmezin kaynatma ve saklama koşullarında dikkat edilmezse, kanserojen maddeler ortaya çıkabiliyor. Yüksek miktarda şeker ve protein içeren besinler fazla miktarda kaynatmaya yani ısıl işleme tabi tutulduğunda, esmerleşmesi söz konusu olur. Bu maillard reaksiyonu olarak tanımlanır. Isıl işlem sonucunda rengi koyulaşan  tüm besin maddelerinde bu reaksiyonla kanserojen özelliği olan hidroksimetifurfural yani HMF oluşur. Bu yüzden koyu pekmezin renginin koyuluğu orantısında HMF miktarı artar.

Koyu pekmez zararlı mı

HMF oranı besin maddesinin kalitesi açısından, sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Pekmezin kalitesi HMF oranıyla değerlendirilir. Bu konuda Avrupa Birliği standartlarına göre kabul edilen HMF limitleri pekmezde 70 mg/kg değerindedir. Bu pekmezin dışındaki bal, meyve suyu, reçel gibi besinlerde de belli bir değerde olmalıdır.

Pekmez bilinçsiz şekilde yüksek ısılarda kaynatıldığında, içeriğinde oluşan bu bileşikler sağlık açısından risk oluşturur. Bu şekilde ortaya çıkan serbest radikaller vücutta çeşitli hastalıkların tetiklenmesine neden olabilir. Bu yüzden pekmezde HMF sınırı aşılmamalıdır.

Koyu Pekmez

Yüksek sıcaklarda üretilmiş rengi koyulaşmış olan pekmezler tehlikelidir

Düşük sıcaklıklarda üretilmiş olan pekmezlerin rengi koyulaşmadığından HMF oranı düşük, yüksek sıcaklıklarda üretilen pekmezlerin ise HMF oranı yüksek olduğundan rengi de koyu olur. HMF oranının düşük olması için, pekmezin vakumla üretilmesi uygun görülür. HMF oranının yüksek olması pekmezin türüne göre değil, tamamen pekmezin üretim yöntemine bağlı olarak değişir. Bu nedenle pekmez satın alırken renginin koyu olmamasına dikkat edilmelidir.

Pekmez güneş ışığında da saklanmamalıdır

Pekmezde HMF oranının yüksekliği sadece üretim aşamasından kaynaklanmaz. Aynı zamanda direk güneş ışığına maruz kalmış, bu şekilde depolanmış olan pekmezlerde de HMF oranı yükselebilir. Bu yüzden pekmezin hem üretim, hem de depolama aşamalarına dikkat edilmelidir. Uygun şekilde üretilmeli, ambalajlanmalı ve saklanmalıdır. Evlerde bile pekmez açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır. Güneş ışığı alan yere konmamalıdır. Satın alırken koyu pekmez tercih edilmemelidir.

]]>
Ardıç Pekmezi https://www.pekmez.gen.tr/ardic-pekmezi.html Fri, 23 Nov 2018 08:05:24 +0000 Ardıç pekmezi, ardıç ağacının kozalaklarından üretilen bir pekmez türüdür. Bu pekmez andız pekmezi olarak ta bilinir. Ağacın kozalağında eterli uçucu yağ helenin, inulin, acı maddeler, triterpenler bulunur. Bu Ardıç pekmezi, ardıç ağacının kozalaklarından üretilen bir pekmez türüdür. Bu pekmez andız pekmezi olarak ta bilinir. Ağacın kozalağında eterli uçucu yağ helenin, inulin, acı maddeler, triterpenler bulunur. Bu pekmezin tadı hafif acımsı olur. İster sade olarak, ister tahinle birlikte tüketilebilir. Ardıç ağacı yüksek rakımlı bölgelerde yetişmektedir. Oldukça şifalı bir pekmez olduğundan, herkes tarafından rağbet görür. İçinde katkı maddesi olmadan üretilen ardıç pekmezi, özellikle Akdeniz bölgesinde daha fazla üretilir. Üretimi biraz zahmetli olsa da, ardıç pekmezinin yararları yanında bu hiç önemli değildir.

Ardıç pekmezinin yararlı etkileri

Ardıç pekmezi kandaki şeker oranını ayarlamakta, kansızlığa da iyi gelmektedir. Özellikle öksürüğün kesilmesini sağlar, bronşite iyi gelir. Verem, ağız yarası, böbreklerdeki iltihaplanmanın giderilmesini sağlar. Sarılığın tedavi edilmesinde, mide bulantısının giderilmesinde, egzama, sedef gibi kaşıntılı cilt hastalarında kullanılır. Karaciğer ve akciğere şifalı etkileri vardır. Bağırsaklarda kurtların düşürülmesinde, saç dökülmesi gibi sorunları olanlarda ardıç pekmezini tüketmelidir.

Ardıç pekmezi antioksidandır

Günlük olarak 1 yemek kaşığı ardıç pekmezi tüketilirse, vücuda manganez ve antioksidan alınmış olur. Bu vücut hücrelerini serbest radikallere karşı korumaktadır. Bu nedenle pekmezin kansere karşı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Ardıç pekmezi vücuda enerji sağlar

İçeriğindeki karbonhidrat ve yağlar enerjiye dönüşerek, kişinin günlük ihtiyacını karşılar. Demir içerdiğinde, vücutta enerji depolanmasını sağlar. Ayrıca vücutta oksijen taşınmasının sağlıklı bir şekilde olmasına yardımcı olur.

Ardıç Pekmezi

Ardıç pekmezi kemik ve kalp sağlığında önemli bir koruyucudur

Pekmezin içeriğindeki demir, potasyum, kalsiyum, manganez, magnezyum, bakır gibi mineraller kemiklerin gelişimine sağlıklı olmasına yardımcı olur. Kişinin günlük ihtiyaçlarının çoğunu karşılar. Düzenli olarak ardıç pekmezi tüketildiğinde, kemik hastalıklarından korunma sağlanır. Aynı zamanda kalp hastalıklarından korunma için gerekli vitamin ve mineralleri de içeren ardıç pekmezi, kan pıhtılaşmasını azaltır ve felç riskini düşürmüş olur. Kan basıncının bile kontrol altında tutulmasını sağlar.

Ardıç pekmezi demir deposudur

Günlük 1 yemek kaşığı ardıç pekmezi tüketilirse, günlük demir ihtiyacının % 20 si karşılanmış olur. Vücutta demir eksikliği olduğunda, kansızlık başta olmak üzere, baş dönmesi, saç dökülmesi, yorgunluk hissi gibi sağlık sorunları ortaya çıkar. Vücutta kan ve hücre fonksiyonlarında önemli olan demir, aynı zamanda enerji üretimini sağlar. Enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olur, kas ve beyin fonksiyonlarının desteklenmesini sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

]]>
Pekmez Kan Yaparmı https://www.pekmez.gen.tr/pekmez-kan-yaparmi.html Fri, 23 Nov 2018 14:47:39 +0000 Pekmez Kan Yapar mı,  Pekmez yıllardır doğal bir şifa kaynağı olarak bilinmekte ve halk arasında yoğun olarak tüketilmektedir. Pek çok faydası olduğuna inanılan pekmez bir çok meyveden elde edilebilmektedir. Pekmezin halk aras Pekmez Kan Yapar mı,  Pekmez yıllardır doğal bir şifa kaynağı olarak bilinmekte ve halk arasında yoğun olarak tüketilmektedir. Pek çok faydası olduğuna inanılan pekmez bir çok meyveden elde edilebilmektedir. Pekmezin halk arasında bilinen en büyük faydalarından biri ise pekmezin kansızlık hastalığına iyi geldiğidir. Uzmanlar bu konuda farklı görüşler bildirmişlerdir. Bazı uzmanlara göre pekmez içerisinde ki demir miktarı çok düşüktür ve pekmez kansızlığa karşı çokta etkili değildir. Bazı uzmanlar ise dut pekmezi, üzüm pekmezi ve keçi boynuzu pekmezi gibi pekmez türlerinin kansızlığa karşı çok etkili olduğu görüşündedirler. 

Pekmezin kan yapımında etkili olmadığını savunanlar;

Pekmezin kan yapımında etkili olmadığını savunan uzmanlara göre bir çorba kaşığı pekmezde bir miligramdan az demir bulunmaktadır. Bu uzmanlara göre kansızlık hastalığının en büyük nedeni demir eksikliğidir ve kansızlık tedavisi için günde kilo başına 6 miligram demir gerekmektedir. Böylece bu oranda demiri pekmezden almanın mümkün olmadığını savunmaktadırlar. Pekmezin doğal tatlandırıcı olarak beyaz şekere tercih edilmesinin faydalı olduğunu pekmezin içinde potasyum ve kalsiyum gibi değerli mineraller bulunduğunu söyleyen bu uzmanlar ancak yaygın bilinen kanının aksine pekmezin içinde ki demir miktarının az olduğunu böylece kansızlıkla mücadele de etkili bir besin olmadığını belirtmektedirler. Bunun yerine demir ilacı kullanımını, et ve koyu yeşil yapraklı sebze tüketimi arttırmayı tavsiye etmektedirler.
Pekmez Kan Yaparmı

Pekmezin kan yapımında etkili olduğunu savunanlar;

Pekmezin kan yapımında etkili olduğunu savunan uzmanlar ise sıvı pekmezin 100 gramı ortalama olarak 3,5 gram mineral ve protein, 60 gram karbonhidrat ve 36,5 gram su içermektedir. 100 gram koyu pekmezde ise 400 miligram civarında kalsiyum ve 10 miligram civarında demir bulunur. Bu uzmanlar kan yapımı için gerekli olan demir miktarının ve enerjinin pekmezde mevcut olduğunu savunmaktadırlar. 

Pekmez tüketiminde dikkat edilmesi gereken hususlar;

Her iki farklı görüşü savunan uzmanların ortak görüşü ise pekmez her ne kadar minerallerce zengin, besleyici ve enerji verici bir besin kaynağı ise de hareketsiz olanlar, şişmanlık problemi yaşayanlar ve şeker hastalığı olanların pekmez tüketiminden kaçınmalarıdır. 
]]>