Zile Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Zile Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri

Zile pekmezi, ülkemizde Tokat ilinin meşhur yiyeceği olarak bilinmektedir. Renk olarak beyaz bir renge sahip olan bu pekmez, her ne kadar tokat iline özel olsa bile ülkemizde yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Bu pekmezin içerisinde direk olarak üzüm ve yumurta bulunmaktadır. Bu maddelerin bazı işlemlerden geçirilerek pekmez haline getirilmesi, çok mükemmel lezzetlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Zile pekmezi, eski zamanlarda insanlar tarafından çok daha fazla tüketilen bir yiyecekti. Günümüzde kullanımı biraz daha azalmış olan bu pekmez hala bazı insanlar tarafından olmazsa olmaz olarak görülmektedir. Bu pekmez, sadece ülkemizde değil, birçok Avrupa ülkesinde de yaygın olarak tüketilmektedir. Zile pekmezinin böylesine yaygın olarak tüketilmesinin nedeni tabi ki besin değerinin çok yüksek olmasıdır. Bu nedenle zengin bir içeriğe sahip olduğunu da söyleyebiliriz. İnsanlarda anne sütünü arttırma açısından çok fazla tüketilmektedir. Öyle ki zile pekmezinin daha ilk kullanımında bile farklar görülebilir. Bunun yanında zile pekmezi birçok faydayla karşımıza çıkmaktadır.

İçeriği: Zile pekmezi içerisinde bol miktarda üzün şırası bulunmaktadır. Genel malzeme olarak üzün şırası ve yumurta vardır. Bu iki malzeme içerisine pekmez toprağı olarak bilinen maddeden eklenerek zile pekmezi elde edilmektedir. Zile pekmezlerinin iki farkı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar cevizli zile pekmezi ve sade zile pekmezidir. Cevizli olan zile pekmezi daha çok zile pekmezinin üzerine ceviz serpilerek tüketilmektedir. Genellikle insanlar zile pekmezini sabah kahvaltılarında tüketmektedir.

Zile pekmezi nasıl yapılır?

Zile pekmezinin yapılışı genel olarak presleme yöntemiyle yapıldığı için herkesin bu pekmezi yapması mümkün değildir. Yani zile pekmezini yapmak için biraz daha tecrübeli kişilerin yapılış sırasında yanınızda bulunması gerekmektedir. İlk olarak üzümleri hazırlayın ve bir kap içerisine üzümlerin suyunu sıkın. Daha sonra kalan kısmı pres yöntemleriyle iyice sıkarak tüm suyunu sıkın. Daha sonra elde ettiğiniz üzüm suyunu zileye özgü olan pekmez toprağı ile karıştırın. Bu karışımı bir tencereye koyun ve kaynatın. Kaynatma işlemi sırasında sık sık üzerinde oluşan köpüğü alın. Bu kaynama sırasında malzemeler yavaş yavaş pekmez haline gelmeye başlayacaktır. Bu pekmez kahverengi ve sıvı halde bir pekmez olacaktır. Bu aşama sonrasında en önemli kısım ise zile pekmezi miktarına göre yumurtayı eklemektir. Bunun için 50 kg kadar pekmeze 10 yumurta olacak şekilde kullanabilirsiniz. 10 adet yumurtaya ise 300 gram kadar pudra şekeri eklemelisiniz. Bu işlem sonrasında tahta kaşık kullanarak pekmezi çırpın. Pekmez yavaş yavaş beyazlaşacaktır. Bu şekilde tüm malzemeleri yavaş yavaş çırparak karıştırın. Artık pekmez hazır.

Afiyet olsun.

Zile pekmezi faydaları nelerdir?
  • İçerisinde çok yüksek miktarda şeker bulundurur. Bu nedenle iyi bir karbonhidrat deposu olarak kullanılabilir.
  • Başta kalsiyum ve demir olmak üzere çok çeşitli mineraller bulunmaktadır.
  • Özellikle hamile ve emziren kişiler için önemli etkileri vardır.
  • Meydana gelen kansızlık sorunlarında kan yapıcı bir madde olarak kullanılabilmektedir.
  • Çocuklarda da bir o kadar faydalı olan zile pekmezi, özellikle anlama, kavrama ve odaklanmayı arttırıcı bir özellik göstermektedir.
  • Aç karınla tüketildiği zaman midede oluşan ülser problemleri için ciddi faydalar sağlamaktadır.
  • Hem erkeklerde hem kadınlarda cinsel yönden olumlu sonuçlara neden olur.

Zile Pekmezi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Pekmez Kaç Kalori?

Pekmez Kaç Kalori?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyaz Dut Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri

Beyaz Dut Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri

Beyaz Üzüm Pekmezi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Beyaz Üzüm Pekmezi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Andız Pekmezi Zararları Nelerdir?

Andız Pekmezi Zararları Nelerdir?

Dut Pekmezi Kilo Aldırır mı?

Dut Pekmezi Kilo Aldırır mı?

Aç Karnına Pekmez

Aç Karnına Pekmez

Güncel

Katı Pekmez Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Katı Pekmez Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Pancar Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri

Pancar Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Keçiboynuzu Pekmezi Alerji Yapar mı?

Keçiboynuzu Pekmezi Alerji Yapar mı?